Ana SayfaYaşamSağlıkTatlı Krizleri Sağlıklı Beslenmenize Yol Açabilir mi?

Tatlı Krizleri Sağlıklı Beslenmenize Yol Açabilir mi?

Aniden gelen yiyecek istekleri bazen can sıkıcı olabilir. Bastırılamayan tatlı krizleri, gece geç saatlerde bir anda pizza aş ermek hepimizin başına gelen durumlardan. Fakat bu krizler sadece sıradan istekler değil, aynı zamanda vücudunuzun sizinle iletişime geçme yöntemi olabilir.

Çoğu zaman bu istekleri bastırılması gereken kötü alışkanlıklar olarak görürüz. En azından ‘diyet toplumu’nun üzerimizde yarattığı etki bu. Aslında bu istekler düşman olarak görülmesi gereken değil, dikkatle dinlenmesi gereken uyarılar. Vücudunuz bu şekilde gerçekten neye ihtiyacı olduğunu size anlatmaya çalışıyor olabilir.

Sınırınızı bildiğiniz sürece canınız çikolata istiyorsa, yiyebilirsiniz.

Elbette sağlığınızla ilgili her şey bir çikolata krizini yorumlayarak çözebileceğiniz kadar basit değil, fakat vücudunuzun verdiği mesajları anlayabilmek önemli.

İsteklerinizi gözlemleyin

Vücudunuzu ve yeme içme alışkanlıklarınızı sizden iyi tanıyan yok. Aniden gelen bu isteklerin normalden farklı olup olmadığını gözlemleyin. Gideremediğiniz çok güçlü istekler, doktora gitme vaktinizin geldiğini gösteriyor olabilir. Bu gibi durumlar kan şekeri seviyelerinin ve diyabet gibi hastalıkların kontrolü için doktorunuza danışmanızı gerektirebilir.

Kendinizi kısıtlamayın

Canınız çikolata istiyorsa çikolata yiyin. “Diyetteyim, kilo alırım, bu saatte yenir mi?” gibi endişelerle çikolatadan uzak durduğunuzda canınız çikolata istemeye devam edecek. Sınırlarınızı bildiğiniz sürece canınızın çektiği şeyleri yiyebilirsiniz. Unutmayın, yemediğiniz zaman bu isteğiniz daha da artacak.

Sürekli fast food yerseniz, bir süre sonra canınız sağlıklı yiyecekler çekecektir. Ani yiyecek isteklerine de bu şekilde yaklaşın.

Olaya şu açıdan bakın. Sadece çikolata ile beslenseydiniz bir süre sonra canınız çikolata yerine başka bir şey yemek isteyecekti. Bu tıpkı, sürekli fast food ile beslendiğiniz dönemlerde, canınızın sağlıklı bir yemek istemesi gibi. Tatlı krizleri veya ani yiyecek istekleri de bu şekilde gelişiyor. İsteğinizi limitlerinizi koruyarak giderin ve normal beslenme alışkanlığınıza devam edin.

İçinizdeki sesi dinleyin

Tatlı krizine girdiğinizde arka arkaya yediğiniz şekerleme ve çikolataları düşünün. Yediğiniz ilk parça çok lezzetli geliyor değil mi? Peki ya onuncu parça? Farkında olmadan peşi sıra yediğiniz bu tatlılar size bir süre sonra aynı tadı vermeyecek. Bu yüzden nerede durmanız gerektiğine dikkat etmeniz gerekiyor. İçinizdeki sese kulak verirseniz, yemeyi bırakmanız gereken noktayı anlayacaksınız.

Vücudumuz, bir denge ile çalışıyor ve yiyecek isteklerimiz de bu dengedeki bozulmaları düzeltmek için ortaya çıkıyor. Kontrollü bir şekilde içinizdeki sese kulak verdiğinizde hem sağlıklı bir beslenme düzenine hem de istediğiniz yiyeceklere sahip olabileceksiniz.