Ana SayfaYaşamStephen King’den Yeni Roman ve Film Uyarlamaları… “Korkunun Kralı” Geri Döndü

Stephen King’den Yeni Roman ve Film Uyarlamaları… “Korkunun Kralı” Geri Döndü

Kitaplarının çoğu Türkçe’ye de çevrilen, ABD’li hikaye ve roman yazarı Stephen King, “gerilim ve korku türünün kralı” olarak haklı bir üne sahip. Oğlu Owen King’le birlikte kaleme aldığı “Uyuyan Güzeller” raflardaki yerini aldı. Sevilen romanlarından Firestarter da tekrar sinemaya uyarlanıyor. Yönetmen, Fatih Akın…

Gerilim ve korku türünün tartışmasız en önemli isimlerinden ABD’li yazar Stephen (Edwin) King, 1947 yılında ABD Maine’de dünyaya geldi (Kitaplarının çoğu da doğduğu yer olan Maine’de geçer). Yazarlığa başlamasında tavan arasında bulduğu babasına ait olan bir öykü derlemesinin etkili olduğunu söylemiş, daha çocuk yaşlarda arkadaşlarına çizgi romanlardan türettiği öyküleri anlatmaya başlamıştır. 18 yaşında ilk hikayesi “Starling Mystery”yi yayınlayan King, ilk kez 20 yaşında bir dergiye sattığı yazı ile para kazanmıştır.

ABD’li yazar Stephen King’in kitaplarının çoğu, Türkçe’ye de çevrilmiştir.

Kitaplarının çoğu Türkçe’ye de çevrilen ünlü yazarın ilk romanı Göz (Carrie), 1974 yılında yayımlanmıştır. Roman, kısa sürede çok satanlar listesine girmiş ve dünya çapında 350 milyondan fazla kopya satmıştır. Aslında İngilizce öğretmenidir ama yazarlığa daha fazla zaman ayırmak için öğretmenliği bırakmıştır. Stephen King, 1982-2005 yılları arasında kaleme aldığı Kara Kule (The Dark Tower) serisiyle adını sağlamlaştırmıştır. Yeşil Yol (The Green Mile), Esaretin Bedeli (Shawshank Redemption) gibi pek çok kitabı da senaryolaştırılıp beyazperdeye aktarılmıştır.

Stephen King’in 2009 yılında yayımlanan Under the Dome (Kubbenin Altında) romanı, New York Times En Çok Satanlar listesinde uzun süre 1 numarada kalmıştır.

New York Times ‘En Çok Satanlar’ın Müdavimi 

Kendisini tekrar ettiğine inandığı için 2002 yılında yazarlığı bıraktığını açıklasa da yazmaya devam etmiştir. 2009 Kasım ayında yayımlanan Under the Dome (Kubbenin Altında), New York Times En Çok Satanlar listesinde uzun süre 1 numarada kalmıştır. Yazarın birçok ödülü de var: Bram Stoker Awards, World Fantasy Awards ve British Fantasy Society Awards bunlardan bazıları…

Son Romanını Oğlu İle Yazdı

Merakla beklenen yeni romanı ise piyasaya çıktı: Uyuyan Güzeller… Altın Kitaplar etiketiyle çıkan “Uyuyan Güzeller”i oğlu Owen King’le kaleme aldı. Konusu, korku ve gerilim meraklılarının dikkatini çoktan çekti: Bir gün bütün kadınlar, uykuya daldığında vücutlarını saran bir tür kozanın içinde hapsolur ve bir daha uyanamazlar. Eğer uyandırılırlarsa veya bedenlerini saran o koza bir şekilde yırtılırsa diğerleri için ölümcül bir tehdit haline gelirler. Uyudukları sırada başka bir yere gider kadınlar; daha güvenli ve adil bir yere… Orada erkek şiddeti ve nefret değil, uyum ve dayanışma vardır. Kendilerine yeni bir hayat kurmaya başlarlar. Yalnızca bir kadın, bu uyku hastalığından etkilenmez. Her şeyin başlangıcı ve sonu olan gizemli kadın da Evie’dir. Evie, incelenmesi gereken bir tıbbi anomali midir, yoksa öldürülmesi gereken bir iblis mi? Daha fazla detay vermeyelim!

