Ana SayfaBizden HaberlerTEB, Cherie Blair Foundation for Women’ın Türkiye’deki ilk iş ortağı oldu

TEB, Cherie Blair Foundation for Women’ın Türkiye’deki ilk iş ortağı oldu

Sektörde bir ilke imza atarak ‘Kadın Bankacılığı’ hizmeti sunmaya başlayan Türk Ekonomi Bankası (TEB), Cherie Blair Foundation for Women işbirliğinde hayata geçirdiği mentorluk programı ile kadınlara destek olacak. Dünya genelinde 80 ülkede faaliyet gösteren Cherie Blair Foundation for Women, Türkiye’de ilk kez TEB ile kadınlara ulaşacak.

Türk Ekonomi Bankası (TEB), iş dünyasındaki kadın işgücünü artırmak amacıyla hayata geçirdiği çalışmalara İngiliz Cherie Blair Foundation for Women işbirliği ile devam ediyor. Vakfın 2010 yılından bu yana kadınlara mentorluk desteği verdiği program kapsamında gerçekleştirilen işbirliği ile TEB, kadınlara finanstan pazarlamaya, eğitimden networkinge iş hayatında karşılaşılan engelleri aşmaları için mentorluk verecek.

Türkiye’de ilk kez TEB işbirliğiyle kadın girişimcilere ulaşacak olan Cherie Blair Foundation for Women, bir yıl süren mentorluk programı ile kadınlara ihtiyaç duydukları alanlarda destek verecek. Beş yılda 80 ülkedeki toplam bin 800 girişimciyi mentorlarıyla buluşturan Vakfin TEB ile birlikte başlatacağı mentorluk programından farklı sektörlerden uzman iş kadınları faydalanabilecek. Farklı ülkelerden teknoloji, iletişim, insan kaynakları ve finans dünyasında başarılı kariyere sahip iş kadınları ile Türkiye’deki kadın patronların buluşacağı programda kadın patronlar iş planı hazırlama, İK stratejileri, finansal sistemler, ürün geliştirme ve yeni piyasalar, müşteri edinme gibi önemli konularda bilgi edinecek.

TEB olarak, kadınların işgücüne daha fazla dahil olarak ülke ekonomisinin gelişimine katkıda bulunmasına büyük önem verdiklerini belirten TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, “Günümüzde kadın işgücünün ekonomideki yerinin gerek kamusal destekler gerekse özel girişimlerle arttığını görüyor ve bundan büyük heyecan duyuyoruz. Banka olarak, ülkemizde kadın patronlara finansmanın yanı sıra ihtiyaç duydukları alanlarda bilgi ve danışmanlık desteğinin bütünsel olarak sağlanmasında bazı halkaların eksik olduğundan hareketle Kadın Bankacılığı’nı başlattık. Danışman Banka anlayışımızla, Türkiye’de ilk kez banka bünyesinde ayrı bir yapılanma oluşturarak kurduğumuz TEB Kadın Bankacılığı ile kadınların iş hayatındaki ihtiyaçlarını bütünlüklü bir hizmet anlayışıyla çözmeyi hedefliyoruz. İşletmelerini büyütebilmeleri için gereken bilgiye ulaşma, yeni pazarlara erişim, networking kurma gibi kilit konularda yapılandırdığımız hizmetleri kadın patronlara özel eğitim, danışmanlık ve mentorluk olanaklarıyla destekliyor, iş hayatının çeşitli alanlarında karşılaştıkları engelleri aşmaları konusunda yardımcı oluyoruz” dedi.

“Banka olarak, kadınların ekonomideki gücünü artırmaya yönelik kurduğumuz uluslararası ve yerel işbirliklerimizle fark yaratıyoruz” diyen Boz, “Cherie Blair Foundation for Women ile olan işbirliğimizi de bu kapsamda çok önemsiyoruz. Vakfın Türkiye’deki ilk iş ortağı olarak kadın girişimcilerimize mentorluk desteği sunacağız. Bir yıl boyunca devam edecek bu program ile kadının iş gücüne katılmasında ve ekonomideki ağırlığının artmasında önemli bir mesafe katedeceğimize inanıyorum” diye konuştu. Cherie Blair Foundation for Women’in CEO’su Sevi Simavi “Son 5 yildir 80 ulkede faaliyet veren mentorluk programimizi bitiren kadin girisimclilerin buyuk basarilar kaydettiklerini, %96’sinin koyduklari hedefleri gerceklestirdigini ve %81’inin urunlerini yeni pazarlara actiklarini gorduk. Bu firsati TEB araciligi ile Turk kadin girisimcilerine sunmaktan buyuk mutluluk duyuyoruz” dedi.