Ana SayfaBizden HaberlerTEB, ‘Danışman Banka’ anlayışını ‘Kadın Bankacılığı’na taşıyor.

TEB, ‘Danışman Banka’ anlayışını ‘Kadın Bankacılığı’na taşıyor.

‘Danışman Banka’ anlayışıyla, 10 yıldan bu yana KOBİ Bankacılığı ile KOBİ’lerin gelişimine, iki yıl önce başlattığı Türkiye’nin en kapsamlı Girişim Bankacılığı ile de girişimcilere destek veren Türk Ekonomi Bankası (TEB), şimdi de Kadın Bankacılığı ile kadınların iş dünyasındaki varlığını güçlendirmeyi hedefliyor. TEB, Kadın Bankacılığı ile kadın KOBİ ve girişimcilere finansmanın yanı sıra ihtiyaç duydukları her alanda bilgi ve danışmanlık desteği sunuyor.

TEBKadınBankacılığı1

Kadın KOBİ ve girişimcileri desteklemek ve iş hayatındaki varlıklarını güçlendirmek amacıyla sektörde bir ilke imza atan Türk Ekonomi Bankası (TEB), ayrı bir departman kurarak Kadın Bankacılığı hizmeti sunmaya başladı. İş hayatındaki kadınların sadece sağladığı finansmanla değil ‘Danışman Banka’ anlayışıyla da yanında olan TEB, kadın KOBİ ve girişimcilere, finans, pazar, eğitim ve networking başta olmak üzere iş hayatının çeşitli alanlarında karşılaştıkları engelleri aşmaları konusunda özel olarak tasarladığı ürün ve hizmetleriyle destek veriyor.

TEB, KOBİ Bankacılığı’nda finansal olmayan hizmetleriyle IFC tarafından dünyaya örnek gösterilen ve sektörde fark yaratan ‘Danışman Banka’ anlayışını da bu alana taşıyor. Başlattığı Türkiye’nin en kapsamlı Kadın Bankacılığı ile, kadın KOBİ ve girişimcilerin beklentilerine ve ihtiyaçlarına özel programlar kurgulayan TEB, kadınların ekonomideki ağırlığının artmasını amaçlayan, dünyanın önde gelen kuruluşlarıya da çeşitli işbirlikleri yapıyor.

TEBKadınBankacılığı4

Leblebici: “Kadın KOBİ ve girişimcilerimizin rekabette güçlenmelerini sağlamayı hedefliyoruz”

Yakın bir zamana kadar bankacılık sektörünün KOBİ’lerin sadece finansman ihtiyaçlarını karşıladığını, fakat son yıllarda bu bakış açısında önemli bir değişim yaşandığını belirten TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, “Bugün bankalar KOBİ’lerle birlikte katma değer sağlayan çok sayıda iş üretiyor ve bu çalışmalarla ortaya güçlü bir sinerji çıkıyor. Bu bakış açısının değişiminde, yani klasik banka-KOBİ ilişkisinin yıkılmasında, biz TEB olarak önemli katkılarda bulunduk” dedi ve şöyle devam etti: “KOBİ Bankacılığı’na başladığımız 2005 yılından bu yana KOBİ’lere işlerini büyüterek rekabette güçlenebilmeleri ve elde ettikleri finansmanı doğru kullanabilmeleri için gereken bilgi, eğitim ve danışmanlık desteği sağlayarak yatırımlarında daha dengeli bir yol izlemeleri konusunda destek oluyoruz. İhtiyaç duydukları her alanda yanlarında oluyoruz”.

Yenilikçi fikirleri ve vizyonlarıyla ekonomik büyümeyi hızlandıran girişimcileri geleceğin KOBİ’leri olarak gördüklerini ifade eden Leblebici, “Bu doğrultuda, iki yıl önce Türkiye’nin en kapsamlı Girişim Bankacılığı’nı başlatarak KOBİ Bankacılığı’nda dünyaya örnek gösterilen ‘Danışman Banka’ anlayışımızı bu alana taşıdık. Yenilikçi iş fikrine sahip girişimcileri desteklemeyi ve girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkı sağlamayı amaçlayarak başlattığımız TEB Girişim Bankacılığı ile bugün beklentilerimizin çok üzerinde bir başarı elde ettik. Şimdi de bu anlayışımızı Kadın Bankacılığı’na taşıyarak ülkemizdeki kadın KOBİ ve girişimcilerimizin rekabette güçlenmelerine katkı sağlayacağımıza inanıyorum” dedi.

