Ana SayfaTeknolojiYeni TeknolojiTasarımda “İnovatif Sprey” Dönemi

Tasarımda “İnovatif Sprey” Dönemi

Dünyanın hararetli bir şekilde konuştuğu Endüstri 4.0 için Türkiye’de de çalışmalar hızla sürüyor. Bu yıl 8-9-10 Aralık tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi’nde dördüncüsü düzenlenecek Türkiye İnovasyon Haftası, Endüstri 4.0’da Türkiye’nin izleyeceği yol haritasına önemli katkılar sunacak bir etkinlik olma özelliğini taşıyor. TEB’in sponsorları arasında yer aldığı etkinlikte spordan tasarıma, sektörlerdeki inovatif gelişmelerin, başarı hikayeleri ve trendlerin anlatılacağı Türkiye İnovasyon Haftası etkinliği öncesi, Google’ın ilkbaharda piyasaya sürdüğü ve moda ve tasarım endüstrisinde devrim yaratması beklenen Tilt Brush’ı sizlerle buluşturuyoruz.

tiltbrush2

Dünyamız bugün 4 bin 467 milyar yıl yaşında. Modern toplumlardaki insanın geldiği soy olan Homo sapiens’in anatomik olarak ortaya çıkışı ise 200 bin yıl öncesine uzanıyor. Ancak bugün bu satırlarda okuyacağınız Google’ın ürünü Tilt Brush, bu muazzam rakamlar arasında sadece ve sadece son 30 yılda ivme kazanan teknolojinin hayatımıza kattığı yeniliklerden yalnızca biri.

En sade açıklama ile sanal gerçeklik düzleminde üç boyutlu çizimler yapma şansını sunan bu “inovatif fırça” ile çizgilerinizin ve hayallerinizin sınırı ortadan kalkıyor. Yaratıcılığınızın sınırsızlaşması ise pek çok başka süreçlerin kapısını açıyor. Artık kendi moda tasarımlarınızı yaratmanız ya da kendi serginizi açmanız hiç de uzak değil. Van Gogh’un “Yıldızlı Geceler”ini ya da Burhan Doğançay’ın “Mavi Senfoni”sini veya kendi biçiminizle yorumlayabilir, ya da Diego Rivera gibi tuval olarak kamusal alanlar yerine odanızı kullanabilirsiniz. Ayrıca bu tasarımlarınızı byte boyutunda da (GIF formatında) paylaşabilirsiniz.

tilt_brush

Google’ın “Odanız, tuvaliniz. Paletiniz, hayal gücünüz. Olasılıklar ise sonsuz” cümleleriyle sunduğu Tilt Brush’un, bireylerin hayatına kattığı sanal gerçeklik deneyimin yanı sıra moda endüstrisinde ve tekstil sektöründe de devrim niteliğinde değişiklikler yaratması bekleniyor. Çünkü geleneksel yöntemlerle hareket eden tasarımcılar için de artık renkten çizime ve tasarlanan ürünün görüntülenmesine her anlamıyla tasarımın sınırları ortadan kalkıyor. Peki benzer bir etkiyi graffiti sanatı için söylemek mümkün mü?

Graffitilerin var olma süreleri, yapıldıkları alanların varlıkları ile sınırlıdır. Boş bir duvara ya da tren vagonlarına yapılan graffitiler, o duvarların boyanması veya yıkılması ya da trenlerin boyanması ve hurdaya çıkması ile yok olur. Ancak görünen o ki, graffiti sanatçıları için de yeni bir çağ başlıyor. Etkinliklerde artık graffiti sanatçıları Tilt Brush ile hünerlerini sergileyebiliyor. Süreci fırsata çevirerek daha da etkileyici eserler ortaya çıkması mümkün, çünkü Tilt Brush ile beklentilerin sınırları da ortadan kalkıyor.

tiltbrush

Tilt Brush’u deneyimlemeniz içinse bir adet HTC Vive VR satın almanız ve bir steam hesabınızın olması yeterli. Facebook, Instagram, YouTube gibi sosyal medya araçlarının herkese sunduğu “meşhur olma” fırsatını Tilt Brush moda ve graffiti alanında sunuyor. Bakalım, geleceğin modacıları ne gibi şaşırtıcı tasarımlarla podyumlarda yer alacak.