Ana SayfaYaşamStephen Hawking’den Uzaylılara Dair Yeni Uyarı: “Kolomb’un Amerikan Yerlileriyle Karşılaşmasının Sonuçlarını Hatırlayın!”

Stephen Hawking’den Uzaylılara Dair Yeni Uyarı: “Kolomb’un Amerikan Yerlileriyle Karşılaşmasının Sonuçlarını Hatırlayın!”

Newton ve Einstein’dan sonra gelen en büyük fizikçi olarak kabul edilen Stephen Hawking, açıklamalarıyla da gündemi değiştiren bir bilim adamı. Şimdi ise ‘Stephen Hawking’s Favorite Places’ adlı belgeseldeki “Uzaylılar Colomb gibi gelebilir” uyarısıyla konuşuluyor…

Dahi bilim insanı Stephen Hawking.

İngiliz fizikçi, astronom, evrenbilimci, teorisyen ve yazar… Bilimsel araştırmaları 40’ın üzerinde dünya diline çevrilen Stephen Hawking, günümüzün en önemli fizikçilerinden, ‘dahi’lerinden.

Bilim insanı Roger Penrose ile birlikte Einstein’ın ‘Uzay ve Zaman’ı kapsayan Genel Görelilik Kuramı’nın, Big Bang’le başlayıp kara deliklerle sonlandığını kanıtlama çalışmalarıyla adını duyuran Stephen Hawking, Kuantum Mekaniği ile Genel Görelilik Kuramı’nın birleştirilmesi gerektiğini ortaya koyarak 20’nci yüzyılın en büyük buluşlarından birine imza attı. Bu buluş, kısa ve öz bir şekilde şunu ifade ediyordu: Kara delikler, aslında tamamen kara değil! Radyasyon yayıp buharlaşıyor ve görünmez oluyor: “Kara deliğe düşen bilgi, bir yerde belirmeli. Kara deliğe giriş yapan şey, ya kara deliğin ucunda bir tür holograma dönüşüyor ya da alternatif evrende ortaya çıkıyor… İnsanların düşündüğü kadar ‘kara’ değil! Kara deliğe kapılan bedenler, aynı evrene dönemez ama farklı bir evrene geçiş yapabilir. Kara delikle ilgili alternatif tarihlerin varlığı da bunun mümkün olabileceğine işaret ediyor.”

Hawking, kozmoloji ve evrenle ilgili bilgileri hemen hemen herkesin anlayabileceği bir dille, Zamanın Kısa Tarihi (A Brief History of Time) adındaki kitabında toplamış ve tüm dünyaca tanınmıştı. 1987 yılında yayımlanan bu kitap, Türkçeye de çevrilmişti.

Filmin Galasına İlk Eşiyle Geldi

1965’te dilbilim öğrencisi Jane Wilde ile evlenen 75 yaşındaki bilim adamının ilk evliliğinden üç çocuğu var. 1995 yılında boşandılar ve ünlü fizikçi, bakıcısı Elaine Mason ile evlendi. Hawking’in Elaine Mason ile evliliği ise Ekim 2006’ya kadar sürdü. İlk eşiyle tanıştığı yıllarda ALS (Amnyotrophic Lateral Sclerosis) yani ‘motor nöron’ hastalığı teşhisi konulan bilim insanı, yıllar geçtikçe kas kontrolünü kaybetti ve bilindiği üzere tekerlekli sandalyede hayatını sürdürüyor. Bir ‘dahi’nin  yapabileceği gibi, yazıları sese dönüştürebilen bilgisayar teknolojileri sayesinde iletişim kurup bilimsel çalışmalarına da bu sayede devam ediyor. Hawking, Aralık 2014’te hayatını anlatan “Her şeyin Teorisi” (Theory of Everything) adlı filmin Londra’daki galasına otuz yıl evli kalıp 1995 yılında boşandığı ilk eşi Jane Wilde ile birlikte katılmıştı.

“Felaket Haberi Gibi Gelebilir Ama Ben İyimserim” 

2117 yılına kadar dünyayı terk etmemiz gerektiğini söylediğinde de çok konuşulmuştu, bilim adamı… Bunun nedeni olarak da nükleer savaş ihtimallerini, küresel ısınma ve genetik olarak tasarlanan virüsleri gösteren 75 yaşındaki Hawking, uzayda farklı bir yaşam türü ile karşılaşılırsa, bu durumun olumsuz sonuçları olabileceğini vurgulamıştı. Ünlü fizikçi, insanoğlundan çok daha gelişmiş olması muhtemel uzaylıların, insanı bir bakteriden farksız göreceği görüşünde: “Kim bilir belki bir gün yerçekimi dalgalarını Büyük Patlama’nın kalbine bakmak için kullanmayı da başarabiliriz. Ancak aynı zamanda insanlığın geleceği için kendimize başka bir gezegende yer aramaya da devam etmek zorundayız. İklim değişikliği, yavaş yavaş dünyada yaşamın sonunu getirecek. Yaşanacak başka bir gezegen bulamamamız halinde insanoğlunun, narin gezegenimizde bin yıl daha ayakta kalabileceğini sanmıyorum… Bana göre, insanoğlu uzaya gitmezse, geleceği yok. Ancak gelecek yüzyıl içinde uzayda kendi kendine yetecek koloniler oluşturma olasılığımız düşük. Bu nedenle bu dönemde çok dikkatli olmalıyız.”

İç karartıcı öyle değil mi? Bu ön gürülerine karşı bir tür dünya hükümeti kurulmasını öneren Hawking, ‘dünya hükümeti’nin bir tiranlığa dönüşebilme ihtimalini es geçmiyor ve ekliyor:

“Tüm bunlar kulağa ‘felaket haberi vermek’ gibi gelse de, ben iyimserim.”

“Amerikan Yerlilerinin Kolomb İle Karşılaşmasını Hatırlayın”

“Stephen Hawking’s Favorite Places” adlı belgeselde ise uzaylılarla iletişime geçmenin yaratabileceği olası tehlikelerin yine üzerinde durdu, İngiliz astrofizikçi: “Üstün yaşam formlarıyla olası bir karşılaşma, Kristof Kolomb’un Amerikan yerlileriyle karşılaşmasını aratmayabilir. Gelişmiş bir uygarlıkla karşılaşmak Amerikan yerlilerinin Kolomb ile karşılaşmasına benzeyebilir. Onun da sonuçları pek iyi olmamıştı.”

Yaşam formlarının olabileceğini belirttiği Gliese832c gezegeninden söz eden Hawking, “Bir gün böyle bir gezegenden bir takım sinyaller alabiliriz, ancak cevap verirken temkinli olmalıyız” diye ekledi.

Stephen Hawking’i tüm dünya gibi izlemeye devam edeceğiz ama içimiz kararmadan! İster varlıklarına inanalım, ister inanmayalım; uzaylıları merak etmeyen var mı?