Ana SayfaYaşamSosyal MedyaSosyal medya mecraları sonsuza kadar ücretsiz mi faaliyet gösterecek?

Sosyal medya mecraları sonsuza kadar ücretsiz mi faaliyet gösterecek?

Bugüne kadar pek çok sosyal medya mecrası sunduğu hizmet için bir ücret talep etme yoluna gitmedi. Ancak ticari işletmelerden bireylere yatırım gerektiren pek çok faaliyet için sosyal medya mecraları ücretsiz bir alan olarak kullanılıyor. Yani kullanıcılar para harcamadan yaptıkları yatırımlar ile para kazanabiliyorlar. Peki bu durum hep böyle mi gidecek? Yoksa gün gelecek ve sosyal medya mecraları üyelikten hayran sayfasına kadar birçok hizmetleri için irili ufaklı ücretler mi talep edecek?

Kimse 2004 yılında kurulan Facebook’un bugün bir milyarı aşkın üyesi olacağını öngöremiyordu. Evet, bugün sosyal medya mecralarının önemli bir kısmı reklam üzerinden gelirler elde ederek hayatta kalıyor. Ancak genel eğilim, bu sürecin sonsuza kadar sürmeyeceğini gösteriyor.

Takipçi sayısı, bireylerin tercihini belirler

Bildiğiniz gibi sosyal medya mecralarının en önemli gücü, sahip olduğu takipçiler. Ne kadar çok takipçi, o kadar çok potansiyel takipçi anlamına gelir. Çünkü mecraların sahip olduğu takipçi sayısı, bireylerin bu sosyal medya platformunu seçmesindeki en önemli faktörlerden birisidir. Buna karşılık takipçi sayıları da mecraların hareket alanlarını belirlerler.

‘Ücretsiz kullanım’da belirleyici faktör rekabet mi?

Rekabetin önemli bir tehdit unsuru olması nedeniyle, sosyal medya mecraları elbirliği ile kullanıcılardan herhangi bir ücret talep etmemeye günümüzde de devam ediyor. Yine Facebook örneği üzerinden gidelim. Bugün Facebook kullanıcı başına yalnızca 1 dolarlık bir ücret bile talep etse, sahip olduğu kullanıcıların gruplar halinde diğer mecralara yönelmesi muhtemel. Bu durum Facebook’un sadece takipçi kaybetmesi anlamına gelmez, reklam gelirleri de azalır.

Takipçi=Yeni Reklam

Sizce sosyal medya ve uygulamalar ücretsiz hizmet sunmasına rağmen, karlılıklarını nasıl sürdürüyor? Aslında bu sorunun cevabını hepimiz biliyoruz. Her ne kadar mecraların pek çok özelliği ücretsiz olsa da, nihayetinde ek destekler ve reklam için farklı ücretler ödeniyor.

Bu nedenle sosyal medya mecraları için her yeni kullanıcı, uygulamalar için yeni reklam ya da potansiyel reklam fırsatları anlamına geliyor. Bu mecralardaki takipçilere ulaşabilmek için ekstradan para ödeyen ticari işletmeler içinse önemli olan, hangi mecranın en çok kullanıcıya sahip olduğu…

Sosyal medya organik erişimden vazgeçiyor

Facebook COO’sunun bir yazılım mühendisi yerine bir reklam gurusu olmasının tesadüf olmadığı açıkça ortada. Çünkü Facebook, para kazanmanın yolunun reklamlardan geçtiğinin fazlasıyla farkında. Ve mecra ya da uygulama büyüdüğü ve daha fazla takipçiye ulaştığı sürece işletmeler reklamlar için para ödemek durumunda olacak. Burada sosyal medya mecralarının ikileminin altını çizmekte fayda var: Hem olabildiğince ücretsiz içerik imkanı ile reklam verenler mutlu edilmeli, hem de reklama daha fazla yatırım yapması için reklam verenler cesaretlendirilmeli, teşvik edilmeli.

Birçok platform bu gerekçeyle ‘organik erişim’den vazgeçmeye başladı. Ücretsiz içeriğe erişen birey sayısı her yıl gittikçe azalırken, reklamın yeri artıyor. Ve bu nedenle de Facebook gibi mecralar, daha fazla reklam alabilmek için şanslarını zorlamaya devam edecekler.

Kullanıcılar için ‘gizli maliyet’: Kişisel bilgiler…

Bugün sosyal medyadaki kullanıcıların önemli bir kısmı var oldukları mecralar için somut bir ödeme yapmasa da başka bir bedel ödüyor. Bu ‘ödeme’nin adı ise üye olduğunuz kanallar üzerinden paylaştığınız kişisel bilgiler…

Buradan hareketle Facebook’un, dünya nüfusu ile ilgili Google ya da herhangi bir ülkeden daha fazla bilgiye sahip olduğunu varsayabiliriz. Neden mi? Çünkü Facebook sayfanızda yaşınızdan hayatınızdaki kırılma anlarına, yaşadığınız yerden keyif aldığınız şeylere kadar pek çok içeriği paylaştınız, paylaşmaya devam ediyorsunuz. Ve bu da Facebook’un gelirlerini artırması anlamına gelecek.

Sosyal medya bağımlılığı

Kullanıcılar kendilerini mutlu hissetmeli ki, sosyal medya para kazanmaya ve yaşamaya devam etsin. Yoksa kimse bu mecralara reklam için para ödemez ya da  reklamların bir değeri kalmaz. Bu nedenle de mecralar, faaliyetlerinin tamamına yakınını ücretsiz olarak sunmaya devam ediyorlar. Fakat bir yandan da kullanıcıların sosyal medya mecralarında yeteri kadar vakit geçirmesi sağlanıyor.

Asıl nokta…

Aslolan sosyal medyanın durmadan değişmeye devam edeceğini bilmemiz. Ancak görünen o ki biz kullanıcılar sosyal medyanın nimetlerinden bir süre daha ücretsiz yararlanmaya devam edeceğiz. Çünkü, kullanıcı adı ve şifremizi yazıp ‘giriş’ tuşuna basıp (herhangi bir sosyal medya) hesabımızı aktif hale getirdiğimiz an itibariyle, şirketler para kazanmaya başlamış demektir.