Ana SayfaYaşamSiyahlar İçindeki “Altın Küre”nin Kazananı Fatih Akın

Siyahlar İçindeki “Altın Küre”nin Kazananı Fatih Akın

Hollywood Foreign Press Association (Hollywood Yabancı Basın Birliği) tarafından her yıl verilen ve Oscar’ın habercisi olarak kabul edilen Golden Globe (Altın Küre) ödülleri, Los Angeles The Beverly Hilton Oteli’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 75. Altın Küre Ödülleri’nde ünlü yıldızlar, sinema sektöründeki cinsiyet eşitsizliğini protesto etmek ve cinsel saldırı kurbanlarıyla dayanışma sağlamak için “siyah”lar içindeydi. İşte kazananlar…

“Moda” olduğu için ya da bir gece elbisesi ya da şık bir takıma çok yakıştığı için baştan aşağı “siyah” giymediler. Dün gece sahiplerini bulan 75. Altın Küre Ödülleri’nde ünlü yıldızların “siyah”lar içinde olmasının nedeni sinema sektöründeki cinsiyet eşitsizliğini protesto etmek ve cinsel saldırı kurbanlarıyla dayanışma sağlamak içindi.

“Time’s Up” (Zaman Doldu)

Hollywood’u sarsan taciz iddialarının ardından cinsel tacize karşı başlatılan “Time’s Up” (Zaman Doldu) kampanyası geceye damga vurdu. Oscar ödüllü oyuncu Reese Witherspoon tarafından başlatılan “Time’s Up” hareketi, kısa zamanda Natalie Portman, Gal Gadot ve Eva Longoria’dan destek bularak büyüdü. Witherspoon’un tasarladığı rozetlerden yaklaşık olarak 14 milyon dolar toplandı ve elde edilen gelir, dünya genelinde cinsel şiddet mağdurlarına destek veren derneklere aktarıldı.

“Time’s Up” hareketinin öncüleri, Altın Küre’de de boy gösterdi. Eva Longoria ve Reese Witherspoon (üstte).

Angelina Jolie, Nicole Kidman, Emma Stone, Emilia Clarke, Margot Robbie, Gal Gadot, Kendall Jenner, Dakota Johnson, Meryl Streep, Jessica Biel, Sharon Stone gibi birçok ünlü oyuncu ve şov yıldızı, kırmızı halıda “siyah” gece kıyafetleriyle poz verdi.

“Kadınlar Yönetirse, Dünya Çok Daha İyi Bir Yer Olur”

Törende yalnızca kadın oyuncular değil, erkekler de “siyah” giydi. “TV dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu” Altın Küre Ödülü (Müzikal ya da komedi dalında) adayı, Shameless dizisi oyuncusu William H. Macy, “Neden siyah giyiyorum?” etiketiyle sosyal medya üzerinden de bu harekete destek verdiğini şöyle açıkladı:

“Çünkü yapılacak doğru şey bu. Çünkü benim bir eşim var. Çünkü benim iki kızım var… Kadınlar yönetirse, dünya çok daha iyi bir yer olur.”

Törenin sunucusu ABD’li komedyen Seth Meyers, Hollywood’u taciz skandallarıyla sarsan, birçok kadına cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilen ünlü yapımcı Harvey Weinstein’a atıfta bulunarak “Fil aramızda değil” yorumunu yaparken ABD’li oyuncu Reese Witherspoon’un yapımcılığını üstlendiği “Pretty Little Liars” dizisindeki rolüyle TV-mini dizi alanında “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü alan Nicole Kidman, sahneye “İşte kadınların gücü” tezahüratlarıyla çıktı. 50 yaşındaki usta oyuncu “Bu tartışmayı (sinema endüstrisindeki cinsel taciz) canlı tutalım” diyerek protestolara destek verdi.

“Artık Kendi Öykülerimizi Kendimiz Yazıyoruz”

Elizabeth Moss, “The Handmaide’s Tale”deki rolüyle TV- Drama dizisi alanında “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazandı.

