Ana SayfaYaşamKişisel GelişimSilikon Vadisi’nde Yeni Moda: Konuşmadan Meditasyon Yaparak 10 Gün Geçirmek…

Silikon Vadisi’nde Yeni Moda: Konuşmadan Meditasyon Yaparak 10 Gün Geçirmek…

Silikon Vadisi’nin sakinleri ruh sağlıklarını korumak için binlerce yıllık bir uygulamayı keşfetti. CEO’su olduğu sosyal medya kanalı Twitter konuşmanın hiç bitmediği bir kanal, fakat Jack Dorsey bu yıla Twitter’daki durumun tam tersini benimseyerek başlamış. 2017’nin son günlerinde başladığı 10 gün sessiz olmayı gerektiren inziva, Dorsey’nin yeni yıla sıfırlanmış olarak başlamasını sağlamış.

Vipassana’ya katılanları toplu ve bireysel meditasyon oturumlarıyla dolu sıkı bir program bekliyor.

Noel’den yeni yıl akşamına kadar tatil günlerini tamamen sessiz kalarak ve kendine dönerek geçiren Dorsey’nin katıldığı meditasyon programının adı Vipassana. Budizm öncesi antik bir teknik olan Vipassana’nın zihni saflaştırdığına ve etrafımızdaki dünyanın ‘sonsuz gevezeliğini’ susturduğuna inanılıyor.

Vipassana’ya yeni başlayanlar 10 gün sessiz kalmanın yanı sıra cinsellik, yalan, alkol, okuma, yazma veya fiziksel iletişim kurmaktan da uzak duruyor. Konuşma ile birlikte el hareketleri ve yazıyla da iletişime geçmek kesinlikle yasak. Bu süreç toplu ve bireysel meditasyon oturumlarıyla dolu sıkı bir program ile ilerliyor.

Tabi bu sosyal medyadan da uzak kalmayı gerektiriyor.

Vipassana’ya başlamadan önce Jack Dorsey’nin son tweet’i dua eden eller emojisiydi. Dorsey’nin bir sonraki tweet’i ise 1 Ocak’ta geldi.

“10 günlük sessiz bir meditasyonu yeni tamamladım. Wow, nasıl bir sıfırlanma ama! Bu zamanı ayırabildiğim için şanslı ve müteşekkirim. İyi yıllar! #Vipassana”

Zamanlaması Harika

Dorsey’nin sessiz geçirdiği günler boyunca Twitter kullanıcıları için yeni bir politika geliştirdiğini duyurdu. Bu yeni politika, ABD’de üst düzey aşırı sağcı birkaç kişinin engellenmesine ve hatta ülkenin başkanı Trump’ın da 63 tweet’inin silinmesine neden oldu. Dorsey’nin bu tarihleri neden seçtiğini anlamak zor değil.

İki şirketin CEO’su olan Dorsey’nin bir iş günü 18 saat sürüyor.

Fakat yeni politikaların duyurulmadığı günlerde bile Dorsey’nin oldukça yoğun bir programı var. Twitter’ın yanı sıra bir ödeme sistemi şirketi Square’in de CEO’su Dorsey gününe sabah 5’te başlıyor, 18 saat boyunca çalışıyor ve bu zamanını iki şirkete ayırıyor.

Böylesi yoğun bir tempoyu düzenli meditasyon yaparak hafifleten Dorsey sosyal medyadan uzaklaşan tek kişi de değil. Git gide büyümelerine rağmen Facebook, Twitter ve Instagram geçtiğimiz yıl toplum ve kullanıcılarının akıl sağlığı üzerindeki etkileri nedeniyle eleştirilmiş ve pek çok kullanıcının sosyal medya kanallarından uzaklaştığı bir dönem geçirmişti.

Araştırmalar da bunu destekler nitelikte. Sosyal medyada fazla vakit geçirmenin yalnızlık duygusunun artmasına neden olduğu ve pasif bir şekilde sosyal medyada zaman öldüren insanların sosyal medyadan uzak duranlara kıyasla kendilerini daha kötü hissettikleri ortaya konmuş. Birtakım eski Facebook yöneticisi de sosyal medyanın en büyük isminin toplum üzerindeki etkisini eleştirmişti. Şirketin kendisi de sosyal medyanın insanlar için kötü etkilere neden olabileceğini itiraf etmişti.

Silikon Vadisi’nde Yeni Trend

Sosyal medyadan uzaklaşmak için ideal bir uygulama Vipassana, Silikon Vadisi’nde de giderek popülerleşen bir meditasyon sistemi. Vipassana’nın teknoloji dünyasındaki yöneticiler ve çalışanlar arasında popülerleşmesinin ardından Bay Area Vipassana Trust gibi oluşumlar da Silikon Vadisi’ne yakın bir merkez kurma planları yapıyor.

Kar amacı gütmeyen Bay Area Vipassana Trust ile birlikte Vipassana geleneğini 20 yılı aşkın bir süredir öğreten Karen Donovan, Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey gibi teknoloji dünyasından liderlerin Vipassana’ya ilgi göstermesinin sebebini, öğretinin kritik düşünme ve mantık gerektirmesine bağlıyor.

Siz sessiz kalarak ve meditasyon yaparak 10 gün geçirmek ister miydiniz? Ya da bunu başarabilir miydiniz?