Ana SayfaSporFutbol & BasketbolSpor ve Sanal Gerçeklik The John Terry VR Football Academy’de buluşuyor…

Spor ve Sanal Gerçeklik The John Terry VR Football Academy’de buluşuyor…

Emekliye ayrıldıktan sonra çok az futbolcuyu antrenörlük koltuğunda görebiliyoruz. Barcelona’nın efsane futbolcusu Josep Guardiola ve Fransız futbolunda bir çağa damgasını vuran Zinedine Zidane bugün akla gelen ender başarılı isimlerden. Chelsea’nın efsane kaptanı John Terry de işte bu azınlığa katılmak için oldukça ses getirecek bir adım atıyor. Teknolojiyi, futbolda sanal gerçeklik uygulaması ile buluşturan Terry, The John Terry Virtual Reality Futbol Akademisi ile bir ilki gerçekleştiriyor. Artık Terry’den özel futbol eğitimi almak size bir telefon kadar yakın…

 

Chelsea’nin yıldız kaptanı John Terry, yeşil sahalara veda etmek için gün sayıyor. Ancak bu veda Terry’nin futbola tamamen veda ettiği anlamına gelmiyor. Futbolculuk kariyeri sonrası antrenörlük kariyeri için de yoğun bir hazırlık süreci içerisinde olan Terry, bu yoldaki ilk adımını futbol ile Sanal Gerçeklik teknolojisinin birleştiği The John Terry Virtual Reality Football Academy projesi ile atıyor.

Terry, İngiliz teknolojisi firması Inferno360 ile yaptığı işbirliğiyle gerçekleşen futbol akademisi ile ilgili olarak; Sanal Gerçeklik’in hızla hayatımızın bir parçası haline geleceğinin altını çiziyor:

2

“Bahsettiğimiz futbol akademisi uygulamasıyla, kullanıcılarla gerek fiziksel gerek psikolojik olarak profesyonel bir sporcunun kendini nasıl hazırlaması, kendine nasıl bakması ve nasıl antrenmanlar yapması gerektiğine yönelik yöntem ve tecrübeleri paylaşıyoruz. Paylaştığımız bu tecrübelerin yanı sıra profesyonel bir sporcunun ekranlar önünde olmayan hayatını da anlatıyoruz. Mesela futbol dışındaki hayatımın nasıl sürdürdüğüne ya da nelere dikkat ettiğime dair bilgileri de kullanıcılarla paylaşıyorum, kariyer tecrübelerimi aktarıyorum. Türünün ilk örneği olan bu çalışmamız sadece bir başlangıç.”


Her Seviye İçin Antrenman

Uygulamaya kısaca göz attığımızda karşımıza futbol antrenmanı, beslenme alışkanlığı ve gerek Terry’nin hayatındaki gerekse de spor dünyasındaki önemli başarı hikayelerinin paylaşıldığı üç başlık çıkıyor. İngiltere Milli Takımının eski kaptanı Terry’nin yanı sıra Premier League’de yer alan başka yıldızlar da, her seviye için özel antrenmanların yer aldığı projeye katkıda bulunuyor.

Terry, uygulama içinde profesyonel bir sporcu için düzenli bir özel hayatın ve doğru bir beslenme disiplinin ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor ve bu yönde tavsiyelerde bulunuyor. Maç ya da antrenmanlar öncesi, sırası ve sonrası ile tatil sezonunda özel hayat ve disiplinli bir beslenme ile ilgili tüyolar, kullanıcıların tecrübe edeceği alanlar arasında yer alıyor.

Efsanevi Futbolcunun Hikayeleri

Uygulamayla bu disiplinli yaşam biçimi ve sıkı çalışmanın karşılığı olan şampiyonlukların, kazanılan kupaların hikayelerini de yine Terry’nin ağzından dinlemek mümkün. Sanal Gerçeklik uygulamasıyla, spor tarihinin önemli anlarında kameralara yansımayan hikayelerin içinde olma fırsatı da yakalayabilirsiniz.

Uygulama Apple, Android, Samsung Gear VR ve Google Daydream VR ürünlerinde kullanılabiliyor.

3

Neden John Terry?

2004 yılından bu yana Maviler için kaptanlık pazu bandını kolunda taşıyan ve bugüne kadar 600’den fazla müsabakada yer alan John Terry, sadece Chelsea taraftarları için değil aynı zamanda dünyanın en prestijli futbol liglerinden olan Premier League’in yıldızları için de bir saygı ve başarı abidesi. Kariyerinde bir Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu ve dört Premier League Şampiyonluğu da bulunan Terry, İngiltere Milli Takım’ından emekliliğini isteyene kadar 78 maçta takım kaptanı olarak sahada görev aldı.