Ana Sayfaİş DünyasıGirişimSteve Jobs’ı Diğer Girişimcilerden Ayıran 5 Özelliği

Steve Jobs’ı Diğer Girişimcilerden Ayıran 5 Özelliği

Steve Jobs’ın iş, teknoloji ve girişimcilik dünyasında bir efsane olmasının bir sebebi var. Jobs, Pixar, NeXT ve dünyanın en değerli şirketi Apple gibi herkesin gözü önünde olan büyük projelerin ardındaki isim. Üstelik 1976’da ortağıyla birlikte Apple’ı ailesinin garajında kuran Jobs, sıfırdan başlayarak başarıya ulaşmanın mümkün olduğuna dair mükemmel bir örnek.

Peki Jobs Tüm Bunları Nasıl Başardı?

2011 yılında kaybettiğimiz Jobs’ın belirli başlı kişilik özellikleri ve edindiği alışkanlıklar onu sürekli bir adım ileriye taşıyarak kariyerinde inanması güç başarılar elde etmesine sebep oldu. Kişisel özelliklerinizi baştan yaratamayabilirsiniz ya da iş dünyasında başarıya aynı yoldan ulaşamayabilirsiniz fakat Steve Jobs’ın hikayesinde, kendinize ders çıkarabileceğiniz çok şey var.

Jobs’ı en nihayetinde bugün hatırladığımız girişimci seviyesine ulaştıran özelliklerine yakından bakalım.

Steve Jobs Sevdiği İşi Yapıyordu

Jobs bir gün bir grup çalışanına “Tutkusu olan insanlar dünyayı daha iyi yönde değiştirebilirler,” tavsiyesinde bulunmuştu. Tıpkı bu sözü gibi Jobs, hayatı boyunca kalbinin sesini dinledi; işlerinde fark yaratan şey içindeki tutkuydu.

Yaptığınız işe ve toplumu iyi yönde değiştirmeye karşı tutkunuz yoksa; yeni, yaratıcı ve orijinal fikirler bulmanız da zorlaşacaktır. Sevdiğiniz işi yapmıyorsanız oyuna zaten 1-0 yenik başlıyorsunuz demektir.

Jobs Kendine ve Hayal Gücüne İnanıyordu

Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın Apple’ı kurduğu o ünlü garaj Los Angeles’da yer alıyor.

Pek çok girişimci git gide büyüyen ve pazarda rakiplerinden daha büyük pay alabilen şirketler kurmayı hayal eder. Bu bir girişimci için gerçekten de harika bir vizyondur. Fakat Jobs, bunun da ötesine geçmeyi başaran bir girişimci. Şirketinin pazar payının yanı sıra sunduğu ürün ve hizmetlerin insanların çalışma, iletişim kurma ve yaşama şekillerini etkilemesini sağladı. Jobs, Apple’ın ürün ve hizmetlerinin dünyayı değiştirebileceğine gönülden inanıyordu. Steve Jobs, zamanın PepsiCO Başkanı olan Jonh Sculley’i, Apple’ın CEO’su olması konusunda ikna etmek için şu sözleri kullanmış; “Tüm hayatın boyunca şekerli su satmak mı yoksa dünyayı değiştirmek mi istiyorsun?” Bu soru bile Steve Jobs’ın yaptığı işe ne denli inandığını kanıtlar nitelikte.

1997’de yayınlanan Apple reklamlarından birinde “Dünyayı değiştirebileceğine inanacak kadar çılgın olan insanlardır dünyayı değiştirenler.”

Jobs’ın Örnek Alınacak Bir Yaratıcılığı Vardı

Jobs’ın ilham aldığı şeyler pek çok insana şaşırtıcı gelebilir. Örneğin telefon defteri, Zen meditasyon, Hindistan’a ziyareti, bir mutfak robotu veya Four Seasons oteller zinciri Jobs’ın ilham kaynağı olabiliyordu. Jobs’ın bu yaratıcılık sürecini, başka sektörlerden fikirleri çalmak olarak görenler olsa da Jobs’ın şu açıklaması yaratıcı sürecini özetliyor: “Yaratıcılık bir şeyleri birleştirmektir. Yaratıcı insanlara bir şeyi nasıl yaptıklarını sorduğunuzda, kendilerini biraz suçlu hissederler çünkü aslında o şeyi onlar yapmamıştır; sadece bir şey görmüşlerdir.”

Jobs Sadeliğe Ve Zarafete Aşıktı

Sadelik, Steve Jobs dışında teknoloji dünyasında pek çok insanın anlayamadığı bir konsept.

Jobs’ın sadeliğe hayranlığı, üniversiteyi bırakıp Atari için çalıştığı sırada başladı. Atari’nin kullanma kılavuzu bulunmuyordu ve çocukların dahi zorlanmadan kullanabileceği şekilde tasarlanıyordu. Jobs’ın sadelik sevdası Apple ürünlerine de yansıdı. Apple ürünlerinde, programların işleyişinden ürünlerin tasarımına kadar her adımda sadelik ve zarafet hakim. “Bir şeyi basit yapmak, altında yatan zorlukları anlamak ve zarif çözümler bulmak çok çalışmayı gerektiriyor,” sözü de sadeliğe olan bağlılığını açıklar nitelikte.

Deneyim Yaratmak Onun İşiydi

Apple mağazaları, müşterileriyle daha derin ve duygusal bir bağ yaratmayı başaran sayılı perakende satış noktalarından. Bunun sebebi de, Apple mağazalarında sade ve yenilikçi iş yaklaşımıyla insanları etkileyebilecek deneyimler yaratılabilmesi. Örneğin Apple mağazalarında kasa göremezsiniz. Uzmanlar, danışmanlar, “genius”lar vardır ama alıştığımız yazar kasa yoktur. Neden? Çünkü Apple sıradan bir satış şirketi değil, insanların hayatlarına dokunan bir şirket. İkisinin arasındaki fark da oldukça büyük. Elbette, ürünlerden mağazalara kadar bütün Apple ürün ve hizmetlerinin sunduğu deneyim Steve Jobs’ın fikirleri ile kullanıcılara ulaşıyordu.

Zaten Apple müşterisiyseniz ya da potansiyel bir kullanıcı olma yolunda ilerliyorsanız, Steve Jobs fikirleriyle çoktan neden Apple ürünlerini almanız gerektiğini anlamanızı sağlamıştır. Çünkü Jobs, bir girişimcinin sahip olabileceği iki özelliğin çok ilginç bir kombinasyonuna sahipti: çok iyi bir satıcı ve gerçek bir müşteri taraftarı.