Ana SayfaSporSporun Her Halini İzleyebileceğiniz İlham Veren Filmler

Sporun Her Halini İzleyebileceğiniz İlham Veren Filmler

Bugüne dek pek çok sporcunun ilham verici hikâyesine tanık olmuş veya okumuşuzdur. Sporun hemen her dalı; azim, sabır, çalışkanlık, istikrar, kendine inanç, takımına inanç, güçlü psikoloji, pes etmeme gibi aslında hepimizin hayatında ihtiyaç duyduğu ve belki de sahip olması gereken özellikleri bünyesinde barındırmasını ister kişinin. Belki aralarından en önemlisi vazgeçmemek ve kendine inanmaktır. İnsana özgü “kazanmak” ve “kaybetmek”, “iniş” ve “çıkış” gibi soyut olguları tüm somutluğuyla ve değişkenliği ile en net gösteren bir alan diyebiliriz aslında. Aynı zamanda yukarıda bahsettiğimiz azim, sabır, disiplin ve kendine inanma gibi özelliklerin de bir insanın başarısını olumlu ve olumsuz anlamda nasıl etkileyebileceği tanık olanlara öyle muazzam örnekler sunuyor ki herkesin kendi hayatı, hayalleri ve hedefleri ile ilgili pay çıkarabilmesini sağlıyor. Belki üst üste yaşadığı kaybedişlerin ardından çalışma azmini, disiplinini ve kendine olan inancını tazeleyen bir sporcu veya takım, hemen akabinde üst üste şampiyonluklar elde edebiliyor…

Bu yazımızda, spor ile ilgilensin veya ilgilenmesin, herkesin hem keyifle izleyebileceği hem de yazının girişinde bahsettiğimiz türden hikâyeler ile karşılaşıp onlardan ilham ve güç alarak kendi hayatlarına uyarlayabileceği konulara sahip filmleri derledik. Gerek Muhammed Ali ve Maradona gibi tanıdığımız isimlerin hayatını anlatan gerekse yine gerçek olaylardan esinlenen ve ana teması spor olan pek çok film arasından sizin için önerdiklerimize göz atalım.

Senna

Aytron Senna da Silva… Çoğu otorite tarafından gelmiş geçmiş en iyi F1 pilotu olarak görülen bu ismi duymuşsunuzdur. Eğer duyduysanız ne yazık ki 1994 yılında düzenlenen San Marino Grand Prix’sinde lider durumda ilerlerken 7. turda geçirdiği bir kaza sonucu hayatını kaybettiğini de biliyorsunuzdur. Henüz 4 yaşındayken “kart” aracı sürmeye başlayan ve 13 yaşında ilk kart yarışına katılıp bu yarışı kazanınan Senna, direksiyon arkasında çok şey yapabileceğini anlar. 17 yaşındayken ise Güney Amerika Kart Birinciliği’ni kazanır. 1980 yılında Birleşik Krallık’ın yolunu tutar ve buradaki sponsor arayışının sonucunda önce Formula 3000, birkaç yıl içinde ise artık F1 pilotudur. Talihsiz bir kaza sonucu hayatını kaybetmeden önce 3 kez F1 şampiyonluğu elde eden yarışçının hikâyesini anlatan belgesel Senna; F1 kariyerine ve en güçlü rakibi olan Fransa Dünya Şampiyonu Alain Prost ile olan çekişmelerine odaklanıyor. 

Diego Maradona

10 numaranın daimi sahibi! Hiç futbol takip etmeyen birine dâhi Maradona dediğinizde kim olduğunu gayet iyi bilecektir. Dünyanın en efsanevi futbolcularından olan Maradona’nın belgeselini de eminiz herkes büyük bir ilgiyle izleyecektir. Dünya prömiyerini Cannes’da yapan film, geçtiğimiz ay gerçekleşen Filmekimi’nde Türkiye’deki ilk gösterimini de yapmış oldu. Bir üstte bahsettiğimiz Senna ve Amy Winehouse belgesellerini yapan Asif Kapadia’nın son yapıtı olan bu belgesel; Maradona’nın daha önce hiç görülmemiş 500 saati aşkın arşiv görüntülerinden kurgulanmış. Film, genel olarak efsane sporcunun Napoli’deki günlerine odaklanıyor. Yer yer Diego’nun çocukluk günlerine geri dönüşler yapan belgesel aynı zamanda sosyokültürel ve ekonomik betimlemelere de yer veriyor. Hem Maradona’nın daha önce hiçbir yerde görülmemiş görüntülerini görüp Maradona özlemini gidermek hem de sinematik açıdan kaliteli bir iş izlemek isteyen belgeselseverlerin büyük ilgisini çekecek filmin ülkemizdeki vizyon tarihi ise henüz belli değil. Ama biz ilk günden salondaki yerimizi alacağız.

