Ana SayfaYaşamEtkinlik TakvimiSinemanın Ünlü Yönetmen-Oyuncu İkilileri

Sinemanın Ünlü Yönetmen-Oyuncu İkilileri

Martin Scorsese-Robert De Niro, Tim Burton-Johnny Depp, Woody Allen-Diane Keaton, Luc Besson-Jean Reno… Bir filmde eğer o yönetmen ve oyuncu varsa, o filmin “kötü” olma ihtimali yok! Beyazperdenin yıllardır ayrılmayan usta yönetmenleri ve onların favori oyuncuları…

Sinemanın ayrılmaz ikilileri onlar… Ünlü oyunculardan söz etmiyoruz; yönetmenler ve birçok filmde onlarla çalışan oyunculardan söz ediyoruz. Birlikte öyle filmlere imza atıyorlar ki bir zaman sonra o oyuncu, ünlü yönetmenin “simge”si oluyor. Bu işbirliğinin keyfini sürmek de sinema izleyicisine kalıyor ki biz durumumuzdan son derece memnunuz, öyle değil mi! O zaman usta yönetmenler ve onların favori oyuncularını, unutulmaz filmlerini hatırlayalım.

Martin Scorsese-Robert De Niro

“Birlikten kuvvet doğar” sözü, bu ikiliye ne kadar da uyuyor! Martin Scorsese ve Robert De Niro, yönetmen-oyuncu ilişkilerinin dışında yıllardır çok iyi dostlar. 1973 yılında Mean Streets ile başlayan bu dostluk daha sonra muhteşem hatta “klasik”leşen filmlerle devam etti: Taxi Driver (1976), New York New York (1977), Racing Bull (1980), The King of Comedy (1983), Goodfellas (1990), Cape Fear (1991), Casino (1995)…

Robert De Niro Raging Bull (Kızgın Boğa) filmindeki Jake La Motta karakteri için 30 kilo alarak rolü için her şeyi yapacağını gösterirken bu rolüyle de En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar ödülünün sahibi oldu (Diğer Oscar’ı olan “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” ödülü, The Godfather 2 ile).

Martin Scorsese-Robert De Niro işbirliğinin son bombası da “The Irishman”. Bir gangster filmi olduğu açıklanan The Irishman, Netflix’te bu yılın Ekim ayında gösterimde. Oyuncu kadrosunda Robert De Niro’nun dışında Al Pacino ve Sebastian Maniscalco’nun yanı sıra Jesse Plemons, Harvey Keitel, Joe Pesci ve Bobby Cannavale gibi isimler de var.

Martin Scorsese-Leonardo DiCaprio

Martin Scorsese ve Leonardo DiCaprio, Killers of the Flower Moon filminin setinde.

Martin Scorsese, bir oyuncuyu tutarsa asla ondan vazgeçmiyor! Robert De Niro dışında bir favori oyuncusu daha var: Leonardo DiCaprio. Onların birlikte çektikleri ilk film, 2002 yılındaki Gangs Of New York. Daha sonra Aviator (2004), The Departed (2006), Shutter Island (2010), Wolf of Wall Street (2013), Killers of the Flower Moon (2017) geldi. Scorsese, daha genç yaşlarda “bebek yüzlü” olarak lanse edilen Leonardo DiCaprio’dan öyle tipler yarattı ki hem DiCaprio Hollywood’un aranan oyuncularından biri oldu, hem de filmler gişe rekorları kırdı.

Luc Besson-Jean Reno

69. Cannes Film Festivali’nde Jean Reno.

Fransız yönetmen Luc Besson ile ünlü oyuncu Jean Reno, ilk kez Le Dernier Combat (1983) adlı filmde birlikte çalıştı. Aynı zamanda çok iyi dost olan bu ikili, “Leon: The Professional” (Sevginin Gücü) ile kült filmler tarihine adlarını yazdırdılar. O yıllarda çok genç olan Natalie Portman’ı da üne kavuşturan “Leon: The Professional” (Sevginin Gücü/ 1994) filminden önceki diğer filmleri ise Le Dernier Combat (1983), Subway (1985), Le Grand Bleu (1988) ve Nikita (1990).

Fransız yönetmen Luc Besson.

