Ana SayfaGenelŞoförsüz Araçlar 7 Trilyon Dolarlık Bir Ekonomi Yaratacak

Şoförsüz Araçlar 7 Trilyon Dolarlık Bir Ekonomi Yaratacak

Sürücüsüz araçlar konusunda otomobil üreticileri, start up’lar ve teknoloji devleri bir yarış içerisinde. Peki bu şirketler ne için yarışıyor?

Geçtiğimiz günlerde Intel tarafından yayınlanan çalışmaya göre pek çok şirket, yıllık 7 trilyon dolarlık bir gelir akışı için yarışıyor. Intel yöneticileri, kendi kendini kullanabilen araçlar üzerine çalışmayan şirketlerin ya yok olmaya ya da başarısızlığa mahkum olduğunu savunuyor.

Intel için, dünyaca ünlü araştırma şirketi Strategy Analytics tarafından hazırlanan çalışmanın tahminlerine göre bu araçlar; 2035’de 800 milyar dolardan 2050’de 7 trilyon dolara varan bir ekonomi oluşturacak. 2035 ve 2045 yılları arasında tahmini 585 bin hayat (ölümlü trafik kazaları nedeniyle) kurtulmuş olacak.

Tabii ki Intel’in bu tarz bir araştırma yapmasının ardında haklı sebepler var! Dev firma, önümüzdeki iki yıl içinde bu teknolojiye 250 milyon dolar yatırım yapma sözü verdi ve Kudüs merkezli Mobileye adlı şirketi 15 milyar dolar gibi çok yüksek bir rakamla satın aldı. Intel aynı zamanda BMW ile birlikte şoförsüz araçları bu yıl sonunda piyasa sürmek için de çalışıyor. Bu yüzden Intel’in raporu, hem bir endüstri analizi, hem de algı çabası olarak değerlendirilebilir.

Artık otomobil kullanmak zorunda kalmayan insanlar, yılda 200 milyon saatten fazla vakit kazanmış olacaklar.

Şoförsüz araç teknolojisi birden fazla iş kolunu etkileyecek. Örneğin, kargo ve taşıma bunlardan biri. Sürücüsüz otomobillerle birlikte sektördeki şoför açığından yaşanan problemler ortadan kalkmış olacak.

Daha cesurca bir tahmin ise toplu taşıma araçları üzerine. Bugün kullandığımız trenler, metrolar, otobüsler ve diğer toplu taşıma araçları, şoförsüz araç teknolojisiyle yenilenecek. Bu teknolojinin de yardımıyla,  insanlar kalabalıklaşan şehirlerden uzak kesimlere yerleşme konusunda daha istekli olacaklar. Otomobil kullanmama lüksü, sürücülere ciddi bir zaman da kazandıracak.

Otomobiller ‘Deneyim Kapsülleri’ Haline Gelecek

Bu durum araçların kullanım şeklini de değiştiriyor. Otomobiller artık insanların saçlarını kestirip, toplantı yapabildiği ya da sağlık testinden geçebildiği ‘deneyim kapsülleri’ haline gelecek.

Tabi bu durum, insanların araçlarda daha az vakit geçireceği anlamına gelmiyor. Fakat yine de bu teknoloji ile trafik sıkışıklığının önüne geçilmiş olacak. Çünkü bu araçlar birbirleriyle gerçek zamanlı trafik ya da park yeri gibi verileri paylaşabiliyor olacak.