Ana SayfaGenelSosyal Girişimcilik Nedir ve Neden Önemlidir?

Sosyal Girişimcilik Nedir ve Neden Önemlidir?

Sosyal girişimcilik, hepimizin bildiği girişimcilik kavramından farklı olarak toplumsal sorunlara maddi kaygıları geri planda tutarak yaratıcı ve dinamik bir iş modeliyle uzun vadede çözüm getirmeyi amaçlayan faaliyettir. Günümüzde profesyoneller tarafından “geleceğin iş modeli” olarak görülen ve son yıllarda sıklıkla konuşulmaya başlanan sosyal girişimcilik, toplumsal sorunların çözümü için yenilikçi yöntem ve yaklaşımlarıyla toplumları dönüştürmeyi hedefler. Sosyal girişimcilik de tıpkı ticari girişimcilik gibi başkalarının göremediği sorunları görerek yeni fırsatlar yaratma, sistemleri değiştirme, yeni çözüm önerileri bulma üzerine kurulu olsa da sosyal girişimciler, kar maksimizasyonu hedefleyen ticari girişimcilerin aksine, karlarını optimize ederken yarattıkları sosyal faydayı maksimize ediyorlar.

Bilgi yaratma ve bilgiye erişim pratiklerinde devrim yaratan Jimmy Wales (Vikipedia), yoksul kişilerin aldıkları borçları geri ödemeyeceği yargısını mikrokredi uygulamalarıyla yıkan Muhammed Yunus (Grameen) veya uluslararası ticareti küçük üreticiler ve bilinçli tüketicileri buluşturarak daha adil kılan Paul Rice (Fairtrade) milyonların hayatını kökten değiştiren sosyal girişimcilere güzel birer örnek.

Sosyal girişimciler, Türkiye’de ve dünyada eğitimden tarıma, kadın istihdamından ekolojiye pek çok alanda topluluklar üzerinde fark yaratıyor. Sosyal girişimciler, içme suyu bulamayan insanlara su götürüyor, iş imkânı verilmeyen insanlara istihdam sağlıyor. Toplumun özellikle eksik kalmaması gereken yönlerini tamamlayarak fırsat eşitliği sağlıyor ve dünyayı, sadece imkânı olanlar için değil herkes için yaşanabilir hâle getirmek için çabalıyorlar.

Peki Kim Bu Sosyal Girişimciler?

Dünyanın önde gelen sosyal girişimcilik platformu Ashoka 

 

Ashoka, dünyanın ilk ve en geniş sosyal girişimcilik platformu. Sosyal girişimcileri bir araya getiren ve destekleyen küresel sivil toplum kuruluşu ve destek ağı Ashoka bugün itibarıyla tam 41 yıldır, Türkiye dahil 93 ülkede toplumsal sorunlara yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler getiren sosyal girişimcileri daha yolun başındayken tespit ediyor, onları ihtiyaç duydukları finansman, danışmanlıklar ve bağlantılarla destekliyor. Ashoka sosyal girişimcileri küresel bir destek ağında buluşturarak onların potansiyellerini gerçekleştirmelerini ve çözümlerini yaygınlaştırmalarını sağlamayı hedefliyor.

Ashoka Fellowship adını verdikleri küresel sosyal girişimci ağında aralarında Jimmy Wales (Wikipedia), Paul Rica (Fairtrade) ve Kailash Satyarthi (Rugmark, 2014 Nobal Barış Ödülü), gibi liderlerin bulunduğu 3 bin 600’ün üzerinde sosyal girişimci bulunuyor. Durukan Dudu – Anadolu Meraları, Mesut Keskin e-Bursum gibi girişimlerin dearalarında olduğu Ashoka Türkiye ağında ise Türkiye’nin dört bir köşesinden, eğitimden tarıma çok çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 30’a yakın sosyal girişimci bulunuyor.

Ağlarında bulunan sosyal girişimcilerin insan hakları, kalkınma, çevre, sağlık, eğitim, gençlik gibi sorun yaşanan çeşitli alanlarda sistemleri dönüştürmelerine katkı sağlayan Ashoka Türkiye’ye göre hızla büyüyen sosyal ve çevresel sorunlarımızı çözmek için tek şansımız herkesin fark yaratması.

