Ana SayfaYaşamSeyahatTatilde İpek Yolu’nu Keşfedin, Tek Başınıza Uçun, Birinin Evine Konuk Olun

Tatilde İpek Yolu’nu Keşfedin, Tek Başınıza Uçun, Birinin Evine Konuk Olun

Deniz-kum-güneş üçlüsü mü, serin yaylalar mı? “İkisi de olmasın, çok gördük gezdik, bu kez farklı bir seyahat önerisi alalım” diyenler, bu yazıyı okumalı.

bird watching in the forest

Yüksek bütçelerden söz etmiyoruz ya da uzun tatillerden. Bu yıl deniz-kum-güneş tatili ya da serin Karadeniz yaylaları yerine farklı yerler görmek, doğanın başka güzelliklerini keşfetmek, hatta spor yapabilmek için başka seçenekler de olduğunu hatırlatıyoruz. Sevdiklerinizle de gidebilirsiniz, tek başınıza da! Alternatif turizm mi? İşte bazı öneriler:

Yöresel Lezzetlerin Peşinde (Gastronomi Turizmi)

Yöresel lezzetleri keşfetmek için bölge halkının evlerine konuk olun. Gaziantep mutfağı ise en çok merak edilen ve sevilen tatlardan oluşuyor (üstte).

Gastronomi turizmi dünyada da ülkemizde yaygınlaşıyor. Sadece bir ülkenin meşhur yemekleri değil, yöresel tatların keşfi de öne çıkıyor. Binlerce kilometre yol kat edip ücra bir dağ köyünde, yöre sakinlerinin sofrasına konuk olmak… O köy ya da kasabadaki evler, yöresel tatların keşfedilebileceği en ideal mekanlar. Türkiye’de Gaziantep ve Antakya, gastronomi turizmi denilince ilk akla kentler olsa da o bölgede evlerini sizlere açan, mutfaklarında pişen lezzetleri size sunan aileler de var. Bunun için tur şirketlerinden fikir alabilir, yöresel lezzetlerin en güzel örneklerini tam yerinde tadabilirsiniz.

Rafting, Kano ve Nehir Kayağı (Akarsu Turizmi)

Rafting, kano ve nehir kayağı olarak tanımlanan “Akarsu Turizmi” için Türkiye’de uygun birçok akarsu var: Çoruh Nehri, Köprüçay, Dim Çayı, Manavgat Çayı, Fırat Nehri’nin bir kısmı, Adana-Feke-Göksu Nehri, Zamatı Irmağı, Doğu Karadeniz’in belli başlı akarsuları, vs. Üstelik hem bu eğlenceli sporları yapıyorsunuz hem de bölgenin tarihi, arkeolojik, otantik ve kültürel değerlerini de öğreniyorsunuz. Daha önce denemediğiniz için korkmayın çünkü uzman eğitmenler ve gerekli ekipmanlar da mevcut. Siz yeter ki gideceğiniz yere karar verin ve tur şirketlerinden bilgi alın.

İpek Yolu’nun İzinde 

NASA tarafından belirlenen İpek Yolu güzergahı. Anadolu da İpek Yolu’nun en önemli kavşak noktalarından.

Bilindiği üzere Anadolu, İpek Yolu’nun en önemli kavşak noktalarından. Orta Çağ’da, Çin’den başlayıp Orta Asya’dan belli bir güzergah üzerinden Anadolu’ya, ardından da Trakya üzerinden Avrupa’ya uzanan büyüleyici bir rota… Üstelik deniz yolunu da kapsıyor; Karadeniz’de Trabzon ve Sinop, Akdeniz’de Alanya ve Antalya, Ege kıyılarında Efes ve Milet gibi limanlardan üzerinden Avrupa’ya ulaşıyor. Anadolu’daki ticari faaliyetlerini canlı tutmak ve güvenliği sağlamak amacıyla önlem alan Selçuklular, İpek Yolu üzerinde hanlar (kervansaraylar) da inşa etmiştir ki hepsi görülmeye değer: Sultan Hanı (Aksaray), Sarı Han (Nevşehir), Şarapsa Han (Antalya), Ak Han (Denizli), Ağzıkara Han (Aksaray), Alara Han (Antalya), Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı (Malatya), Çardak Han (Denizli), Susuz Han (Burdur), İncir Han (Burdur), Alay Han (Aksaray). Birçok uygarlığın izini sürmek isteyenler için büyüleyici bir güzergah…