King’in Firestarter romanı sinemaya uyarlanıyor. Yönetmen koltuğunda Fatih Akın olacak.

King’lerin kaleminden Yunan tragedyalarını andıran epik bir destan, bir modern zaman masalı olarak tanıtımı yapılan “Uyuyan Güzeller”in ardından King ile ilgili yeni bir haber de çok konuşuldu. Bilindiği üzere King’in birçok romanı, sinemayı besledi. Senaryosunu kendi yazdığı bazı filmlerde oyunculuk ve yönetmenlik de yapan ünlü yazar, sinema filmleri ve televizyon dizileri için her zaman bitmez tükenmez bir kaynak oldu. Bu sayede dünyanın en çok kazanan yazarlarından biri… Şimdi ise sevilen romanlarından Firestarter tekrar sinemaya uyarlanıyor. Türkiye’de Tepki adıyla basılan Firestarter; zihin gücüyle ateş yakmasını ve kontrol etmesini sağlayan ufak bir kızın hikayesini konu alıyor. Charlie’nin bu doğaüstü yeteneğinin The Shop olarak bilinen gizli bir örgütün dikkatini çekmesi, büyük bir tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Firestarter daha önce 1984 yılında sinemaya uyarlanmıştı.

Get Out ve Split gibi başarılı filmler ile tanınan Blumhouse’un yapımcılığını üstlendiği yeni filmin yönetmeni ise Fatih Akın. Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın, Avrupa sinemasının ardından King ile Hollywood’a geçiş yapmış olacak.

13 Rakamından Korkuyor

King ile ilgili ilginç birkaç bilgi daha paylaşalım: 13 rakamından çok korkuyor! Ünlü yazar, bu korkuyu şu sözlerle açıklıyor: “13 söz konusu olduğunda omurgamda aşağı yukarı hareket eden o ürperti asla geçmez. Yazarken 13. ya da 13’ün katı olan bir sayfaya geldiğimde asla durmam, ‘güvenli’ bir rakama kadar yazmaya devam ederim. 13 yerine 12 adım atmış olmak için evimin merdivenindeki son iki basamağı tek adımda çıkarım. Okurken 94., 193., 382. ya da rakamları toplamı 13 yapan hiçbir sayfada durmam.”

King, 13 rakamından çok korktuğunu itiraf ediyor: “Yazarken 13. ya da 13’ün katı olan bir sayfaya geldiğimde asla durmam, ‘güvenli’ bir rakama kadar yazmaya devam ederim.”

ABD’li yazar Stephen King, Şeffaf ve Kujo da dahil olmak üzere 80’li yıllarda yazdığı romanlarının büyük bir bölümünü nasıl yazdığını hatırlamadığını söylüyor. Richard Bachman takma adıyla yazdığı ve okul arkadaşını silahla vuran bir lise öğrencisini konu alan Rage’den de pek çok kişi etkilenmiş ve benzer eylemlerde bulunan öğrenciler olmuştur. Bunun üzerine kitabın ABD’deki basımı durdurulmuştur.

King’in “O” romanındaki palyaçonun esin kaynağı ise McDonalds’ın maskotu “Ronald McDonald”dır. 28 Days Later filmini de çok beğenmiş ve filmi izlemek için 275 bileti birden alıp sinemayı kapatmıştır! Kitapları gibi enterasan bir hayatı olan King’den son bir detay: Ağır bir trafik kazası geçirmiş ve evde kendisiyle ilgilenen hemşirelere Sadist romanıyla ilgili şaka yapmalarını yasaklamıştır.