Ana SayfaYaşamEtkinlik TakvimiSokaklardan Olimpiyatlara “Breakdans”

Sokaklardan Olimpiyatlara “Breakdans”

Fransa; sörf, tırmanış ve kaykay ile birlikte “breakdans”ı da 2024 Paris Yaz Olimpiyatları programına dahil etme kararı aldı. ABD’de sokaklarda doğan “breakdans”ın olimpiyatlara uzanan hikayesi…

Geçen ayın son haftası güzel bir haber geldi: “Fransa; sörf, breakdans, tırmanış ve kaykay’ı 2024 Paris Yaz Olimpiyatları programına dahil etme kararı aldı. Kararın uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından onaylanması gerekiyor. Açıklama Paris 2024 organizasyon komitesi tarafından yapıldı. ‘Akrobatik, gösterişli ve gençleri çeken bir spor olması’ nedeniyle ‘breakdans’ın programa ekleneceği belirtildi.”

ABD’de Doğdu, Fransızların Popüler “Spor”u Oldu

ABD’den sonra “Breakdans”ın en popüler olduğu ülke, Fransa… Fransa’da düzenli olarak bu sporu yapan bir milyon kişi var! Fransa’nın kararının hayata geçmesi için uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden onay alması gerekiyor. Ayrıca “Breakdans”ın 2018 Buenos Aires Gençlik Olimpiyatları’nda yer aldığını da hatırlatalım. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ise konuya ilişkin kararını 2020’nin Aralık ayına kadar verecek.

Peki “Breakdans”ın, “sokak dansı”ndan spor dalı olarak kabul edilmesi sürecine nasıl gelindi? Hip hop dans kültürü ve Breakdans (Breakdance) nasıl doğdu? Tekniği nedir?

Breakdansın Tarihi

ABD New York’ta bir sokak performansı.

Breakdans; 70’lerin sonlarında, New York’un Bronx mahallesinde siyahi gençler arasında başlayan ve kısa bir süre sonra dünyanın dört bir yanına yayılan bir dans türü. İlk başlarda gettolarda yaşayan grupların bölgelerini belirlemek için kullandıkları bir araçtı. Daha yaratıcı, karışık hareketler sergileyen grubun kapışmayı kazanmasıyla bölgenin sahibi olduğu bir dans… Daha sonra medyanın ilgisi, breakdansın geniş kitlelerce tanınmasını sağladı. Sokaklarda dans eden gençler de rap kliplerinde, filmlerde oynamaya başladı.

“Sokak dansı” olarak da bilinen breakdans yapan erkeklere “b-boy” ya da “break boy”, kızlara ise “b-girl” ya da “break girl” denmekte.

Breakdans yapan erkeklere “b-boy”, kızlara ise “b-girl” deniyor.

Hip Hop Kültürünün Bir Parçası

Burada “Hip Hop Kültürü”ne de bir parantez açalım ki bir dans stilinden daha fazlasını ifade etmekte ve breakdans da bu kültürün bir parçası. ABD’de, 1920-1933 yılları arasında, alkol üretimi ve satışının da yasak olduğu “Yasaklar Dönemi”nde, gangsterler tarafından işletilen mekanlar yükselişteydi. 1925 yılında Owney Madden tarafından işletilen Cotton Club adlı mekanın müşterileri ise beyazlardı ve bu kulüpte siyahi Earl Tucker sahne alıyordu. Sahne şovuna da kayma ve süzülmeye benzeyen hareketler ekleyen Tucker, breakdans’ın da ilk adımlarını attı. Şüphesiz ki hip hop kültürünün doğmasında blues, funk, soul ve caz müziğin etkisi çok büyük.