Yamaç Paraşütü, Balon, Mikrolayt (Hava Sporları)

Hem dünyada hem de Türkiye’de meraklısı çok: Yamaç Paraşütü, Yelken Kanat, Planör, Paraşüt, Balon gibi hava sporlarından söz ediyoruz. Serbest atlama paraşütüne benzer bir paraşütle uçak yerine yüksek bir tepeden koşularak havalanma olarak tanımlanabilecek “Yamaç Paraşütü”, ülkemizde 1990 yılında, Fethiye Ölüdeniz’de yabancı pilotlar tarafından keşfedildi. Daha sonra üniversite kulüplerine yayıldı. Sanıldığının aksine özel bir yetenek ya da aşırı efor gerektirmiyor. THK, üniversite kulüpleri ve özel kulüpler eğitim veriyor. Uçuş bölgelerinden bazıları ise Ölüdeniz-Babadağ, Denizli-Pamukkale, Ankara-Gölbaşı, Bolu-Abant, Eskişehir-İnönü, Antalya-Aksu ve Kayseri.

Mikrolayt ya da Microlayt’ı duydunuz mu? Mikrolayt; motorlu, tek ya da iki kişilik bir uçuş aleti. Kullanması kolay; kumanda paneli ve gösterge tablosu karmaşık değil. Ayrıca iniş ve kalkış için de bir piste gerek yok. Aerodinamik yapısı sayesinde havalandıktan sonra deltakanat ve planör gibi motorsuz, az yakıtla uzun saatler uçabiliyor. Bu uçuş aleti ile uçmak için Türk Hava Kurumu veya havacılık kulüplerine danışmak mümkün.

Balonla uçuş ise bireysel sportif amaçlı olarak da yapılıyor, turistik amaçlı da. İçine doldurulan sıvı propan gazının ısıltılması ile havalanan balon, 15 günden fazla uçuşlar için de uygun. Yalnız Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne, uygun belgeler hazırlanarak müracaat edilmesi gerekiyor. Türkiye’de balon eğitimi de veriliyor. Türk Hava Kurumu’na başvurup belli bir ücret karşılığında eğitim görüp Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü onaylı lisansınızı alabilirsiniz. “Ben bu kadar profesyonel düşünmüyorum!” diyenler için birçok lisanslı profesyonel ve tur şirketi olduğunu da not düşelim.

Uçtu Uçtu Kuş Uçtu! (Kuş Gözlemciliği) 

Türkiye’deki toplam kuş türlerinin sayısı, Avrupa’nın tamamında bulunan kuş türlerine eşit. Dolayısıyla Türkiye, “kuş gözlemciliği” için en uygun ülkeler arasında.

Doğayı kuşların dünyasından tanımayı sağlayan bir gözlem sporu olan “Kuş Gözlemciliği”, ülkemiz sınırları içinde rahatlıkla yapılabilir çünkü Türkiye’deki toplam kuş türlerinin sayısı, Avrupa’nın tamamında bulunan kuş türlerine eşit. Zengin sulak alanlar ve kuş göç yolları üzerinde bulunmamız en büyük nedeni.

Kuşlara yeterince yaklaşmak mümkün değil. Zaten kuşların rahatsız edilmemesi, yuvalama alanlarına girilmemesi gerekiyor. Bu nedenle dürbün ya da teleskop şart. Gözlem süresince kayıt tutmaya yarayan bir not defteri alınmalı. Kuş türlerinin yer aldığı rehber bir kitap da tavsiye ediliyor. Ayrıca bölgede herhangi bir eşya unutulmamalı.

