Ana SayfaSporTenisTarih yazan Türk kadın tenisçi: Çağla Büyükakçay

Tarih yazan Türk kadın tenisçi: Çağla Büyükakçay

17 yaşında başlayan profesyonel tenis kariyerini 26 yaşında pek çok şampiyonlukla taçlandıran Çağla Büyükakçay Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’na katılmaya hak kazandı. Görünen o ki Çağla’nın adını not çok daha sık duyacağız.

Çağla Büyükakçay, başarılarıyla Türk tenis tarihine adını altın harflerle yazdırdı. WTA (Kadınlar Tenis Birliği) şampiyonluğunu kazanan ilk Türk kadın tenisçi, aynı zamanda dünyada ilk 100’e girebilen ilk kadın tenisçimiz o… Çağla Büyükakçay, TEB BNP İstanbul Cup’ta da kupayı kimselere kaptırmadı.

Şüphesiz Türk spor tarihinin ve tabii ki tenisin yıldızı olan Çağla Büyükakçay kimdir? Başarısının sırrı ne? Onu rol model olarak kabul eden gençlere tavsiyeleri neler?Türkiye’yi gururlandıran Çağla Büyükakçay hakkında tüm merak edilenler bu yazıda…

cagla3

ADANA’DAN İSTANBUL’A UZANAN TENİS AŞKI

Çağla Büyükakçay, 28 Eylül 1989 tarihinde Adana’da dünyaya geldi. Annesi ev hanımı, babası bir şirkette yönetici. Ailesinin sosyal yönü kuvvetli. Onlar da tenis oynuyor. Hatta kızkardeşiyle birlikte o da tenise başlıyor ama kardeşi onun gibi ‘iddialı’ çıkmıyor ve tenisi bırakıyor.

Tenise duyduğu aşk başladığında henüz sekiz yaşında. Ve o yaşlardan itibaren adeta kortlardan çıkmıyor. Antrenmanlarını aksatmıyor, tatil yapmıyor!

Ablası İstanbul’da bir üniversiteyi kazanınca annesi ve ablasıyla birlikte İstanbul’a taşınıyor. Yaşı henüz 14… Hayallerinde ‘tenis’ sayesinde ABD’nin iyi bir üniversitesinden burs kazanabilmek var ama kendi deyimiyle ABD’ye gidip dönenlerin performansı daha da düşüyor! Bu nedenle Çağla Büyükakçay, ABD hayali kurmak yerine Türkiye’de profesyonel bir tenisçi olmanın yollarını aramaya başlıyor.

HİÇBİR BAŞARI KOLAY KAZANILMIYOR

Profesyonel tenisçi mi?! Çağla Büyükakçay, bu yola başvurduğunda henüz Türkiye’de böyle bir kavram yok! O, azimli küçük kız “iyi bir takım, iyi bir antrenör, sponsorlar” olmadan kendine zorlu bir yol çiziyor. !5 yaşında ‘A Milli’dedir artık!

Yurtdışındaki turnuvalara çoğu zaman yalnız başına gidiyor, gündüz antrenmanları aksamasın diye akşam okuluna yazılıyor, tam dünya sıralamasında yükselecekken gerilemeye başlıyor ama asla yılmıyor.

Fiziksel gücün yanında moral motivasyonun da önemini kavrıyor, ‘yenilerek’ de deneyim kazanabileceğini görüyor, her turnuvadan bir şeyler öğrenerek çıkıyor; Çağla Büyükakçay… Ülkeyi vuran ekonomik kriz, onu sponsordan da ediyor ama Büyükakçay durmuyor: Yıllardır dünya sıralamasında ilk 200’de olmak ona yetmiyor, gözünü ilk 100’e dikiyor.

cagla2SIRADA OLİMPİYATLAR VAR

Nisan 2016 itibariyle dünya sıralamasında 82’nci sıradaydı. 10 Temmuz 2016 itibariyle ise 73’üncü sırada (1 numarada kadınlarda ABD’li tenis yıldızı Serena Williams, erkeklerde ise Sırp sporcu Novak Djokovic bulunuyor).

Çağla Büyükakçay, Wimbledon ve Grand Slam’lerde ‘çarpışma’ya devam etmeye kararlı. Hedefinde ise Olimpiyatlar var. Her zamanki gibi iddialı. Bir röportajında hem kendi hayallerini hem de gençlere tavsiyelerini ise şöyle sıralıyor:

“Ben tenisi sevdiğim için oynuyorum. Tabii ki hayallerim, hedeflerim var ama bir limit koymak istemiyorum. Olimpiyatlar çok yakın, orada oynamak istiyorum. Türkiye’ye kazandırabileceğim bir ilk daha olursa bu beni çok mutlu eder. Wimbledon’larda, Grand Slam’lerde başarılı olmak istiyorum. Ben bu sistemde yetiştim. Benim gibi pek çok genç tenisçi de yetişebilir. Bizde yabancı hayranlığı var. ‘Neden yurtdışına gitmiyorsun?’, ‘Neden yabancı antrenörle çalışmıyorsun?’ diye sorarlar. Tabii ki onların tecrübeleri var ama şunu söylemek istiyorum: Duvarları kırarak buraya geldim. Ben yaptıysam başkaları da yapabilir. İsteyen herkes yapabilir…”

Rio 2016 Olimpiyat Oyunları’na katılmaya hak kazanarak olimpik düzeyde ülkemizi temsil edecek ilk tenisçi olan Çağla Büyükakçay’a başarılar diliyoruz!

Çağla Büyükakçay’ı izlemeye devam edeceğiz.