TEBKadınBankacılığı2

Boz: “İş hayatındaki kadınlarımızın da ‘Danışman Bankası’yız”

Dünyada kadın işgücünün sürekli olarak yükseldiğine dikkat çeken TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdürü Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz ise şunları söyledi: “Dünya genelinde toplam işgücünün yüzde 40’ının kadınlardan geldiğini ve işletmelerin yüzde 28’inin kadın patronu olduğunu görüyoruz. Ülkemize baktığımızda ise, mikro işletmelerin yüzde 14’ü, KOBİ’lerin yüzde 18’si kadınlar tarafından yönetiliyor. Tüm firmalar göz önüne alındığında ise bu oran yüzde 15,6. Bu oranın yükselmesi gerektiğini düşünüyoruz. Biz de TEB olarak, hayata geçirdiğimiz Kadın Bankacılığı ile ülkemizdeki kadın finansmanı ekosisteminin merkezinde yer almayı ve kadın ekonomisinin gelişimine değer katmayı istiyoruz”.

Hayata geçirdikleri Türkiye’nin en kapsamlı Kadın Bankacılığı ile kadın işgücüne destek olarak ekonomiye artı değer kazandırmayı da amaçladıklarını belirten Boz, “Günümüzde kadın işgücünün ekonomideki yerinin kamusal desteklerle ve özel girişimlerle arttığını görüyoruz. Fakat bununla birlikte kadınlarımızın yola ilk çıktığında iş fikrini nasıl ticarileştirecekleri konusunda, ihtiyaç duyduğu bilgiye ulaşmada, yüksek katma değerli ve yenilikçi iş fikirlerinin ekonomiye kazandırılması sürecinde gerekli bağlantıları kurmada bazı zorluklar yaşadığını görüyoruz. TEB olarak, tam da bu noktada, kadın KOBİ ve girişimcilerimize ‘Danışman Banka’ anlayışıyla destek vererek hem yanlarında olmayı hem de bu ekosistemi güçlendirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

TEBKadınBankacılığı5

TEB Kadın Bankacılığı ile Türkiye’deki kadın girişimciliğin önünü açarak, girişimci kadın sayısını ve sürdürülebilir işletme modellerini destekleyeceklerini belirten Boz, “Yarının patronları, KOBİ’leri olmak üzere girişimlerin ayakta kalabilmesi için ihtiyaç duydukları her alanda desteğimizi sunacak, kadın KOBİ’lerin dünya ile rekabet edebilmesi, istikrarlı bir büyümeyle varlığını sürdürebilmesi için çalışmalar gerçekleştireceğiz. TEB Kadın Bankacılığı ile kadınların ekonomiye tüketici kimliğiyle değil, üretici kimliğiyle dahil olmasına katkıda bulunacağız” diye konuştu.

TEBKadınBankacılığı3

Kadınlara özel finansman paketleri

TEB Kadın Bankacılığı alanında sunulacak ayrıcalıklı ürün ve hizmetleri anlatan Boz, “TEB Kadın Bankacılığı ile iş hayatındaki kadınlarımızın finansmana erişimlerini kolaylaştırmak için teminatsız kredilerin yanı sıra özel finansman paketleri sunuyoruz. Yerli ve yabancı pazarlara erişim zorluklarını aşmaları için tedarikçi finansmanı, pazarlama eğitimi ve mentorluk desteği veriyoruz. Bu kapsamda, kadının ekonomik alandaki gücünün artması için çalışan, dünyanın önde gelen kuruluşlarıyla da işbirliği çalışmaları yapıyoruz. Finansal eğitim ve stratejik büyüme alanlarında danışmanlık hizmeti sağlarken, özel olarak kurguladığımız eğitim programları ve TEB KOBİ Danışmanları ile bilgi ve eğitime ulaşmalarını kolaylaştırıyoruz. Ayrıca, networking olanaklarına kolay erişmeleri ve uygun şekilde kullanmaları için de destek sağlıyoruz. Bu alanda kurduğumuz uluslararası ve yerel işbirlikleriyle de ayrıcalıklı fırsatlar sunacağız. Kadın Bankacılığı konusunda bankamızın bütün birimleri büyük bir uyumla çalışıyor. Bu kapsamda, Girişim Evi’nde düzenlenen eğitimlere de kadınlar için özel eğitim programları ekleyeceğiz. Ayrıca, tüm bölgelerdeki şube müdürlerimize ve portföylerimize kadınların finansal davranışları ve kadın müşterilerle iletişim konusunda eğitimler verdik. Bu sayede kadın müşterilerimizin dilinden daha iyi anlayarak, ihtiyaç ve beklentilerini sağlıklı bir şekilde tespit etmelerini ve çözüm üretmelerini amaçlıyoruz. Danışman Banka yaklaşımıyla hayata geçirdiğimiz tüm bu finansal ve finansal olmayan hizmetlerimizle ülkemizde KOBİ sahibi ve girişimci kadınlarımızın rekabette güçlenmelerini ve dolayısıyla ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.