Ana Sayfaİş DünyasıGirişimSporcular ile başarılı iş adamlarının formülleri aynı!

Sporcular ile başarılı iş adamlarının formülleri aynı!

İş hayatının zorlu şartlarına uyum sağlayıp en tepede kalabilmek için bir sporcu gibi ‘antrenmanlı’ olmak şart! Milyarder işadamları ile başarılı sporcuların ortak özellikleri, bu tezi doğrular nitelikte…

Günümüzün ağır ve rekabetçi çalışma koşullarında en iyi olabilmek günden güne zorlaşıyor. Üstelik çok çalışmanın getirdiği sağlık sorunları da cabası… Peki sağlığımızı kaybetmeden zirveye oynamak mümkün mü? Rekortmen sporcular ile milyarder işadamlarının sekiz ortak özelliğinden yola çıkarak hayatınızda büyük değişiklikler yapabilirsiniz.

1. YANLIŞ BİR HAMLE YAPMAKTAN ÇEKİNMEYİN

Usta satranççıların aksine bir bilgisayar-insan çekişmesinde görülmüş ki bilgisayar, hiçbir insanın yapmayacağı, yapmaktan çekineceği ‘yanlış’ bir hamle yapabiliyor. Dünya Satranç Şampiyonu Magnus Carlssen, Business Insider’a verdiği bir röportajda bu durumu şöyle açıklıyor:
“Kitaplarda yazan her şeye yüzde 100 inanmamalısınız. Kesin bir doğru ya da yanlış yoktur; her zaman istisnalar olabilir. Biraz daha geniş bir perspektiften bakabilmeliyiz, kitaplarda öğrendiklerimizden fazlasına da… Bazen kuralları yıkmak gerekir!”
Hayat da satranç gibi tekdüze değil, iniş çıkışları var; sizin doğrularınız başkalarının yanlışları olabilir. İlk başta başkalarına ‘yanlış’ hatta ‘çirkin’ gözüken bir karar, günün sonunda sizi mutlak zafere ulaştırabilir.

2. YARIŞTAN ÇIKTIĞINIZI DÜŞÜNMEYİN

İş yaşamında da spor hayatında da kazandığınız an rahatlarsınız, kendinizi bırakırsınız. Tam tersi olarak kaybettiğinizde de çok çabuk pes edersiniz. Her iki durum da sakıncalı. Ne olursa olsun, yarışı bırakmamalısınız. Şartlar nasıl olursa olsun, olumlu düşünmek, performansınızı olumlu etkileyecektir. Fiziki güç kadar -hatta kimi zaman daha fazla- mental açıdan güçlü kalmak önemli…

3. AZLA ÇOK İŞ

Bir işe başlarken en iyi software ile başlamamız gerekmez, tıpkı gitar çalmaya başlarken en iyi gitar ile başlamamızın gerekmediği gibi… Bir gitar gurusu şöyle söylüyor: “Maharet sizin parmaklarınızda. Ortalama bir gitar, bir ustanın elinde şahesere dönüşebilir; tam tersi de mümkün…” Birçok amatör golf oyuncusu, en pahalı ekipmanlara ihtiyacı olduğunu düşünür. Oysa ki ne kadar yanlış bir düşünce! Tiger Woods’a dünyanın en kötü golf sopasını verin, bakın ortaya nasıl bir oyun çıkıyor!
Aynı şekilde güne kahvesiz başlayamayacağını düşünen pek çok kişi var. Siz de öyleyseniz, birkaç kez deneyin. ‘Kahvesiz’ de güne gayet iyi başlayacağınızı göreceksiniz. Kahve içmeden bir gün geçirmeyi deneyin mesela…
Her şey mümkün, başarılı olmak için ‘çok’ fazla şeye ihtiyacınız yok.

4. DAHA ÇOK SORUMLULUK ALIN

Şunu unutmayın: Düşeceğimizi hissettiğimiz zaman daha çok dikkatli oluruz. Korktuğumuz, daha dikkatli olduğumuz zaman ise büyürüz! Sorumluluk almaktan, daha fazla iş yükünden, kendi sınırlarınızı zorlamaktan korkmayın. Ünlü ABD’li mimar Frank Lloyd Wright’ın sözlerine kulak verelim: “Ne zaman imkansızlıklar baş gösterse, insanoğlu muhteşem yapılar inşa etmiştir. Hayalgücü devreye girmiştir, azim ve çalışma hırsı devreye girmiştir. Sınırlı imkanlar, tarihte mimarinin en önemli arkadaşı olmuştur.”

