Ana Sayfaİş DünyasıGirişimSosyal Girişimcilik Nedir ve Neden Önemlidir?

Sosyal Girişimcilik Nedir ve Neden Önemlidir?

Başkalarının görmediği fırsatları görerek iş dünyasının çehresini yenilikçi ürün ve hizmetleriyle değiştiren girişimciler gibi sosyal girişimciler de toplumsal sorunların çözümü için yenilikçi yöntem ve yaklaşımlarıyla toplumları dönüştürüyorlar. Ayrıldıkları nokta, kar maksimizasyonu hedefleyen ticari girişimcilerin aksine, sosyal girişimcilerin karlarını optimize ederken yarattıkları sosyal faydayı maksimize etmeleri.

Bilgi yaratma ve bilgiye erişim pratiklerinde devrim yaratan Jimmy Wales (Vikipedi), yoksul kişilerin aldıkları borçları geri ödemeyeceği yargısını mikrokredi uygulamalarıyla yıkan Muhammed Yunus (Grameen), veya uluslararası ticareti küçük üreticiler ve bilinçli tüketicileri buluşturarak daha adil kılan Paul Rice (Fairtrade) milyonların hayatını kökten değiştiren sosyal girişimcilere güzel birer örnek.

Sosyal girişimciler, Türkiye’de ve dünyada eğitimden tarıma, kadın istihdamından ekolojiye pek çok alanda topluluklar üzerinde fark yaratıyor. Sosyal girişimciler, içme suyu bulamayan insanlara su götürüyor, iş imkânı verilmeyen insanlara istihdam sağlıyor. Toplumun özellikle eksik kalmaması gereken yönlerini tamamlayarak fırsat eşitliği sağlıyor ve dünyayı, sadece imkânı olanlar için değil herkes için yaşanabilir hale getirmek için çabalıyorlar.

Peki Kim Bu Sosyal Girişimciler?

Dünyanın önde gelen sosyal girişimcilik platformu Ashoka  

Dünyanın önde gelen sosyal girişimci destek ağı Ashoka, toplumsal sorunlara yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler getiren sosyal girişimcileri daha yolun başındayken tespit ediyor, onları ihtiyaç duydukları finansman, danışmanlıklar ve bağlantılarla destekliyor.

Bugün Ashoka Fellowship adı verilen küresel sosyal girişimci ağında aralarında Jimmy Wales (Wikipedia), Paul Rica (Fairtrade) ve Kailash Satyarthi (Rugmark, 2014 Nobal Barış Ödülü) gibi liderlerin bulunduğu 3500 sosyal girişimci bulunuyor. Ashoka Türkiye ağındaysa ülkenin dört bir köşesinden, eğitimden tarıma çok çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 24 sosyal girişimci bulunuyor.

Ashoka Türkiye ve TEB Özel, 2018’de Türkiye’deki sosyal girişimlerin pilotlarını büyütmek ve sosyal etkilerini arttırmak için ihtiyaç duydukları finansman kaynaklarına ulaşabilmeleri için destekleyici çalışmalar yürütüyor.  Özellikle potansiyel yatırımcıların sosyal girişimcilere ilgisini çekmek amacıyla düzenlenen atölye çalışmaları ile TEB Özel Bankacılık müşterileri de sosyal girişimcilik alanında bilinçlendiriliyor.

Türkiye’den Ashokalı Sosyal Girişimciler  

Durukan Dudu & Anadolu Meraları

Anadolu Meraları sosyal girişim projesi, geleneksel tarım yöntemleri ve küresel ısınma kaynaklı iklim değişikliğinin toprağa verdiği zararı önlemek adına onarıcı tarım tekniklerini, Türkiye’de beş çiftlik ve binin üzerinde çiftçi ile buluşturuyor. Anadolu Meraları’nın kardeş girişimi Safi Mera da bu yeni yöntemlerle üretilen ürünleri büyük şehirdeki tüketici ile buluşturuyor.

Web sitesi: http://anadolumera.com

Ercan Tutal & Düşler Mutfağı

Düşler Mutfağı, engelli ve sosyal dezavantajlı bireylerin düşlerini gerçekleştiren bir sosyal girişim. Bu bireylerin mutfakta yarattığı harikalar beş yıldız otellere catering hizmeti verebilecek düzeyde. Mutfağın tüm geliri de engelli ve sosyal dezavantajlı bireyleri destekleyen Alternatif Yaşam Derneği’ne (AYDER) bağışlanıyor.

Web Sitesi: http://ayder.org.tr/dusler-mutfagi/

Mesut Keskin & e-Bursum

Öğrenciler için burs bulma ve kurumlar ile bireyler için burs verme sürecini kolaylaştıran e-Bursum, Ashoka Türkiye ağına bağlı bir başka sosyal girişim. Bugüne kadar dört bine yakın öğrenciye ulaşan platform 10 milyon lira burs dağıttı. Kurumların yanı sıra küçük katkılarda bulunmak isteyen bireylerin de bağışlarını kabul eden platform e-devlet ile entegre olduğu için burs ile ilgili tüm süreçlerin daha hızlı ilerlemesini sağlıyor.

Web sitesi: https://e-bursum.com

Uygar Özesmi & Good4Trust

Sosyal girişimciler arasına geçtiğimiz yıl katılan Good4Trust ise, ekolojik krizin önüne geçmek için oluşturduğu platform ile doğa dostu ve güvenilir üreticilerin ürünlerini bu konuya destek vermek isteyenlerle buluşturuyor. Girişimin internet sitesinde adil ve çevre dostu üreticilerin ürünleri satışa sunuluyor. Tüketen değil türeten bir platform olmayı hedefleyen Good4Trust kişisel bakımdan giyime pek çok alanda üretici ile çalışıyor.

Web sitesi: https://good4trust.org/carsi

Kohl Gill & Laborvoices

Laborvoices, hem işçilerin hem de markaların kazanmasını sağlayan, tekstil işçilerin çalışma koşullarını anlık paylaşabildiği bir sistem. Yılda yalnızca birkaç kez yapılan denetimler yerine üretim sürecindeki problemleri ve aksaklıkları gerçek zamanlı olarak takip etme olanağı sağlayan sistem Türkiye’de şimdilik 80 fabrikada hizmet veriyor. Laborvoices’ın hedefi ise inşaat ve madencilik sektörlerine de uzanarak olası felaketleri önlemek.

Web sitesi: https://www.laborvoices.com

Dünyadan Sosyal Girişimciler

Eleanor Allen & Water for People

Herkesin temiz içme suyuna erişebilme hakkı var değil mi? Fakat dünyada 1,8 milyar insan içme suyu bulamıyor. Bunun önüne geçmek isteyen ABD’li girişim Water For People’ın kurucusu Eleanor Allen şimdiden 4 milyon kişiye su götürmeyi başarmış. Önümüzdeki beş yıl için hedefleri ise 4 milyonu 40 milyon yapmak.

Keller Rinaudo & Zipline

Dronelar sadece eğlenceli videolar çekmek için kullanılmıyor. Sosyal girişimci Keller Rinaudo tarafından kurulan Zipline, zip adını verdikleri dronelar’ı kullanarak Ruanda Cumhuriyeti’nin kırsal kesimlerine aşı, ilaç ve nakil için gerekli kan götürüyor. Ruanda’da 20 hastane ve sağlık merkezi ile anlaşması bulunan Zipline, dronelardan küçük paraşütlerle bırakılan paketler ile insanlara yardımcı oluyor.

Henüz yorum yok

bir cevap yazın