Ana SayfaTeknolojiSizin Akıllı Telefonunuz Kaç Kameralı? “Çoklu Kamera Kullanımı” Nedir? Ne İşe Yarar?

Sizin Akıllı Telefonunuz Kaç Kameralı? “Çoklu Kamera Kullanımı” Nedir? Ne İşe Yarar?

Akıllı telefonlardaki kamera sayılarının hızına yetişemiyoruz! Markalar daha çok kameralı ürünleri piyasaya çıkarmak için yarışıyor, bu rekabetten de profesyonel kameralara yakın fotoğraf ve video kalitesi sunan akıllı telefonları kullananlar karlı çıkıyor. Peki siz akıllı telefonlardaki “çoklu kamera kullanımı” hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Hangi markalar kameralı telefon yarışında başı çekiyor? “Bilişimsel Fotoğrafçılık” nedir?

Büyük ve kaliteli objektifler/ lensler, çok büyük görüntü sensörleri, büyük optikler dijital fotoğraf makinelerinde olduğu gibi akıllı telefonlarda yer bulamıyor çünkü “fiziki limitler” ortada. Markalar fiziksel limitleri zorlama konusunda da birbiriyle yarışıyor, bu rekabetten de tüketiciler karlı çıkıyor. Öyle ki artık birçok akıllı telefon modeli, profesyonel kameralara yakın fotoğraf ve video kalitesi sunmakta. Günümüzde “beşli” arka kamera sistemine sahip akıllı telefonlar da görüyoruz, hatta toplamda altı adet kameraya sahip akıllı telefon dahi var! Fotoğraf kalitesi söz konusu olduğunda Sony ve Samsung gibi sensör üreten dev isimlerin adımları takip edilirken akıllı telefon üreticileri ise çoklu kurumlar ve yazılım ile kaliteyi yakalamaya çalışıyor. Bu durumda da “kamera sayısı” artıyor.

Nokia 9.1 PureView, Hangi Yeniliklerle Gelecek?

“En yeni” yani “Beş arka kameralı Nokia 9.1 PureView” ile başlayalım. Beşli bir kamera sistemi üzerine kurulacağı, gücünü Snapdragon 855 işlemciden alacağı ve 5G desteği taşıyacağı belirtilen Nokia 9.1 PureView’ı, bu yıl sonuna doğru piyasaya çıkacağı söyleniyor. İnce çerçeveli olacağı konuşulan bu akıllı telefonun arkasında beşli kamera sistemi yer almakta. (Nokia 9.1’in ön yüzünde bir “delikli kamera” bulunacağını, yani kameranın ekranın üzerindeki bir delikte bulunacağını da ekleyelim. Toplamda altı kamera.)

Nokia, Nokia 9 PureView ile çoklu kamera kullanıma farklı bir bakış açısı kazandırdı. Şimdi de Nokia 9.1 PureView bekleniyor.

Nokia 9 PureView’daki kameraların hepsinin 12 megapiksel çözünürlüğe ve F1.8 ZEISS lense sahip olduğunu hatırlatalım. Light firmasıyla ortaklaşa geliştirilen kamera sistemi, iki adet renkli (RGB), üç adet siyah beyaz sensör barındırmakta. Nokia’nın öncelikle Nokia 9 PureView ile çoklu kamera kullanıma farklı bir bakış açısı kazandırdığı kesin. Yeni çıkacak modelde, kamera performansının özellikle düşük ışıkta çekilen videolarda çok iyi olacağı öngörülürken Light firması tarafından geliştirilen yeni işlemci ve yazılımlarla birlikte kameranın da çok daha hızlı çalışması beklenmekte. Şöyle bir karşılaştırma yapalım: Tek kameralı telefondan ne farklı var? Beşli kurulum sayesinde tek kameralı bir telefondan 10 kat daha fazla ışık yakalanabildiği bir gerçek. Yüksek detaylı siyah beyaz çekimler de gerçekleştirmek böyle bir akıllı telefon ile çok kolay.