David Fincher-Brad Pitt

Brad Pitt ile birlikte Seven (1995), Fight Club (1999), The Curious Case of Benjamin Button (2008) gibi önemli filmlere imza atan yönetmen David Fincher.

David Fincher ve Brad Pitt’in kariyerleri de onlar gibi birlikte büyüdü. Birlikte üç filmleri var: Seven (1995), Fight Club (1999), The Curious Case of Benjamin Button (2008). Müthiş filmler, müthiş bir yönetmen-oyuncu uyumu! Yalnız David Fincher-Brad Pitt işbirliğini özleyenlere bir de kötü haberimiz var: Hazırlık aşamasında birçok kez ertelendikten sonra bu yaz çekimlerine başlanması planlanan “World War Z 2”, bütçe sorunları nedeniyle iptal edildi. Başrolünü Brad Pitt’in üstleneceği ve David Fincher’ın yöneteceği yeni bir filmi de hasretle bekliyoruz!

Yaşlanmayan bir Hollywood yıldızı: Brad Pitt…

Christopher Nolan-Michael Caine

“Sir” Michael Caine, 68. Cannes Film Festivali’nde.

Usta yönetmen Christopher Nolan ile “usta” oyuncu Michael Caine, ilk kez 2005 yılında “Batman Begins” filminde birlikte çalıştılar. Michael Caine, başrolde olmasa bile Nolan’ın filmlerinde genellikle bilge bir karakter olarak karşımıza çıktı.  Batman serisinin “Alfred”ine hayat veren Michael Caine, daha sonra Inception ve Interstellar’da boy gösterdi ki bilimkurgu meraklılarının film listesinde başı çeken iki önemli film desek hiç yanlış olmaz.

Yönetmen Christopher Nolan.

Steven Spielberg-Tom Hanks

Steven Spielberg ve Tom Hanks bir arada.

Steven Spielberg ile Tom Hanks’i bir araya getiren ilk film, 1998 yapımı Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak). Bu ikili, birlikte çalıştıkları ilk filmleriyle sinema tarihinin şanlı sayfalarında yer almayı başardılar. Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak) filmini 2002 yapımı Catch Me If You Can (2002), 2004 yapımı Terminal, 2015 yapımı Bridge Of Spies ve 2017 yapımı The Post izledi. Steven Spielberg ile Tom Hanks tüm bu filmlerle sinemanın efsanevi ikilileri arasına adlarını gururla yazdırdılar.

Wes Anderson-Bill Murray

Martin Scorsese ve Leonardo DiCaprio, Killers of the Flower Moon filminin setinde.

Beyazperdenin “masal” gibi filmlerine imza atan Wes Anderson ile ünlü komedyen Bill Murray’ın yolları ilk kez 1998 yılında Rushmore filminde kesişti. Daha sonra The Royal Tenenbaums (2001), The Life Aquatic with Steve Zissou (2004), The Darjeeling Limited (2007), Moonrise Kingdom (2012) ve The Grand Budapest Hotel (2014) filmlerinde birlikte çalıştılar. Bill Murray, Wes Anderson’ın yazıp yönettiği, aynı adlı romandan uyarlanan, Amerikan yapımı animasyon film Fantastic Mr. Fox’ta da seslendirme yaptı. Eğlence, üst düzey mizah ve enfes bir sinematografi… Wes Anderson ve Bill Murray filmlerinin ortak özellikleri… Siz ne dersiniz?

Woody Allen-Diane Keaton

Yönetmen Woody Allen, “To Rome With Love” filminin çekimlerinde.

60’lı yılların sonlarından itibaren sinema sektöründe yer alan Woody Allen, aynı kadın oyuncularla çalışmayı tercih eden bir yönetmen. 70’li yıllarda eski eşi Diane Keaton, 80’lerde Mia Farrow, 2000’lerde Scarlett Johansson gibi. Neden Woody Allen ile Diane Keaton diyoruz? Çünkü birlikte pek çok kült filme imza attılar; sinema tarihinin en iyi romantik komedilerinden biri olarak kabul edilen Annie Hall (1977) dahil. Sleeper (1973), Love and Death (1975), Interiors (1978), Manhattan (1979), Radio Days( 1987), Manhattan Murder Mystery (1993) filmlerinde de birlikte çalışan Woody Allen ile Diane Keaton; Allen’ın yönetmenliğini yapmadığı Play It Again, Sam (1972) filminde de bir aradaydılar. Aşkları bitse de beyazperdenin “ayrılmaz yönetmen-oyuncuları” arasındaki yerlerini aldılar.

