Ana SayfaYaşamSinema Tarihinde Çığır Açan En Çılgın 7 Yönetmen

Sinema Tarihinde Çığır Açan En Çılgın 7 Yönetmen

Bazıları en orijinali, biraz da çılgın olanı yaparak tarihe yön verir. Beyaz perdede de durum farksız. ABD’de sessiz sinema dönemini en verimli şekilde kullanan Charlie Chaplin’den Avrupa’nın hayranlık uyandıran yönetmenlerinden Michael Haneke’ye kadar sinema tarihine adını yazdıran ve yazdırmaya devam eden yönetmenler kim?

D. W. Griffith

D. W. Griffith sinema tarihinde, altında yatan ırkçı ideoloji ile eleştirilse de, 20. yüzyılın başlarına ait en orijinal eserlerden biri olan “The Birth of a Nation” (Bir Ulusun Doğuşu) adlı filmiyle hikâye anlatma sanatında yeni ufuklar açtı. Yönetmen D. W. Griffith, filmlerinde kullandığı teknikler ile sinemaya kazandırdıklarıyla anılıyor. Griffith’in kamerayı kullanış yöntemi ve film düzenleme teknikleri dönemin standartlarını zorlayarak çağdaşlarının bir adım önüne geçiyor.

Charlie Chaplin

Sessiz sinema dönemine damgasını vuran ve sesli sinema başladığı dönemlerde bile ustalıkla ‘sessiz film’ler çeken Charlie Chaplin, beyaz perdede dönemin görsel dili en etkili kullanan oyuncu ve yönetmenleri arasında yer alıyor.

Orson Welles

D. W. Griffith’in ortaya koyduğu teknikleri Orson Welles mükemmelleştirerek bugünün sinemasının temelini attı dersek yanlış olmaz. Welles’in sinema tarihinde en çok üzerine konuşulan ve çalışma yapılan filmi “Citizen Kane” (Yurttaş Kane) bugün hala çağdaş kabul edilen teknikler ve anlatılarla dolu bir başyapıt.

Alfred Hitchcock

Sinemaya ilginiz olmasa dahi bir Hitchcock filmi gördüğünüzde yönetmenin kim olduğunu anlayabiliyor olmanız ve 1960’ta çekilmiş “Psycho”yu (Sapık) izlerken hala gerilebiliyor olmanız Alfred Hitchcock’un bugüne ulaşmış başarısını gösteriyor. Gerilim ustasının unvanını, ölümünün üzerinden 38 yıl geçmiş olmasına rağmen koruması da Hitchcock’un sinema tarihine bıraktığı izin bir kanıtı.

Agnès Varda

Çok sık duymaya alışkın olmadığımız kadın yönetmenler arasında yer alan Varda, amatör oyuncular ve ucuz dekorasyon kullanarak elde ettiği estetik ile dikkat çeken ve başarısını taçlandıran bir isim. Varda, Chantal Akerman ve Angelina Jolie gibi isimlere de yönetmenlik alanında ilham oldu, feminist sinemada da bir gurur kaynağı.

Michael Haneke

Şiddet ve rahatsız edici görüntüler deyince akla gelen Avrupalı yönetmen Haneke, hoşlanmasanız dahi hayranlıkla izleyeceğiniz türde filmler çekmeyi başaran yegâne yönetmenler arasında. Aile ve ilişki temaları ile günlük yaşantının sıkıcı kısımlarını en ilginç biçimde kamera karşısına almasıyla tanınan Haneke’nin psikolojik dramları genellikle yavaş yavaş açığa çıkan, anlatıldıkça güzelleşen hikayeler üzerine kurulu.

Stanley Kubrick

Distopyalar, savaşlar, delilik ve aşırı uçlar gibi konuları inceleyen ve çektiği her karede bilinçaltına mesajlar göndermeyi seven Stanley Kubrick, seçtiği konuların yanı sıra zamanının ötesinde filmler yapmak için kullandığı ilginç teknikler ile de kendini belli eden bir yönetmen. Kubrick’in detaya verdiği önem “2001: Uzay Macerası” ve “Cinnet” gibi filmlerinde gizli sembolizm örneklerinden anlaşılabiliyor. Filmlerini defalarca izleseniz de her seferinde yeni bir ayrıntı keşfedebileceğiniz bir dâhi.