Ana SayfaBizden HaberlerBugün ”Blog Action Day” Neşe Doluyor İnsan

Bugün ”Blog Action Day” Neşe Doluyor İnsan

İnternette her gün birileri, bir haber paylaşıyor, bir video yüklüyor, süpermarkette yaşadığı bir olayı yazıyor, beğendiği postaları arkadaşlarına gönderiyor, peki ya bir an gelse ve dünyadan birçok insan, kendi dilinde aynı şeyden bahsetse?

Bu ne hayal ne de şaka! Hatta hali hazırda 3. yılında olan bir etkinlik.

Bugün 15 Ekim, yine bir “Blog Action Day/Ortak Blog Hareket Günü” tüm dünyadan blog yazarlarının seslerini duyurmaya, bir şeyleri değiştirmeye çalıştığı günlerden biri. Etkinlik 3 yıldan beri yapılıyor ve her yıl bir konu belirleniyor, ilk yılın konusu yoksulluktu, geçen yılın konusu iklim değişikliği ve bu yılın konusu da su.  Aslında temiz su kaynakları ve bu kaynaklara erişim.

Temiz su ve temiz suya erişmek artık eskisi kadar kolay değil, yaşlı dünyamızın yarısında çoğu sularla kaplı, ülkemizin dört bir etrafı sularla kaplı ama bu sular gerçekten temiz mi? Yani içilebilir ve kullanılabilir mi? Hala kaç kişi evinin çeşmesinden akan suyu içebiliyor? Ben içemiyorum, anne ve babam da içemiyor, en sevdiğim arkadaşlarım da, kuzenim de kardeşim de ve hepimiz Türkiye’nin farklı illerinde yaşıyoruz.

Dünyanın genelini baktığımız da ise sorunun boyutu daha büyük, dünya genelinde her 6 kişiden 1’i temiz su bulmakta güçlük çekiyor. Gelecekte su kaynaklarının ne durumda olacağı belirsiz ve biz insanlar gezegenimizin bize sağlayabileceğinden fazlasını tüketmeye devam ediyoruz. Sürdürülebilirlik bir çoğumuz için o kadar da önemli bir konu değil.

Ama benim içimde hala bir umut var, dünyanın değişebileceğine, herkesin üzerine düşeni yaparak bu dünyanı değiştirebileceğine inanıyorum.

Çünkü biliyorum ki beraber çalıştığım insanlar kullandıkları kağıtları, biten pillerini, plastik şişelerini geri dönüşüm kutularına atıyor.

Çünkü biliyorum ki TEB müşterisi olan firmalar yenilenebilir enerji ile ilgili bir yatırım yapmak istedikleri zaman onlar için uygun faiz ve vadelerde kredi olanakları var.

Çünkü biliyorum ki benim bankam karbon ölçümünü yaptırıyor, azaltmak için taahhüt veriyor.

Çünkü biliyorum ki TEB’de Umut Var.

Yasemin Sönmez
KOBİ Bankacılığı Ürün Geliştirme Departmanı

TEB Umut Var- Çevre Filmi

Son Yorum
  • Maalesef genele bakınca çevre bilinci çok az gelişmiş bir toplumun parçasıyız bu gerçekten çok üzücü…
    Ama herşeye rağmen kendi üzerine düşeni yapan insanları ve kurumları bu ülkede görmek, onların Dünyanın her yerinde ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını bilmek gerçekten içimde bir umut ışığı oluşturuyor.
    Ben de kendi adıma başta bu güzel yazıyı hazırlayan Yasemin arkadaşım ve bu işin ucundan tutan tüm bilinçli insanlara buradan teşekkür etmek istiyorum.

bir cevap yazın