Peki “Kuş Gözlemciliği” için hangi bölgeler uygun? Meriç Havzası, Marmara Havzası, Susurluk Havzası, Kuzey Ege Havzası, Gediz Havzası, Küçük Menderes Havzası, Büyük Menderes Havzası, Batı Akdeniz Havzası, Burdur Kapalı Havzası, Antalya Havzası, Akarçay Kapalı Havzası, Sakarya Havzası, Batı Karadeniz Havzası, Kızılırmak Havzası, Yeşilırmak Havzası, Doğu Karadeniz ve Çoruh Havzaları, Konya Kapalı Havzası, Doğu Akdeniz Havzası, Seyhan ve Ceyhan Havzaları, Asi Havzaları, Fırat Havzası, Aras Havzası, Van Kapalı Havzası, Dicle Havzası.

Bazı havzalar, koruma altında çünkü nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan kuş türlerine ev sahipliği yapıyor. Edirne sınırları içerisideki Meriç Havzası gibi… Tatlısu gölleri ve kıyı lagünleri yer alan havzadaki kuş türleri arasında küçük balaban, gece balıkçılı, alaca balıkçıl, erguvani balıkçıl, çeltikçi, kaşıkçı, bataklık kırlangıcı, küçük sumru ve bıyıklı sumru gibi kuş türlerini görmek mümkün.

“Mağara”ların Gizemi (Mağara Turizmi)

Antalya sınırları içerindeki Dim Mağarası.

Mağara Turizmi, dünyada pek çok ülkede yaygın ama Türkiye bu konuda çok şanslı: 40 bin adet mağarası olan “mağara cenneti” bir ülkede yaşıyoruz. Türkiye’nin en uzun mağarası, 15 km’lik uzunluğuyla Isparta’daki Pınargözü Mağarası. En derin mağarası ise –1429 ile Mersin’deki Peynirlikönü Mağarası. Türkiye’de 30’un üzerinde mağara turizme açılmış durumda.

Turizme açık mağazaları şöyle sıralamak mümkün: Buzluk Mağarası (Ağrı), Damlataş Mağarası (Antalya), Dim Mağarası (Antalya), Karain Mağarası (Antalya), Yalandünya Mağarası (Antalya), Zeytintaşı Mağarası (Antalya), Gürcüoluk Mağarası (Bartın), İnsuyu Mağarası (Burdur), Oylat Mağarası (Bursa), Tuz Mağarası (Çankırı), Kaklık Mağarası (Denizli), Keloğlan (Dodurgalar) Mağarası (Denizli), Karaca Mağarası (Gümüşhane), Zindan Mağarası (Isparta), Cennet Obruğu (İçel), Dilek Mağarası (İçel), Eshab-ı Kehf Mağarası (İçel), Köşekbükü Mağarası (İçel), Yarımburgaz Mağarası (İstanbul), Yediuyurlar Mağarası (İzmir), Eshab-ı Kehf Mağarası (Kahramanmaraş), Mencilis Mağarası (Karabük), Dupnisa Mağarası (Kırklareli), Tınaztepe Mağarası (Konya), Fosforlu Mağarası (Muğla), Yerküpe Mağarası (Muğla), İnatlı Mağarası (Sinop), Ballıca Mağarası (Tokat), Çalköy Mağarası (Trabzon), Cehennemağzı Mağarası (Zonguldak), Gökgöl Mağarası (Zonguldak).

Ayrıca uygun ekipman sağlanarak rehber eşliğinde girilebilecek, özel ilgi gruplarına yönelik birçok mağara da mevcut. Ekipmanlı profesyonel ziyaretçilerin girebileceği mağaralar ise Altınbeşik Mağarası (Antalya), Pınarözü Mağarası (Isparta), Gürleyik Mağarası (Karaman), Sakaltıtan Mağarası (Konya), Susuz Güvercinlik Mağarası (Konya), Pınarbaşı Mağarası (Konya) ve Kızılelma Mağarası (Zonguldak). Türkiye’deki mağaralarla ilgili daha detaylı bilgi için Ankara’daki MTA (Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü), Jeoloji Etüdleri Daire Başkanlığı’na başvurmak mümkün.