Ana Sayfaİş DünyasıKariyerSunum Önemlidir! Daha İyi Bir Sunum İçin 8 Öneri

Sunum Önemlidir! Daha İyi Bir Sunum İçin 8 Öneri

Sevin ya da sevmeyin, sunum önemlidir. William Carlos Williams’ın bir şiirindeki gibi “Önemli olan ne söylediğin değil, nasıl söylediğindir…” İşte düşüncelerinizi daha etkin, güzel ve kolay bir şekilde hazırlayarak paylaşmanıza yardımcı olacak 8 program önerisi…

1-Lucidchart

Organizasyon şeması, sürece dair bir planlama akışı ya da yapılacak işlerle ilgili bir görev dağılımı oluşturmak istiyorsunuz. Bunların hepsini bir kenara koyalım, aslında bir kat planı çıkarmak derdiniz! Browser tabanlı, herhangi bir cihaz üzerinden rahatlıkla kullanabileceğiniz ve sadece sizin değil, ekibinizin de rahatlıkla kullanabileceği bir uygulama Lucidchart. Taslak, hazır diagram örneklerinin yanı sıra daha renkli ve eğlenceli bir içerik için kendi diagramınızı da oluşturabilirsiniz.

2-Pitcherific

İkna alanınızı mükemmelleştirebilirsiniz. İster bir iş görüşmesi olsun ister proje teklifi… Pitcherific; içeriğinizi yazmanız ve prova yapmanıza yardımcı olacak. Böylelikle karşı tarafı ikna etmek için bir adım önde olacaksınız. Siz yazarken, bu yazılım da size içeriğinizin nasıl daha iyi olabileceğine dair tavsiyelerde bulunuyor. Mesela, yazmanız gerekenleri daha az kelime ve güçlü bir biçimde ifade edebilmeniz için karakterleri sınırlıyor.

3-Google Slides

Anlaşılması kolay ve basit bir yazılımın ürünü olan Google Slide, sunumda kullanacağınız içerikleri bir araya getirmenize yardım ediyor. Google Slide, önceden hazırlanmış zengin sunum taslakları ile size zaman kazandıran, hareketli bir sunum için örnek şablonları bulunan, video veya animasyonu ekleme alternatifi de sunuyor. Google Slide’ın uygulamasını indirerek istediğiniz yerden erişim sağlamanız mümkün, ayrıca istediğiniz zaman da sunumunuzda değişiklik yapabiliyorsunuz. PowerPoint ile uyumlu. ‘G’ takımının (yani Google Tek Hesap) bir üyesi. Bu nedenle Gmail adresinizin olması bile erişiminiz için yeterli.

4-Pexels

Sunumunuzu güzel görseller ile zenginleştirmek istiyorsunuz ancak bu sizi uğraştıracağı için de kararsız mısınız? Ya da lisanslı bir fotoğrafın sorun yaratma ihtimali sizi düşündürüyor mu? Her ikisinin çözümü için Pexels ile tanışmanız yeterli oluyor. Ayrıca her ay 3 bin fotoğrafın eklendiği Pexels’in fotoğrafları da özenle seçiliyor. Bu nedenle profesyonel çekilmiş, kaliteli, etkileyici bir çok görsel bulabiliyorsunuz.

5-Awesome Screenshot

Google’ın arayüzü olan Chrome uzantılı Awesome Screenshot ile istediğiniz ekran görüntüsünü kopyalayıp, fotoğraf altı açıklama ekleyip ister o an kullanabilirsiniz ister daha sonra… Chrome kullanmıyorsanız da problem değil. CloudApp’in de dahil olduğu ve Skitch’in (sadece Mac uyumlu), benzer işlemler için kullanabileceğiniz başka programlar da mevcut.

Etkili bir sunum hazırlamak hiç de zor değil. Yeter ki doğru programı bulun!

6-Lucidpress

Tasarım konusunda çok iyi değil misiniz? Lucidpress ile artistik veya estetik tasarımların yer aldığı broşürler, haber bültenleri, dijital imajlar ve daha fazlasını oluşturabilirsiniz. Projenizi bitirdikten sonra çıktısını alabilir, sosyal medyada paylaşabilir ya da online olarak yayınlayabilirsiniz.

7-Freebbble

Dribbble’ın kardeş sitesi olan Freebbble’da, Dribbble kullanıcıları tarafından yapılmış onlarca güzel tasarım ve şablon var. Üstelik ücretsiz! İkon setleri ve kullanıcı arayüzü kitlerinden mockup ve özgeçmiş şablonlarına, sunumunuzu en iyi hale getirebilmeniz için gereken her şey Freebbble’da…

8-Venngage

İnfografikler sizi sunumda tutar, okunması kolaydır ve rahatlıkla herkesle paylaşılabilir. Kendi infografiğinizi ise Venngage ile kolayca yapabilirsiniz. Önce profesyonel bir şablonla başlayın. Ardından infografiğinizi tablolarla, değiştirdiğiniz yazı karakterleri ile istediğiniz gibi renklendiğiniz içerikle canlandırın! İster PowerPoint için hazırlayın, isterseniz internet üzerinden online olarak erişebileceğiniz sunum arayüzü için… Az yorulmak bonusu!