Ana SayfaYaşamSeyahatTatil İçin Farklı Bir Arayışta Olanlara 2017’nin En İyi 10 Tatil Destinasyonu

Tatil İçin Farklı Bir Arayışta Olanlara 2017’nin En İyi 10 Tatil Destinasyonu

Herkesin tatil anlayışı farklı. Kimi deniz kum güneş ister, kimi yeni bir kültür tanımak. Eğer kafanızda Bodrum, Çeşme ya da Yunan adalarından öteye gitmek varsa, bu listedeki ülke ve şehirlere bir göz gezdirin. Tatil trendlerini belirleyen seyahat yazarları ve turizm şirketlerinin 2017 için önerdikleri rotaları derledik.

Lake Lucerne, İsviçre

Tatil anlayışınız deniz, kum ve güneşten daha çok yeşil ve maviyle iç içe olmak, spa’dan çıkmamak ve Alplerde yürüyüş yapmaksa, İsviçre’nin Lucerne Gölü size o aradığınız ortamı sağlayacak ideal bir tatil bölgesi. Etrafta dolaşıp çiftliklerden İsviçre peynirleri ve tereyağı tattığınızı, dağlara tırmanıp hayran bırakan bir göl manzarasını arkanıza alıp fotoğraf çekildiğinizi bir düşünün ve planlarınızı buna göre yapın.

Langkawi, Malezya

Tayland ve Vietnam Güneydoğu Asya’nın yıldızları olabilirler, fakat Malezya’nın doğal güzelliği de keşfedilmeyi bekliyor. Langkawi Malezya’nın batı yakasında 99 adadan oluşan bir bölge. Doğayla iç içe kalıp huzur bulmak ve Uzak Doğu masajlarını yerinde yaptırmak istiyorsanız, bavulları toplamaya başlayın.

Sri Maha Mariamman Devasthanam Hindu tapınağı

Kanada

Kanada’nın bu yıl 150. Kuruluş yıldönümü. Bu yüzden ülkede kutlamaların ardı arkası kesilmiyor. Discovery pass adı verdikleri ücretsiz bir kart ile ülkenin bütün milli parklarına ücretsiz girebiliyorsunuz. Başkent Ottawa’da yıl boyunca kutlamalar yapılıyor. Hatta etkinliklerin takibi için bu yıla özel bir telefon uygulaması bile çıkartılmış.

Kanada’nın gökdelenlerle bezeli metropollerinin yanı sıra kırsal kesimlerinde başka bir kıtanın doğasını keşfetmeye hazır olun.

Alberta’da buzullarla beslenen Moraine Gölü

Dubrovnik, Hırvatistan

Biraz tarih koksun biraz da deniz olsun diyorsanız, Dubrovnik size göre. Üstelik hayranları için Game of Thrones’dan tanıdık gelebilecek kaleler bile gitmek için başlı başına bir sebep. Ülkede bu yaz elektrikli scooter paylaşma programı uygulanacak. Otelinizde scooter’a atladığınız gibi sahile inebileceksiniz.

Marakeş, Fas

Fas’ın kalbi, kırmızı şehir Marakeş ziyaretçilerine farklı bir tatil deneyimi sunuyor. Berberi dilinde ‘Tanrının Ülkesi’ anlamına gelen Marekeş’in her köşesinde farklı bir renkle karşılaşmak mümkün. Modanın öncü isimlerinden Yves Saint Laurent’in çalışmalarının sergileneceği bir müze ise bu yıl sonbaharda açılıyor. Laurent’in yıkılmaktan kurtardığı Majorelle Bahçeleri de müzenin hemen yanı başında gezilmeye değer bir durak.

 

Marakeş’teki Menara Bahçeleri görülmeye değer yerlerden.

Osaka, Japonya

Osaka Kalesi

Şüphesiz Japonya’nın her noktası henüz gitmemiş herkes için merak uyandırıcı. Fakat Tokyo ve Kyoto gibi şehirleri gezip “Japonya’yı gördüm” diyenler yanılıyor. Osaka ülkenin yemek kültürünün kalbinin attığı bir şehir. Eğer tatile gittiğiniz yerde alacağınız kiloları umursamadan yemek yemek istiyorsanız şehirde 91 Michelin yıldızlı restoran olduğunu hatırlatalım.

Küba

Küba’nın cazibesi purolarında değil tarihinde ve doğasında. Yalnızca Havana değil Küba’nın her köşesi ayrı bir cennet. Havana sokaklarında gezerken çıkacağınız zamanda yolculuğun yanı sıra Varadero’da denizin, yeşilin, Küba güneşinin ve dünya mutfaklarının tadına varmadan dönmeyin.

 

Küba’da denize girmek için Varadero’yu tercih edebilirsiniz

Jura, Fransa

Alp dağları arasında ağaçlarla bezeli tepelerle çevrili Jura doğasıyla yükselen tatil destinasyonları arasında yerini alıyor. Bölgenin üzüm bağları bu popülerliğin en güçlü sebeplerinden. Bağlardan çıkan mahsüller dünya genelinde restoranlarda yerini almaya başladı bile.

Jura’daki üzüm bağlarından çıkan mahsüller, dünyaca ünlü restoranların tercihi olmaya başladı

Büyük Set Resifi, Avustralya

Küresel ısınma resiflerin zarar görmesine sebep olsa da 344,400 kilometre kare alana yayılan dünyanın en büyük resifi dünyada ölmeden önce görmeniz gereken noktalardan biri. Belki de hiç tatmadığınız meyveler, hiç görmediğiniz hayvanlarla tanışacağınız bu bölgenin kurtulmasına da katkıda bulunmuş olabilirsiniz.

Madagaskar

Madagaskar’da bulunan hayvan çeşitlerinin yüzde 75’i dünyanın başka hiçbir yerinde yaşamadığını biliyor muydunuz? Yemyeşil bitki örtüsü, turkuaz mavisi suları ve ülkeye özgü hayvanlarıyla Madagaskar adeta başka bir gezegene seyahat etmek gibi.