Ana SayfaYaşamSosyal MedyaTakipçilerle etkileşimde başarı ve binlerce takipçi nasıl mı elde ediliyor? Gelin hep birlikte göz atalım

Takipçilerle etkileşimde başarı ve binlerce takipçi nasıl mı elde ediliyor? Gelin hep birlikte göz atalım

Girişimciler artık sosyal medya aracılığıyla tüketicilere direkt erişebilme imkanına sahipler. Bu süreçte rekabetin temelinde, tüketicilerle sağlanan ilişkinin gerçekçiliği, verimliliği ve kazançlı olması yatıyor. Peki, sosyal medyada rakiplerinizden bir adım önde olmak için ne yapmalısınız? Bunun için işin profesyonellerini takip etmeniz yeterli…

Sosyal medya uzmanı ve girişimci Gary Vaynerchuk’a göre “sosyal medya uzmanıyım” ya da “Bu mecranın gurusuyum!” diyenlerin yüzde 99,5’i aslında bir sosyal medya palyaçosu! Ancak bazıları var ki, sosyal medya profesyonellerini kıskandıracak etkileşim ve takipçi başarısına sahipler. Nasıl mı? İşte cevabı…

Kitleni iyi tanı, takipçini özel hissettir

Sosyal medyadaki en başarılı isimlerden biri Dwayne “The Rock” Johson’ın sırrı hayranları ile kurduğu samimi etkileşimde. Öyle ki hayranlarının her biri kendisini sadece Johson’ın hayranı gibi hissediyor.

Ellen DeGeneres örneğine baktığımızda ise şunu çok net görebiliyoruz: Kitlenizi tanımak, sosyal medyanın ilk kanunudur. Bu sayede DeGeneres hayran kitlesi ile istediği gibi etkileşime girebiliyor.

Herkes sosyal medya fenomeni olabilir

Yatırımcı, iş adamı ve motivasyon konuşmacısı Daymond John da takip etmeniz gereken bir başka isim. Daymond John’un paylaşımlarından, “küçük bir balık” olarak uçsuz bucaksız ve bir o kadar da acımasız olan sosyal medya okyanusunda nasıl hayatta kalacağınızın sırlarını öğrenebilirsiniz.

Buraya kadar paylaştığımız isimlerin en temel ortak özelliği, sosyal medyanın bu derece yoğun kullanımı öncesinde de ciddi bir hayran kitlesine sahip olmaları. Ancak bazıları var ki onlar milyonlarca takipçiye tırnaklarıyla kazıyarak geldiler. Tavsiyeleri ile sizi istediğiniz yere taşıyabilecek sosyal medya gurularını da tanıyalım:

Tai Lopez – Mecraları: Facebook, YouTube, Snapchat, Instagram, Twitter

Sosyal medyadaki en heyecan verici fenomenlerden biri olan Tai Lopez, sistemdeki sorunlarla başetme tecrübelerini, bilgeliğini ve özgün söylemlerini harmanlayıp takipçileri ile paylaşıyor. TEDx Talks’ta yaptığı konuşma, yaklaşık 7 milyon kişinin izlediği en ünlü 15 TEDx Talks konuşmalarından bir olan Lopez’in paylaştığı videolar, bugüne kadar doksan ikiden fazla ülkede 100 milyonun üzerinden kişi tarafından izlendi.

Lopez’e göre “bir kurum veya kişinin sosyal medya hesabını yönetip ayda bin ila 10 bin dolar para kazanmak” oldukça mümkün.

Lopez’in başarısının sırlarından biri de hikaye anlatımında oldukça usta bir isim olmasında saklı. Unutmayın, anlattıklarınızın akılda kalmasını istiyorsanız bunları mutlaka hikayelerle zenginleştirmeniz gerekiyor.

Gary Vaynerchuk – Mecraları: Facebook, YouTube, Snapchat, Instagram, Twitter

Dijital pazarlama aracılığı ile ticaret yapan aile şirketinin 3 milyon dolarlık ticari hacmini 5 yılda 60 milyona çıkaran Vaynerchuk, şu an kısa zamanda ünlenen dijital ajans VaynerMedia’nın başında. Vaynerchuk, dijital mecrada nasıl kalıcı ve kazançlı ilişkiler kurabileceğinize dair iyi bir yol gösterici. Yanı sıra Vaynerchuk yakın zamanda tanıttığı #60SecClub etiketi ile takipçilerini ödüllendirmeyi de ihmal etmiyor. Ez cümle ödül de etkili olabilir.

