Ana SayfaTeknolojiTarihin Yönünü Değiştirenlerde Bugün: Minik Dev iPod!

Tarihin Yönünü Değiştirenlerde Bugün: Minik Dev iPod!

Hep birlikte şöyle bir 2001 yılına uzanalım. Aklımıza ilk olarak hangi gelişmeler geliyor? 21. yüzyılın bu yıl ile başlaması? Windows XP’nin piyasaya sürülmesi?

Yoksa kişisel müzik dinleme deneyimini olağanüstü bir seviyeye taşıyan ve müzik endüstrisini değiştiren ilk iPod’un çıkışı mı? Hepsi doğru olsa da biz bugün uzun uzun iPod konuşmak istiyoruz.

“Cebinizdeki 1000 Şarkı”

Müzik tarihinin ilk MP3 çaları olmasa da kesinlikle en başarılısı Apple efsanesi iPod oldu. Tek bir tuşa dokunarak istediğiniz şarkıyı dinlemeyi mümkün kılan iPod, 5 GB hafızaya, 399 dolar fiyata sahip bir cihaz olarak tam 18 yıl önce bugün karşımızdaydı! “Cebinizdeki 1000 şarkı” sloganı ile piyasaya çıktığı ilk zamanlar hakkındaki olumlu ve olumsuz eleştirilerin iç içe girdiği bu minik cihazın, Apple’ın gelecek yıllar içerisinde hem dünyanın en büyük elektronik markalarına hem de dijital müzik piyasasına yön verecek bir isim olmasında önemli bir etkisi olacağı pek de öngörülemedi.

2001’deki bu ilk nesil iPod’ların fiziksel tekerlek sistemi varken, 2002’de hemen arkasından gelen ikinci nesil iPod’larda dokunmaya tepki veren bir kontrol paneli mevcuttu. iPod’daki ilk bariz ve büyük değişim 2003 yılındaki 3. nesil versiyonu ile gerçekleşti. Yenilenen dokunmatik tekerleği, daha kompakt yapısı ile daha da güzel ve ilgi çekici hale gelmişti. Derken; 2004 yılında, 20 ve 40 GB’lık seçenekleri, fotoğraf gösterme özelliği ile 4. nesiller ve 2005 yılında küçücük boyutuyla spora uygun iPod Shuffle modeli çıktı. Ardından en büyük yenilik, dokunmatik ekran ve Wi-Fi internet özellikleriyle 2007’de çıkan iPod Touch ile geldi. Aynı yıl ilk iPhone da piyasaya çıkmıştı ve iPod Touch “telefonsuz iPhone” olarak anılmaya başlamıştı. 2009’da ilk defa bir kameraya sahip olan iPod Nano’nun 5. nesli karşımıza çıktı. 2010’da ise 4. nesil iPod Touch, HD video kaydı yapabilen kamera özelliği sayesinde Apple’ın görüntülü görüşmesi FaceTime’ı kullanmamıza olanak sağladı. Her yıl yeni bir güncelleme ile (Siri desteği, Bluetooth, Retina ekran) tam bir iPod sağanağı yaşadık. Bir cihaz üzerinden teknolojinin gelişimine, dünyayı ve koskoca müzik piyasasını etkileyişine tanık olduğumuz bu ürün, işte bu yüzden minik bir dev ve her 23 Ekim’de kutlanan bir günü var!

23 Ekim iPod Günü Neden ve Nasıl Kutlanır?

iPod günümüzde pabucu dama atılmış gibi görünse de kendine ait bir günü olacak kadar özel bir cihaz. Aslında yukarıda bahsettiklerimiz neden böyle bir gün olduğunu anlamak açısından yeterli olsa da bir başka ve daha duygusal yanı ise; internet jenerasyonuna ilham veren Apple şirketini ve şirketin kurucusu Steve Jobs’un tutkularını, iddiasını ve vizyonunu tanıtması ve müzik tutkunlarına en sevdikleri şarkıları ceplerinde taşımanın en “tarz” halini sunmuş olması. 

Peki ama iPod Günü nasıl kutlanır? Aslında bugünü kutlamak, müziğin yükselişini, herkesin hayatında, her an yer yerde, dilediği tüm şarkılardan oluşan bir playlist’in oluşunu kutlamaktır. İlk iPod’unuza yüklediğiniz şarkıları hatırlayıp dinleyerek size geçmişe doğru şarkılar eşliğinde bir yolculuk yaparak, tüm müzik koleksiyonunuzu gözden geçirerek, şarkıların anımsattığı anılarda kaybolarak ve son olarak değişen müzik zevkinizle beraber kendi tarihinize kısa bir yolculuk yaparak kutlayabilirsiniz.

Ünlü Mobil Cihazın Son Hali Görenleri Şaşırttı: 2019 Yılında iPod

“2019 yılında iPod’un bir geçerliliği kaldı mı? iPod sadece arama yapmayan bir iPhone değil mi? O zaman almamızın ne anlamı var?” gibi soruları içinizden geçiriyor olabilirsiniz. Sizin gibi daha pek çok kişi bu soruları sorarken, iPod şaşırtıcı bir biçimde unutulup tarihe karışmak yerine oldukça işlevsel bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Apple dört yıl aranın ardından 2019’da güncellediği 7. nesil iPod Touch’ı piyasaya sürdü. Donanım olarak iPhone 7 ile eşlenen en yeni iPod, ebeveynlerin ve şirketlerin tercih ettiği bir ürün haline geldi. Yapılan araştırmalarda, mini bir tablet işlevi gören bu ürünün fiyatının tabletlerinkinden çok daha uygun olmasının bir avantaja dönüştüğü görülmüş. Anne ve babalar iPod’u çocukları için telefona ve daha pahalı cihazlara geçiş ürünü olarak kullanıyorlar. Yine şaşırtıcı bir şekilde iş dünyasında da fiyatı nedeniyle tablet yerine tercih edilen bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor iPod Touch 7. Yani biz iPod bitti diye düşüneduralım Apple kendisine yatırım yapmaya devam ediyor. Belki çok uzun değil ama yine de bir geleceği olduğunu düşünüyor. Haydi şimdi iPod’u olan herkes, eski müzik listelerine bir göz atsın!