1959 yılına gelindiğinde Bronx sokakları… Ekspres yol inşaatı nedeniyle Alman, İtalyan, İrlandalı ve Yahudilerin de bu bölgeye taşınması, Bronx’un yine siyahilerin ağırlıkta olduğu bir bölge olması… 1962 yılında James Brown Live at The Apollo (Apollo’da Canlı) kaydını yapmış ve bu kayıt, günümüzde break beat olarak bilinen davul ritminin ortaya çıkmasını sağlamıştır. 1965 yılında Sonny Liston ile maça çıkacak olan Muhammed Ali ise günümüzde rap ve hip hop müzik kültüründe çok önemli olan “kafiye”yi söylemiştir.

Aretha Franklin’in 1971 yılında kaydettiği b-boy tarzındaki “Rock Steady” adlı parça da hip hop dans kültürünün oluşmasında büyük rol oynarken bu tarzdan esinlenerek oluşturulan The Rock Steady grubu, hip hop dans kültürünün alt öğelerinden “breakdans” alanında bir numara haline gelmiştir.

1973 yılında DJ Kool Herc, ilk kez bir sokak partisinde DJ olarak sahne alırken iki farklı turntable kullanarak şarkı geçişlerini birbirine karıştırmıştır. Bugün de hala kullanılmakta… Bronnx’ta sokak partileri böylece popüler hale gelmiş ve “hip hop” ilk kez 1975’te DJ Lovebug Starski tarafından kullanılmıştır. 1978’de Kurtis Blow’un büyük bir müzik şirketiyle anlaşma imzalayan ilk rap yıldızı olması, rap müziğin ana akım kültürde yer alması ve bugünlere gelen “hip hop kültürü” (müzik/ dans/ giyim tarzı, vs.)…

Günümüzde breakdansı da kapsayan hip hop kültürünün dünyadaki en önemli temsilcilerinden biri de Beyonce.

Günümüzde modern kültür içerisinde yer alan “hip hop kültürü”, müzikten sinemaya pek çok alanda kendine yer bulmuş durumda. Dünyada da albümleriyle satış rekorları kıran Beyonce en önemli temsilcilerinden. Ve daha pek çok isim…

Hip Hop’un Breakdans Dışında Diğer Alt Öğeleri

Hip hop’un alt öğelerinden “breakdans”ı, çok yakında olimpiyatlarda da göreceğiz (Hip hop’un rap, graffiti, DJ’lik gibi diğer alt öğeleri de var). “Spor dalı” olarak kabul edilen breakdansın eğitimleri, antrenmanları mevcut. Gösteri dünyasında da önemli bir yere sahip olan bu dans türü, kas-göz koordinasyonuna dayalı bir tarz. Tabii ki müzik ile uyum şart.

Breakdans, güç ve dayanıklılık kadar kıvraklık ve uyum da gerektiren bir dans türü.

2024 Paris Olimpiyatları’nda muhteşem breakdans gösterilerine tanıklık edeceğiz gibi görünüyor. Güç ve dayanıklılık kadar kıvraklık ve uyum da gerektiren “breakdans”, aşırı efor gerektiren bir dans türü.

Türkiye’de Büyük Bir Yarışma Düzenleniyor

Ya Türkiye? Türkiye’de başarılı b-boy’lar ve b-girl’ler var. Hatta çok yakında büyük bir etkinlik düzenleniyor. Dünyanın en prestijli breakdans yarışmalarından “Red Bull BC One”ın Türkiye ayağı, bu yıl Ankara’da. Her yıl dünyanın en iyi break dansçısını belirlemek için düzenlenen prestijli yarışma Red Bull BC One Cypher’ın Türkiye ayağında bu yıl itibarıyle “b-boy”ların yanı sıra kadın break dansçılar yani “b-girl”ler de yarışacak. Break dans tutkunlarının bu büyük kapışması, Ankara’da, 15-16 Mart 2019’da.

Türkiye’deki en iyi b-boy ve b-girl’ü ise daha önce Red Bull BC One dünya finallerinde yarışmış olan b-boylar Hong-10, Wing ve Tuff Kid seçecek. Onların belirlediği en iyi isimler, bu yıl Hindistan’da gerçekleşecek dünya finalinde sahneye çıkma şansına bir adım daha yaklaşacak.