Grant Cardone – Mecraları: Facebook, YouTube, Snapchat, Instagram ve Twitter

Bir girişimci, satış uzmanı ve güçlü bir emlakçı olan Grant Cardone, 500 milyon dolar değerindeki “gayrimenkul krallığı”na ve fanatik bir takipçi kitlesine sahip. Cardone bunlar içinse hiç durmadan ve özgün bir üslupla kullandığı sosyal medyaya minnettar. İşin profesyonellerinden daha kaliteli video içeriği üreten ve sosyal medyayı bunları paylaşmak için oldukça iyi kullanan Cardone, “tavsiye, motivasyon ve püf noktası” üçgeni ile de içeriklerini zenginleştiriyor. Ve bazı takipçileri Cardone’nin paylaşımları sayesinde milyon dolarlar kazanıyorlar. Şaka değil, gerçekten… On binlerce takipçiye sahip olduğunuz bir hesabınız olmasını istiyorsanız, Cardone gibi, diğer insanlar için değerli olacak bilgiler ve tavsiyeler paylaşabilirsiniz. İşe yarar bilgilerin her zaman alıcısı olacaktır.

Kalya Itsines – Mecraları: Facebook, Instagram, Twitter

Dünyanın en etkili fitness girişimcisi olarak bilinen Kalya Itsines, paylaştığı motive edici sözleri ve egzersize dair küçük ancak önemli ipuçları ile her gün 10 milyon takipçiye ulaşıyor. Itsines’in sırrı ise kullanıcıları ile girdiği etkileşimdeki üslup farklılığında…Itsines’in profilindeki paylaşımları arasında, hayranlarının kilo vermeden önce ve kilo verdikten sonraki fotoğrafları ile takipçilerinin ürettiği içerikler yer alıyor. Bunların dışında Itsines’in sosyal medyadaki varlığının çok önemli bir nedeni de;  kadınların, kendilerini olduklarından daha iyi görmelerini ve hissetmelerini sağlayacak içerikler paylaşmak ve onları motive etmek. Özetle, insanların özdeşleştiklerini ve desteklendiklerini hissetmeleri çok önemli. Sanal dünyanın günümüzde hayatımız içinde kapladığı yer düşünüldüğünde, bu sanal dostluk, destek, koçluk, arkadaşlık adına ne derseniz deyin, insanlara iyi geliyor gibi görünüyor.

Beyonce- Mecraları: Instagram

ABD’li ünlü şarkıcı Beyonce’nin bir sosyal medya gurusu olduğunu kimse reddedemez. Instagram hesabını 92.2 milyon kişi takip ediyor, üstelik ikiz bebeklere hamile olduğunu duyurduğu pozu 8 milyon like alarak ulaşılması zor bir rekora imza attı! Sadece sosyal medyada değil, magazin ve müzik dünyası için de kesinlikle bir rekor! Başka ünlü bir yıldızın bu rekoru egale etmesi bile zor görünüyor. İkizlerin doğum fotoğrafları belki:) Bilindiği üzere Beyonce, ünlü prodüktör ve şarkıcı Jay Z ile evli. Blue Ivy adında bir de kız çocukları var.

Murad Osmann -Mecraları: Instagram

Eşi Nataly Zakharova ile verdiği el pozuyla Instagram fenomeni olan dünyaca ünlü fotoğrafçı Murad Osmann’ın 4 buçuk milyon takipçisi var.

Tema son derece basit gözüküyor ama Sevgililer Günü’nün yaklaştığı şu günlerde yeniden patlama yapacağı kesin! Şöyle ki Murad Osmann, eşinin elini arkadan tutarak tek bir tema ile farklı ülkelerden ve mekanlardan fotoğraflar paylaşıyor.

Fotoğrafların sadece bir hatıra fotoğrafı değil de aşk ve seyahat temalarını içermesi, takipçi sayısının milyonları bulmasına neden oldu. Hatta son derece eğlenceli ve komik caps’ler ortaya çıktı!