Akıllı telefon modelleri profesyonel kameralara yakın fotoğraf ve video kalitesi sunarken çoklu kamera kurumları, bu modellerin video performansını da artırmakta. Arkada ve önde sunulan ultra geniş açı kameralar, vLog çekimlerini kolaylaştırırken yakın gelecekte beş arka kameralı ve üstü telefonların standart hale geleceği öngörülüyor. Mobil işlemci pazarında lider üreticilerden biri olan ABD’li Qualcomm’a göre 100 megapiksel seviyesinde telefonlar yakında piyasaya çıkıyor. Çoklu kurumlar ile yüksek megapiksel değerinin birleşecek olması da kullanıcıları heyecanlandıran gelişmelerden.

iPhone 7 Plus’ın Ardından

Bu noktada Apple iPhone 7 Plus’a da değinmek şart oldu çünkü Apple, iPhone 7 Plus’a koyduğu çiftli arka kamera ile çoklu kurulumların “geniş çaplı” başlangıcına imza attı. Bu modele kadar genelde bir adet arka, bir de ön kamera vardı. Şimdi de telefonların kamera sayılarının gün geçtikçe artışına tanıklık ediyoruz. Artık geniş açı çekim yapılabilen üçüncü kameralıdan arkası bulanık portre fotoğrafları çekmeye imkan tanıyan “derinlik” kameralılara ya da önde iki kameralılara (geniş açı selfie/ özçekim için), birçok akıllı telefon modeli mevcut.

Akıllı telefonlarda genelde 1 adet arka, 1 de ön kamera yer alırken şimdi kamera sayılarının gün geçtikçe artışına tanıklık ediyoruz.

Bu arada iPhone 11’in özellikleri de belli oldu. iPhone XI’in (iPhone 11) en önemli özelliklerinden biri üçüncü kamera lensi. Ultra geniş açısı ile doğa fotoğrafları çekiminde olumlu ve başarılı sonuçlar vereceği öngörülmekte. Ön kamera için bazı iyileştirmeler ve geliştirmeler olacağı söylenmekte. Örneğin, yeni serinin ön kamerası 7 MP çözünürlükten 12 MP çözünürlüğe çıkarılacak, denmekte… Tüm detayları Apple’ın Eylül ayındaki lansmanında göreceğiz.

“Çoklu kamera kullanımı”nda söz sahibi olan markalardan biri de Huawei. Leica imzalı üçlü kamera sistemine sahip Mate 20 Pro mesela… Bu akıllı telefon ile harici lens kullanmadan makro, manzara, zoom çekimler gerçekleştirilebiliyor. Huawie, çoklu kurulum sayesinde makro ile zoom çekimleri yüksek kalitede sunan markaların başında gelmekte.

Çin’in en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi Oppo ise Hindistan’da satışa çıkacak olan yeni Oppo Reno modeli hakkında Twitter hesabından bir paylaşım yaptı. OPPO Reno 2 ailesinde Reno 2, Reno 2Z, Reno 2F ve Reno 2 20x Zoom modelleri yer alırken bu modellerin hepsi ya da 20x Zoom versiyonu, zifiri karanlıkta bile fotoğraf çekebilecek gibi… Bildiğiniz üzere akıllı telefonlardaki “gece çekim” modu sayesinde akıllı telefonlar, “Yapay Zeka, uzun pozlama ve birden fazla çekim” ile birlikte düşük ışıkta çok temiz/ aydınlık fotoğraflar verebilmekte. Oppo’daki yeni özellik; ön kamerada olabileceği söylenen Ultra Dark Mode. (Huawei P30 Pro’da var). Ayrıca Oppo Reno 2’de alt alta konumlandırılan 4 arka kamera ile birlikte telefonun 20 kat yakınlaştırma yapabileceği de söylenmekte.