“The Handmaide’s Tale”deki rolüyle TV- Drama dizisi alanında “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazanan Elizabeth Moss, ödülünü feminist yazar Margaret Atwood’a adadı. 35 yaşındaki Moss, Türkiye’de “Damızlık Kızın Öyküsü” olarak yayımlanan kitaptan uyarlanan diziden alıntı yaparak şöyle konuştu: “Artık bir kitabın kenarlarındaki beyaz boşlukların içinde yaşamıyoruz. Artık hikayeler arasındaki boşluklarda değiliz. Biz o hikayelerin kendisiyiz ve kendi öykülerimizi kendimiz yazıyoruz.”

Gecenin en dikkat çeken isimlerinden biri de usta oyuncu Meryl Streep’ti. Yapımcı Harvey Wienstein tarafından tecavüze uğradığını açıklayan ABD’li oyuncu Rose McGowan tarafından sessiz kalmakla suçlanan Streep: “Bu özel anın içinde tüm cesaretimizi toplayarak, kalın siyah bir çizgi halinde bir araya geldik” diye konuştu.

Fatih Akın: “İnşallah Oscar’da da oluruz”

Fatih Akın, In The Fade’in setinde…

44 yaşındaki yönetmen Fatih Akın’ın Almanya/Fransa ortak yapımı filmi “In The Fade” adlı filmi, “Yabancı Dilde En İyi Film” ödülünü aldı. Fatih Akın ödülü, In The Fade’de rol alan Diane Kruger ile birlikte kucakladı ve Oscar için de şunları söyledi:

“Buralarda olmak çok güzel. Aday olmak çok güzeldi. Adaylık zaten benim için ödüldü. En iyilerin arasında olmak yeterdi. O yüzden de beklemedim açıkçası. Beklemediğin şey gelince daha da mutlu oluyorsun. ‘Diane’ olmasaydı burada olmazdım. İnşallah Oscar’da da oluruz.”

75. Altın Küre Ödülleri Kazananları

(Televizyon Yapımları)

En İyi TV dizisi (Drama): “The Handmaid’s Tale”

En İyi TV dizisi (Müzikal/Komedi): The Marvelous Mrs. Maisel

En İyi Erkek Oyuncu (TV Mini Dizi): Ewan McGregor, Fargo

En İyi Erkek Oyuncu (TV Müzikal/Komedi): Aziz Ansari, Master of None

En İyi Kadın Oyuncu (TV Drama): Elisabeth Moss, “The Handmaid’s Tale”

Big Little Lies ekibi bir arada… (Soldan sağa) Laura Dern, Nicole Kidman, Zoe Kravitz, Reese Witherspoon, Shailene Woodley.

En İyi Kadın Oyuncu (TV Mini Dizi): Nicole Kidman, “Big Little Lies”

En İyi Erkek Oyuncu (TV Drama): Sterling K. Brown, “This is Us”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Kısa TV Dizisi ya da Filmi): Alexander Skarsgard, Big Little Lies

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Kısa TV Dizisi ya da Filmi): Laura Dern, Big Little Lies

(Sinema)

En İyi Aktör (Müzikal veya Komedi): James Franco, “The Disaster Artist”

En İyi Aktris (Müzikal veya Komedi): Saoirse Ronan, “Lady Bird”

En İyi Aktör (Drama): Gary Oldman, “Darkest Hour”

En İyi Aktris (Drama): Frances McDormand, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Allison Janney, “I, Tonya”

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sam Rockwell, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

En İyi Sinema Filmi (Dram): “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

En İyi Sinema Filmi (Müzikal veya Komedi): “Lady Bird”

En İyi Yönetmen: Guillermo del Toro, “The Shape of Water”

En İyi Senaryo: Martin McDonagh, “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

En İyi Yabancı Dilde Film: “In the Fade”

En İyi Müzik: Alexandre Desplat, “The Shape of Water”

En İyi Şarkı: “This Is Me” (The Greatest Showman)

En İyi Animasyon Film: “Coco”