ABD’li ünlü oyuncu Diane Keaton.

Tim Burton-Johnny Depp

Yönetmen Tim Burton ve birlikte pek çok film çektiği favori “oyuncu”su Johnny Depp.

Tim Burton ve Johnny Depp’i buluşturan ilk film, Edward Scissorhands (1990/ Makas Eller) oldu. Sinema seyircisine fantastik bir dünya sundular; güldürdüler ama güçlü bir melodram da sundular. Ed Wood (1994), Sleepy Hollow (1999), Charlie and the Chocolate Factory (2005), Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) gibi kült filmlerde birlikte çalıştılar. Tim Burton, Johnny Depp’e güçlü karakterleri teslim etti; Depp de yeteneğiyle Burton’ın yüzünü kara çıkarmadı. Aynı zamanda çok iyi dostlar.

Quentin Tarantino-Samuel L. Jackson

Quentin Tarantino ve Samuel L. Jackson, Hollywood’da “Walk Of Fame”de.

Şiddet ve kan dozu yüksek Tarantino filmlerinin hayranlık uyandıran aktörü: Samuel L. Jackson. Quentin Tarantino ve Samuel L. Jackson işbirliğinden her zaman nefis yapımlar ortaya çıktı. Pulp Fiction (1994), Jackie Brown (1997), Kill Bill: 2 (2004), Django Unchained (2012), The Hateful Eight (2015) filmlerinde beraberdi bu ünlü ikili… Quentin Tarantino için Samuel L. Jackson’ın, Hollywood’da hatırı sayılır aktörler arasına adına yazdıran en önemli isimlerden olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. O da zaten Jackson olmadan pek fazla film de çekmedi! Bu arada Samuel L. Jackson, Quentin Tarantino’nun ilk filmi “Rezervuar Köpekleri”nin seçmelerinde elenmiş ancak sonrasında öyle bir hırs yapmış ki ünlü yönetmenin tam altı filminde oynamış! (Tarantino’nun yönetmediği ama yazdığı True Romance’te de rol aldı. Jackson, 2009 yapımı Inglourious Basterds’da ise görüntüsüyle değil, sesiyle vardı.)

Ridley Scott-Russell Crowe

Yönetmen Ridley Scott (ortada), oyuncular Kristen Wiig ve Russell Crowe ile.

Gladiator ile müthiş bir işe imza atan yönetmen Ridley Scott ile Russel Crowe, bu işbirliğini devam ettirdi. Scott; A Good Year (2006), American Gangster (2007), Body Of Lies (2008) ve Robin Hood (2010) filmlerinde başrolü Avustralyalı oyuncu Russell Crowe’a verdi. Sinema kariyerleri birlikte büyüdü; seyirci, onların birlikte olduğu filmleri her zaman beğenerek ve hayranlıkla izledi.

Pedro Almadovar-Antonio Banderas

Antonio Banderas ve yönetmen Pedro Almodovar.

Pedro Almodovar’ın iki favori oyuncusu: Antonio Banderas ve Penelepo Cruz. Her iki oyuncu da ünlü yönetmen Almadovar’ın filmlerinde yıldızlaştılar. “Sinir Krizinin Eşiğindeki Kadınlar”, “Bağla Beni!”, “Matador” gibi erken dönemindeki birçok filminde Antonio Banderas’ı oynatan Pedro Almodovar; Penelope Cruz’a ise daha yeni olan “Volver”, “Kırık Kucaklaşmalar” gibi yapımlarda rol verdi. Penelope Cruz da ilk Oscar aldığı filmde (yönetmen Woody Allen olsa da) Almodovar’a da teşekkür etti (Cruz, 81. Oscar Akademi ödüllerinde Vicky Cristina Barcelona filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü aldı). Almodovar’ın yıllar sonra Banderas’la çalıştığı ve çok ses getiren diğer filmi ise “İçinde Yaşadığım Deri”. Usta yönetmen, “Aklımı Oynatacağım” adlı yapımda da iki oyuncuya ana hikayeden bağımsız birer küçük rol da verdi.