En İyi Kameralı Telefonlar

En son yeniliklerden ve öncü markalardan söz ettik, en iyi kameralı telefonlara dair bir liste de verelim. Liste, DxOMark’ın listesi yani kameralar, özellikle akıllı telefonlar içeren bağımsız kameralar, objektifler ve mobil cihazlar için görüntü kalitesi değerlendirmeleri sağlayan bir web sitesi olan DxOMark’ın Temmuz 2019 verileri baz alınarak hazırladığı bir liste… Popüler test platformu DxOMark’a göre Temmuz 2019 ayının en iyi kameralı telefonları şu şekilde sıralanıyor (Kamera performansının göreceli bir konu olduğunu da hatırlatmakta fayda var): Huawei P30 Pro, Samsung Galaxy S10 5G, Honor 20 Pro, OnePlus 7 Pro, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P20 Pro, Samsung Galaxy S10 Plus, Xiaomi Mi 9, Apple iPhone XS Max, HTC U12+.

Computational Photography (Bilişimsel Fotoğrafçılık) Nedir?

Computational Photography (Hesaba Dayalı Fotoğrafçılık ya da Bilişimsel Fotoğrafçılık) modu, kameraların çekebildiğinden daha kaliteli fotoğraflar ortaya çıkarıyor. Fotoğraf çekileceğinde hangi sensörün kullanılması gerektiğini bize söyleyen özellik… Computational Photography (Hesaba Dayalı Fotoğrafçılık ya da Bilişimsel Fotoğrafçılık), mobil fotoğrafçılıkta yeni bir dönem, dijital görüntüleme alanında devrim olarak kabul edilmekte.

“Dijital görüntü yakalama ve işleme tekniği” olarak da özetlenebilen “Bilişimsel Fotoğrafçılık”, algoritmalar ve Yapay Zeka ile ilgili bir teknik. Google’ın Pixel 2 akıllı telefon modeliyle daha çok konuşulduğu bilinmekte. Computational Photography (Hesaba Dayalı Fotoğrafçılık ya da Bilişimsel Fotoğrafçılık), yüksek işlem gücü gerektiriyor ki bu durum günümüzün akıllı telefonları için çocuk oyuncağı! Yapay Zeka birimlerinin yer aldığı yeni işlemciler, dijital fotoğraf işleme sürecini de hızlandırmakta. Bu durumda yeni çıkan 7 nm modellere de bir parantez açalım. Örneğin, 7 nm üretim hattından çıkan Snapdragon 855 işlemci, saniyede 7 trilyon işlem gerçekleştirebilmekte!

Biz deklanşöre basıyoruz, akıllı telefonumuzdaki “Bilişimsel Fotoğrafçılık” altyapısı, çektiğimiz objeyi ya da ortamı tanıyıp algılayabiliyor. Binlerce benzer fotoğraf ile eğitilmiş Yapay Zeka da en iyi çekim ayarlarını seçerken büyük bir kolaylık sağlıyor. Çekilen fotoğrafların düzenlenmesine de gerek yok çünkü telefonumuz bizim adımıza en uygun ayarları seçiyor, fotoğrafları düzenliyor. Gelişen Yapay Zeka teknolojileri ve megapiksel düşürme teknikleri, yüksek megapiksel seviyesini telefonlar için kullanışlı hale getiriyor; bu sayede de düşük ışıkta megapiksel değerini azaltarak çok temiz fotoğraflar elde edilebiliyoruz. Otomatik çalışan algoritmaları, fotoğraf sanatını öldürür gerekçesiyle eleştirenler de yok değil. Ama görünen o ki “Bilişimsel Fotoğrafçılık”tan kaçış yok!

Akıllı telefonlardaki “çoklu kamera kullanımı”, maksimum fotoğraf kalitesini yakalama yarışıyla hangi boyuta gelecek? Profesyonel kameralar ile fotoğraf makinelerinin artık önemli bir rakibi var: Akıllı telefonlardaki sensörler ve kamera lensleri kombinasyonu, Yapay Zeka yazılımlarının da desteği sayesinde çok iyi sonuçlar veriyor artık… 2020’de görebileceğimiz 100 megapiksel üstü akıllı telefonlar ile neler olacak? Belki de beş yıl sonra profesyonel çekimlerde bile akıllı telefonlar kullanılacak. Ya profesyonel kameralar? Yoksa onlarla da mı vedalaşacağız?