Remember the Titans

Amerika’da lise futbolunun oldukça önemli bir yer tuttuğunu, özellikle de daha küçük eyaletlerde büyük çekişmelere sebep olduğunu az çok biliriz. 1971 yılında Virginia eyaletinde geçen film ırkçılığa da değiniyor. Bu iki bileşene sahip filmin konusu ise kısaca şöyle; siyahiler ile beyazların hâlâ ayrı okullarda eğitim gördüğü bir ortamda, eyalet kararı ile okullar birleştirilir. Bu yeni okulun futbol takımını da yeniden yapılandırmak gerekmektedir. İki farklı okuldan gelen öğrencilerin birleştiği takımın başında ise siyahi bir koç (Denzel Washington) getirilir ve diğer koça (Will Patton) ise yardımcı koçluk görevi verilir. Dönemin dinamiklerini düşündüğümüzde, yöre halkı için bu oldukça büyük bir olaydır. Tüm risklere ve karşı çıkmalara rağmen, birbirlerinde ortak noktalar keşfeden ve giderek birlikte çalışmayı öğrenen bu iki koç, takımdaki öğrencilerin de bir ekip olabilmelerini güç de olsa sağlarlar. Ve bu takım nihayetinde güçlü bir ekip haline gelerek, sürekli kazanmaya başlar. Birbirine büyük ön yargılar besleyen kişilerin bir takım olmayı ve birlikte mücadele etmeyi öğrenmesini konu alan bu film, kategorisinde unutulmazlar arasında yer alıyor.

Space Jam

90’larda çocuk olanların en sevdiği ekip; Bugs Bunny, Saftirik Elmer, Daffy Duck, Tazmanya Canavarı gibi karakterlerden oluşan Looney Tunes kadrosudur.Dönemin çocuklarının okulda veya sokakta basketbol oynarken kendilerini yerine koydukları bir de idolleri vardı: Michael Jordan. Space Jam ise bu efsaneler karmasını bünyesinde toplayan müthiş eğlenceli bir o kadar da heyecanlı mücadeleler içeren bir film.Bu yazıyı okuyanların birçoğu muhtemelen önce vizyonda ardından ise televizyonda defalarca izlemiştir.Ama biz bilmeyenlerin olması ihtimaline karşı filmden kısacık bahsedelim. Nerdlucks adlı bir çete bizim Looney Tunes karakterlerini kaçırır. Serbest kalmaları için ise çete üyelerinden oluşan çok güçlü bir basketbol takımına karşı galip gelmeleri gerekir. Sevimli kahramanlarımız da çareyi Michael Jordan’dan yardım istemekte bulur.

Moneyball

Genellikle daha arka planda bir gizli kahraman edasında olan ama sahalarda harikalar yaratan sporculara liderlik eden antrenörlerin de hikâyelerini es geçmemek gerekir. Michael Lewis tarafından kaleme alınan roman Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game, 2011 yılında Bennett Miller tarafından perdeye uyarlandı. Yalnızca bir spor filmi olmayan, biyografik özellikler de taşıyan bu kitap/film, Billy Beane’nin gerçek hikâyesine dokunuyor. 2001 sezonunu kötü kapatan Oakland Athletics’in yeni kadrosunu kurmak üzere Beane’e düşük bir bütçe veren genel müdür, bu bütçeye rağmen kesinlikle başarılı bir yeni sezon beklediğinin altını çizer. Bu yeni kadroyu oluşturmak amacıyla transfer görüşmeleri sırasında, oyuncuları istatistik temelli farklı bir yöntem ile değerlendiren Peter Brand ile tanışan Beane, onu kendi takımının yönetim kadrosuna alır. Kafa kafaya veren bu ikili başarı savaşı verirken, beyzbolda ilk defa uygulanan bu sistem ile ilgili pek çok insanı ikna etmek zorunda kalır. Sağlam bir başarı öyküsünü, sağlam bir senaryo ve harika bir oyuncu kadrosu ile izlemekten geri kalmayın deriz.

Ali

Muhammed Ali gibi dev bir sporcuyu anlatan pek çok film ve belgesel sayılabilir elbette. Fakat tüm bu yapımların arasında en dikkat çekenlerden biri; bu zorlu rolü Will Smith’in üstlendiği Ali filmi. “Benden olmamı istediğiniz kişi olmak zorunda değilim.” diyen efsane boksör, spor hayatındaki başarısıyla olduğu kadar insancıl yönüyle de oldukça takdir toplamıştır. Farklı yapımlarda, farklı açılardan ele alınan ve farklı dönemleri işlenen Muhammed Ali’nin, Michael Mann tarafından çekilen Ali filminde ise Malcolm X ile olan dostluğu ve Zaire’deki ünlü maçına kadar geniş bir kesiti izleme şansı buluyoruz.

Hafta sonunuzu, jeneriği akarken sizi içsel yolculuğa çıkaracak ve iyi bir film izleme hazzını yaşatacak filmler ile değerlendirmek isterseniz, tüm bu bahsi geçen yapımları izlenecekler listenize ekleyebilirsiniz.

Antrenmanların her dakikasından nefret etmiştim. Ama kendime, ‘Vazgeçme. Şimdi acı çek ama hayatının geri kalanını bir şampiyon olarak yaşa.’ dedim.” Muhammet Ali

Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu

Ve henüz vizyona girmemiş bir filmle bitiriyoruz yazımızı. 47 dünya rekoru barındıran müthiş bir kariyerin heyecanla beklenen hikâyesi için geri sayım başladı…

Kazandığı başarılar ile sadece bizim değil, tüm dünyanın sevgisini kazanan sporcu Naim Süleymanoğlu’nun yaşamını beyaz perdeye aktaran Cep Herkülü: Naim Süleymanoğlu filmi 22 Kasım’da vizyona giriyor. Cep Herkülü’nün rekorlarla dolu hayatını beyaz perdede izlemek için sabırsızlanıyoruz.

Bonuslar:

Raging Bull
Will
Miracle
Rush
Million Dollar Baby
The Blinde Side
Invictus

Son olarak unutulmaz mücadelelerin eşsiz baş yapıtlara dönüştükleri, tenis temalı filmler ile ilgili yazılarımızı da buraya bırakıyoruz.