Ashoka Türkiye ve TEB Özel de sosyal girişimlerin %65’inin en büyük ihtiyacı olan finansman arayışında onlara destek olmak amacıyla iş birliği yaparak 2019’da Açık Açık Sosyal Girişim projesini hayata geçirdi. Sosyal girişimlerin hızlı, güvenli ve başarılı büyümesine katkı sağlamayı hedefleyen Açık Açık Sosyal Girişim projesi Türkiye’deki sosyal girişimlerin tanımlanmasına, desteklenmesine ve teşvik edilmesine katkı sağlamak amacıyla kuruldu. Türkiye’deki sosyal girişim ekosistemini desteklemek isteyen kişi ve kurumlar, ’Açık Açık Sosyal Girişim’de sosyal girişim profillerini inceleyerek bu girişimlere kurumsal ya da bireysel destek olmak, yatırım yapmak, hibe vermek, buralardan ürün ya da hizmet satın almak için onlarla doğrudan iletişime geçebiliyor.

Türkiye’den Ashokalı Sosyal Girişimciler 

Anadolu Meraları

2017 yılında hayata geçirilmeye başlanan Anadolu Meraları projesi, onarıcı tarım yöntemleriyle yetiştirilmiş hayvansal ürünleri şehirlerdeki bilinçli tüketici topluluklarıyla buluşturarak hem toprağı zenginleştiriyor hem de sürdürülebilir, sağlıklı ve adil üretim zincirleri oluşturuyor.​

Anadolu Meraları ekibi tüm dünyada etkisi kanıtlanmış onarıcı tarım tekniklerini yerel ihtiyaçlar dahilinde yeniden tasarlıyor, bu tekniklerin en doğru biçimde uygulanması için bölgeye aşina deneyimli çiftçiler ile yeni çiftçileri bir araya getiriyor. Sadece Türkiye’de her yıl 753 ton verimli toprak erozyonla yok olduğu, çölleşme büyük hızla artarken küçük çiftçiyi zor durumda bıraktığı düşünülürse, Anadolu Meraları’nın uygulamaları sonucunda karbon yeniden toprakta bağlanıyor, böylece toprağın verimi artarken küresel iklim değişikliği de yavaşlatılıyor. ​

Web sitesi: https://www.anadolumera.com/

TABİT

Tülin Akın’ın kurucusu olduğu TABİT, bilgi teknolojileri aracılığıyla Türkiye’deki üç milyon çiftçi ve ailesinin ekonomiye ve toplumsal hayata daha aktif bir şekilde katılmalarını sağlıyor. Türkiye’de neredeyse her sektörde bilgi paylaşımı ve etkileşim için yeni fırsatlar yaratan bilgi teknolojilerini tarım sektörü ve çiftçiler için kullanmak oldukça akıllıca biz çözüm.

TABİT, web portalı tarimsalpazarlama.com ile Türkiye’nin ilk ve önde gelen iletişim, e-öğrenme ve e-ticaret medyasını hayata geçirerek, çiftçilere güncel bilgiler, teknik uygulama bilgileri, çeşitli beceriler ve mesleki gelişim imkâanları sağlamak amacıyla bu iki birbirinden uzak grubu, çiftçileri ve bilgi teknolojilerini, bir araya getiriyor ve çiftçilerin geleneksel aracı yapılarını kullanmaksızın alternatif piyasalara ulaşmaları için fırsatlar yaratıyor.​

Web sitesi: http://www.tabit.com.tr/

 

Dünyadan Sosyal Girişimciler

Eleanor Allen & Water for People

Herkesin temiz içme suyuna erişebilme hakkı var, değil mi? Fakat dünyada 1,8 milyar insan içme suyu bulamıyor. Bunun önüne geçmek isteyen ABD’li girişim Water For People’ın kurucusu Eleanor Allen şimdiden 4 milyon kişiye su götürmeyi başarmış. Önümüzdeki beş yıl için hedefleri ise 4 milyonu 40 milyon yapmak.

Keller Rinaudo & Zipline

Dronelar sadece eğlenceli videolar çekmek için kullanılmıyor. Sosyal girişimci Keller Rinaudo tarafından kurulan Zipline, zip adını verdikleri droneları kullanarak Ruanda Cumhuriyeti’nin kırsal kesimlerine aşı, ilaç ve nakil için gerekli kan götürüyor. Ruanda’da 20 hastane ve sağlık merkezi ile anlaşması bulunan Zipline, dronelardan küçük paraşütlerle bırakılan paketler ile insanlara yardımcı oluyor.