5. HER MİLYARDERİN GİZLİ SİLAHI: ÇOK İYİ BİR EKİP

Ünlü yazar Robin Sharma “Hayaliniz ne kadar büyükse, ekibiniz de o kadar önemlidir” der. Charfen CEO’su Alex Charfen’e göre ise milyarderlerin ortak özelliği ‘rahat’ oluşları. Şöyle düşünebilirsiniz: Milyarder oldukları için rahat olmasınlar?! Hayır. Öyle bir ekip kurmuşlar ve işlerin yolunda gideceğinden o kadar eminler ki rahatlar… Dolayısıyla rahat ve sakin oldukları için milyarderler aslında! Ayrıca şunu da eklemekte fayda var: Sorumlulukların artması, daha çok iş yapmakla, iş yüküyle değil; daha iyi liderlik etmekle ilgilidir.

isdunyasi

SpaceX CEO’su Elon Musk

6. NE KADAR İLERİ GİDEBİLİRSİNİZ? YA DA HAYALLERİNİZE BİR SINIR KOYUYOR MUSUNUZ?

SpaceX’te CEO ve baştasarımcı, Tesla Motors’da başkan, CEO ve ürün mimarı olan Elon Musk, pek çok açıdan ilginç bir girişimci. 2018 yılında Mars’a insansız uzay aracı göndermeyi planlıyor. Birkaç yıl sonra da sırada ‘İnsanlı Mars görevi’ olduğunu söylüyor. Eğer çalışmalar sorunsuz devam ederse hedefi büyük: Musk, 2024’te Mars’a insanlı bir seyahat gerçekleştirecek! Bu da bir ilk tabii… Musk’a daha ne kadar ileri gidebileceği sorulduğunda şu yanıtı vermiş:
“Mars’ta ölmeyi isterdim. Mars’a gitmeyi istiyorum, sonra da döneceğim. 70’li yaşlarımda tekrar gideceğim ve orada kalacağım. Eğer işler yolunda giderse, bunu yapmak istiyorum. Eşimle bir sürü çocuğumuz olursa, sanırım o dünyada kalmak isteyecektir!”
“Uçmuş bu adam!” dediğinizi duyar gibiyiz… Gerçekten uçmuyor mu?

7. KISA DÖNEM-UZUN DÖNEM KARARLAR

“4 Saatte Süper İnsan” adlı kitabın yazarı Tim Ferriss, mutlu olacağı şeyleri yapmaktan çok onu heyecanlandıran şeyleri yaptığını söylüyor. Kendisine uzun vadeli planlar koymuyor, 3-6 aylık ‘deney’lere enerjisini harcıyor. Hem daha hesaplı hem daha az riskli! Niye ‘küçük’ oynuyor? Çünkü işler yolunda gitmezse, kaybedeceği yalnızca birkaç ay… Üstelik bu süreçte de yani kayıplarından da yeni şeyler öğreniyor. Aslında biz buna ‘gelişim’ hatta ‘inovasyon’ da diyebiliriz, öyle değil mi? Uzun vadede kazanan siz olacaksınız.

8. KENDİNİZLE YÜZLEŞİN, OLUMSUZLUKLARDAN KAÇMAYIN

Akıllı telefonlarımız olmadan dışarı çıkamıyoruz. 24 saatinizi telefonsuz geçirdiğinizi düşünün! Düşüncesi bile pek çok kişiye korkutucu gelecektir. Bir araştırmaya göre birçok erkek ve kadın, düşünceleriyle baş başa kalmaktansa acı verici ‘elektroşok’ deneyine onay veriyor! Ama hayat yalnızca mutlu anılar ve deneyimlerle dolu değil. Mutsuzlukla ya da olumsuzluklarla baş etmeyi öğrenmek gerek. Hatta yüzleşin, kaçmayın kendinizden.