Ana SayfaBizden HaberlerÇağrı Merkezi’nde 1 Gün

Çağrı Merkezi’nde 1 Gün

Sımsıkı sarın beni, hiç bırakmayın… Akşamdan beşer dakika arayla 6 buçuğa kurduğum 0 canavar ardı ardına bağırsa da hiç bırakmayın beni canım yastığım, yorganım diye diye kalkarsın yataktan.

Kıyafetlerin akşamdan hazırsa ne mutlu; yoksa işin iştir. Hele bir de traş olmayı bıraktıysan sabaha… Eyvah ki ne eyvah!

Giyinip alelacele çıkarsın servisine, gözler hala kapalı ama ayaklar buluyor yolu nasıl olsa… Yolda köşedeki pastaneye uğramadan geçilmez tabi 2 peynirli için ve nihayet servis gelir başlarsın kaldığın yerden kayıntıya, inşallah köprüde trafik vardır ümidiyle…

Vardığında sisteme log-in olmadan sabah sohbeti ve kahve ibadetidir agent’ın… Hayatla bağlantıyı kesmeye son durak gibidir çünkü. Birazdan onun gerçek hayatı başlayacaktır aslında.

Çağrı Merkezi’nden içeri giriş milattır. Çağrı Merkezi amacı nedeniyle özeldir. Müşteri hizmetinin merkezidir orası. Orada senin ne iş yaptığının önemi yoktur. Çağrı Merkezi; müşteri ya da arayan potansiyel müşteri için her şeydir. O her halükarda hizmet bekler.

Arayana göre; Call Center aslında aradığı şirkettir. Birazdan arayan Viranş ehir’den Mahmut Amca da olabilir, bir üniversiteden Profosör Hakan Bey ya da karşı ki komşu Necla Teyze de… Ne fark eder ki? Her biri için güleryüzümüz , empatimiz, pozitif sesimiz ve yardım çağrımız ayrı ayrı vardır bizde. Çünkü dinlediğimiz sorun artık bizim çözmek zorunda kaldığımız kendi sorunumuzdur. Başlarız en uygunundan öneri getirmeye.

İlk çağrını alana kadardır her şey… “Ben…, nasıl yardımcı olabilirim?” dedikten sonra başlar kurulu düzenek işlemeye. Telefonun açılış cümlesi içine işlemiştir artık. Günde “n” defa söylemekten, akşam sevgilin aradığında bile öyle açtığın olur telefonu. Güler misin ağlar mısın haline ama mutlu olursun işinin alışkanlığına.

Ama başkadır Çağrı Merkezi dostlukları. Evde ailen ile aynı odada 1 saat kalamazken; onlarla tüm gün berabersiniz. Kısacık mola sohbetlerinde öğrenemeyeceğin bir şey yoktur ondan en ince ayrıntısına kadar…

Kahven bitmez; nasıl olsa onda vardır. Paran bitmez; her zaman isteyebilecegin bir 10 TL bulunur. Dışarıda kalmazsın elbet yatacak bir ev bulunur. Ve tüm bunların güvenilirliğinde yaşarsın dostluklarını…

Çağrı Merkezi bir yaşam biçimidir. Son çağrına kadar tüm ülkeden insanlarla konuşur, bazen tartışır bazen de onlardan biri olursun tüm samimiyetleriyle…

Neyse birazdan servis kalkacak hadi kapıda bir iki laflayıp öyle binelim servise…
Takalım kulaklığımızı ve akşam trafiğinin dayanılmaz çilesiyle bir an önce gidelim evimize..
Yarın bizi yine bekler müşterilerimiz, aynı tempomuz ile..

Cemil ÖZGÜZEL
Inbound Müşteri Temsilcisi