Ana SayfaYaşamSosyal MedyaSosyal medya hata kaldırmaz! İşinizden olmayın

Sosyal medya hata kaldırmaz! İşinizden olmayın

Sosyal medyada yeni gelişmeleri takip etmek -sanıldığı üzere- çok kolay değil. Üstelik markanızın sosyal medya hesaplarını bu gelişmelere uygun hale getirmek, kısacası bu hesapları başarıyla ‘yönetmek’ daha fazla özen gerektiriyor. Yapılması gerekenler belli. Peki ya asla yapılmaması gerekenler? Markanıza zarar verebilecek hataları derledik.

 

Çapraz Platformda Otomatik Konu Paylaşımı

Herhangi bir sosyal medya platformunda paylaştığınız içerik, otomatik olarak diğer platformlarda da paylaşılabilir. Bu kolaylık, zamandan tasarruf edilmesini sağlar ama burada tüketici alışkanlıklarının sosyal medya mecralarındaki farklı yaklaşımlarına dikkat etmek gerekiyor. Yani Twitter için hazırladığınız bir içerik, Facebook ya da Instagram’da aynı etkiyi yaratamayabilir. Hatta takipçileriniz, kolaya kaçtığınızı düşünebilir ve diğer platformların taleplerini doğru anlayamayan bir Sosyal Medya Yönetimi yaptığınız algısı oluşabilir.

 

İçerik Çalmak (Telif Hakkı Gözetmeksizin)

Eğer bir yerden kaynak göstermeden bir içeriği alıp kendi platformunuzda kullanıyorsanız, hemen vazgeçmenizi öneririz. Çünkü bu sadece itibar anlamında değil, hukuki anlamda da başınıza dert açabilir.

 

Videoları Linkleri ile Facebook’ta Paylaşmak

Günümüzde Facebook’a yüklenen video sayısı YouTube’u geçmiş durumda. Facebook’un video içeriğindeki gücünü görmezden gelmek, kesinlikle büyük hata! Facebook kullanıcılarının Facebook’a yüklenen video ile etkileşimleri, fotoğraf ya da video linkleri ile etkileşimlerinden daha fazla. Bu nedenle, üşenmeyin ve paylaşacağınız videoyu Facebook hesabınıza yükleyin.

 

Çok Fazla Etiket Kullanmak

Paylaşımlarınızda çok fazla etiket kullanmanız, sizi umutsuz ya da spam bir sosyal medya hesabı olarak gösterebilir. Etiketler tabii ki önemli ama dengeli ve içeriğinize yönlendirecek etiketler kullanmaya özen göstermelisiniz. Mesela LinkedIn’de yapacağınız paylaşımlarda sanki sadece mobil mecralarda aranabilecekmiş algısı yaratan etiketlemelerden vazgeçin. Çünkü bu durum ziyaretçi trafiğinizi etkileyecektir.

 

Dikey Video Çekimi

Telefonunuzun kamerasıyla sosyal medya mecranız için bir pazarlama videosu çekiyorsanız, cihazı yatay bir şekilde tuttuğunuzdan emin olun. Çünkü son dönem pazarlama gelişmeleri, yatay video çekiminin tüketiciye ulaşmak için daha doğru bir yöntem olduğunda hemfikir.

Sosyal Medya Mecrasında Blog İçeriği Paylaşmamak

Sosyal medyadan gelen ziyaretçilerin yarattığı trafik, Google’ın arama motoru ve bunun sonucunda yer aldığınız sıralamayı belirleyen algoritma için önemli bir parametre. Bu nedenle Twitter ya da Facebook kullanıcılarını sitenize yönlendirmek için her türlü fırsatı denemelisiniz. Sitenizde yer alan makaleleri sosyal medya hesaplarınızda da paylaşmıyorsanız, büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Çünkü bu hata; blog ile ilgili paylaşımları doğru yapmadığınızı gösterir. Üstelik arama motoru optimizasyonunun sunduğu fırsatı da değerlendiremiyorsunuz demektir.

 

‘Sosyal Medyada Paylaş’ Eklentisi Olmaması

İçeriğinizi paylaştınız. Bir kullanıcı bu içeriği başka bir sosyal medya hesabında paylaşmak istiyor, ancak bunun için herhangi bir Twitter ya da Pinterest kısa yolu bulamıyorsa büyük hata! Bir etkileşimden olabilirsiniz. ‘Sosyal medya mecralarına yönlendirici kısayol kullanmama’da yapmamanız gerekenler listesinde yer alıyor. İçeriği kısa yollar aracılığı ile farklı mecralarda paylaşabilmek, ziyaretçi trafiğinizi artırır, unutmayın!

 

Markaların Twitter’da En Çok Konuşulan Etiketleri Kullanması

Her yeni nesil, farklı müşteri beklentisi ve bu kitleye uygun pazarlama stratejisi anlamına gelir. Markalar, kitleleri yakalayabilecek reklam stratejilerini oluşturmak için ciddi çaba sarf eder. Pek çokları için gençlere yönelik pazarlama stratejileri çok net olmasa da Twitter’da yapılan ortak bir hata söz konusu: En çok konuşulan etiketlerin markalar tarafından kullanılması. Bu tercihiniz, hem hedef kitlenizde hem de potansiyel kitlede itibarınızı olumsuz etkiler. Daha yaratıcı olun!

 

LinkedIn’de Ölçüsüz Yorum ve Beğeni

LinkedIn daha profesyonel ve işe dönük bir mecra… Dolayısıyla daha dikkatli olmalısınız. LinkedIn’de, diğer sosyal medya mecralarına göre kişi ve şirketlerle daha rahat iletişim kurulabildiği bir gerçek. Ancak iletişim halinde olduğunuz kişi ya da kurumlar; özel hayata ilişkin fotoğraflarının beğenildiğini, politika hakkında yaşanan tartışmaları ya da matematik soruları ve yanıtlarını hoş karşılamıyor. Tabii ki bu paylaşımlarda bulunanları da…

Körü Körüne Yapılan Reklam Harcamaları

Bir sosyal medya stratejiniz olmadan, kısa sürede tanınmak adına reklam vermeyin. Facebook reklam pazarının hesaplı olması sizi yanıltmasın. Etkileşim mükemmel olabilir ancak plansız atacağınız her adım sizi zor durumda bırakır.