Ana SayfaYaşamTatildeyken İşle İlgilenirseniz Beyninizde Neler Olur?

Tatildeyken İşle İlgilenirseniz Beyninizde Neler Olur?

Tatildeyken bir e posta kontrol etmek ya da az da olsa çalışmak, bazılarına cazip gelebilir. Fakat tatilinizden çalınan dakikalar, size sandığınızdan daha fazla zarar veriyor olabilir. Teksas Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, tatil için gittiğiniz yerde bir saat bile çalışırsanız bu durum, tatilinizi hatırlamada yüzde 43 daha çok zorlanmanıza neden olabiliyor.

Araştırmaya göre, hatırlanmaya değer şeyler için iki şey gerekli: 1) Meşguliyet, yani harcadığınız enerji ve farklılık. 2) Yaptığınız şeyin rutinin dışında olması.

Tatildeyken çalışmak bu iki faktörü de etkiliyor. İşle meşgul oluyorsunuz tatille değil! Ayrıca çalışarak rutininize ait bir şey yapmış oluyorsunuz. Yılın geri kalanında her gün yaptığınız bir şey!

Neden İşten Uzaklaşmak Bu Kadar Zor?

Çalışırken tatile çıkmanın hayalini kurarız ama tatildeyken de işten uzak kalamayız. Çünkü çoğu kez kendimizi yaptığımız işle tanımlarız. Bunun bir sonucu olarak da işten uzaklaşmakta zorluk çekeriz.

Tatildeyken telefonunuzu yalnızca fotoğraf çekmek ya da tatilinizi daha eğlenceli hale getirecek aktiviteler bulmak için kullanın.

Sabah uyandığınızda ilk işiniz muhtemelen telefonlarınıza gelen mesajları, e postaları kontrol etmek. Gün içinde de sürekli e postalarımızı kontrol ederiz. Yeni gelen mesajları kontrol etmeden 15 dakikadan fazla dayanamayız. Tatile çıktığımızda da cebimizde aynı teknoloji olduğu için, küçük kontroller yapmadan duramayız. Böylece yine o kısır döngünün içinde buluruz kendimizi.

Teknolojiye Limit Koyun

Çalışma hayatı stresli olabiliyor. Stres de kaçınmaya çalıştığımız durumlar sırasında ortaya çıkıyor. Tatildeyken mutluluk, huzur gibi, çalışırken bazen hissedemediğimiz pozitif duygular isteriz. Bu nedenle tatilde işten uzaklaşmazsak, stres döngümüzü de sürdürmüş oluyoruz.

Tatilde mutlaka işe bağlı kalmanız gerekiyorsa, bilgisayarınızı bırakıp işleri telefonunuz ile halledin. Bunun nedeni, bilgisayarların ‘iş hayatını’ telefonlara göre daha fazla hatırlatması.

Telefonunuzu kullanacaksanız da kontrollü olmakta fayda var. Örneğin tatilinin tamamını videoya alanlar var. Bu da sizi tatilde ‘an’ı yaşamaktan uzaklaştırıyor. Telefonunuzla bu kadar haşır neşir olduğunuz zaman etrafınızla da ilgilenmiyorsunuz. Güzel bir şey görüp fotoğrafını çekmek ile sürekli video çekerek dolaşmak arasında büyük fark var!

Tatildeyken telefonunuzu sadece fotoğraf çekmek ya da tatilinizi daha eğlenceli hale getirecek aktiviteler bulmak için kullanın. Telefonlarıyla fotoğraf ve selfie çekenlerin çekmeyenlere oranla tatillerini yüzde 40 daha çok hatırladığını da ekleyelim. Yine de telefon kullanımını günde toplam iki saate indirgeyin. Bu sürenin üzerine çıkanlar tatillerini hatırlamakta yüzde 26 daha fazla zorluk çekiyor.

Pek çok kişinin tatil programı yaptığı şu günlerde bu uyarıları dikkate almakta fayda var!