Ana SayfaBizden HaberlerTEB’de Kariyer Gelişimi Hep Devam Eder

TEB’de Kariyer Gelişimi Hep Devam Eder

Gelişen ve değişen yönetim anlayışlarıyla paralel olarak kurum ve çalışanların beklentileri de değişiyor. Bu da İnsan Kaynakları anlayışının sürekli iyileştirilmesini gerekli kılıyor. Önceleri personel yönetiminden ibaret olduğu düşünülse de, günümüzde İnsan Kaynakları kurumların stratejik iş ortağı olarak kabul ediliyor.

Dünyadaki ve sektördeki gelişmeleri yakından takip eden bir kurum olarak biz de, buradan hareketle kurum stratejileri ve ihtiyaçları doğrultusunda sürekli olarak sistemler geliştiriyor ve yönetsel fonksiyonlarda mükemmelliği devam ettirmek adına durmadan çalışıyoruz.

Peki bu doğrultuda yaptığımız çalışmalar neler?

–    TEB Yetkinlik Modeli ile; çalışanlarımızın yetkinliklerinin değerlendirilmesini, yetkinlik bazlı gelişim ihtiyaçlarının belirlenmesini, kariyer gelişim planlarının oluşturulmasını ve çalışanlarımızın performanslarını artırmayı hedefliyoruz.

–    TEB Kariyer Yönetimi ile çalışanlarımızın mevcut görevleri, yetkinlikleri ve ulaşmak istedikleri kariyer hedefleri ile  yatay ve dikey ilerlemeye olanak sağlayan “Kariyer Haritaları” çerçevesinde, yönlendirilmelerini ve kendi kariyer haritalarını oluşturmalarını, bu hedefe ulaşmak için önlerine engel olarak çıkabilecek eksikliklerin giderilmesini ve geliştirilmesini sağlıyoruz. Buradaki temel yaklaşımımız, belli bir süre içerisinde kesin bir görev saptaması yapmak değil, çalışanlarımız için TEB Grubu olanakları çerçevesinde kendilerine uygun olabilecek kariyer yolunun belirlenmesi şeklinde tanımlanmıştır.

–    TEB’de Global Kariyer Yönetimi anlamında çalışanlarımıza, stratejik ortağımız BNP Paribas’ın uluslararası kariyer fırsatlarını sunmak ve mobiliteyi artırmak adına hayata geçirdiği, “E-Jobs” portalının açtık.  Bu sayede çalışanlarımız E-Jobs’a üye ülkelerdeki açık pozisyonları görüntüleyebilmekte ve bu pozisyonlara başvurabilmektedirler.

–    TEB’de İnovasyon ile; sürekli ve kendiliğinden inovasyon yapabilen bir kurum haline gelme yolunda çalışanlarımızın inovasyon fikirlerini açık yüreklilikle paylaşacakları, farklı ve ekonomik getirisi olan ürün ve hizmetlerin temelini oluşturacak fikirlerin toplandığı “Kıvılcım” platformunu oluşturduk. Ayrıca çalışanlarımız arasında sinerji yaratarak yeni fikirler üretmelerini teşvik üzere TEB Formasyon Akademisi’ne bağlı “Yenilikçilik Laboratuvarı” nı kurduk. Her yıl düzenlediğimiz TEB Akıl Fikir Yarışması’na finale kalan proje sahipleri Formasyon Akademisi’nde İnovasyon eğitimleri alıyorlar.

–    TEB’de Bilgi Yönetimi ile; oluşturduğumuz “İnsan Kaynakları Portalı” üzerinden çalışanlarımız performans, gelişim, kariyer, inovasyon ve organizasyon ve daha pek çok konu ile ilgili sorularına cevap olacak bilgilere erişebiliyorlar. Aynı zamanda portal üzerinden ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 10002 çerçevesinde hazırlanan ve yaşatılan dökümanlara da ulaşılabiliyor. Portalın önemli bir parçası ise kurumumuza yeni katılan çalışanların akıllarındaki tüm sorulara cevap veren “TEB Ailesine Hoşgeldiniz” mikrositesi. Aramıza yeni katılan çalışma arkadaşlarımız İlk Gün Yapılması Gerekenler, Sıkça Sorulan Sorular, Teb’de Yaşam gibi pek çok konudaki bilgiyi bu siteden edinebilirler.

Bizler, TEB İnsan Kaynakları olarak üstlendiğimiz stratejik iş ortaklığı rolü ile, kabul ettiğimiz güvenilirlik, yenilikçilik-yaratıcılık, saygı, tutku ve adanmışlık değerlerimiz çerçevesinde her zaman en iyi hizmeti sunmak için çalışanlarımızın ihtiyaçlarını gözetmeye ve bu doğrultuda sürekli gelişmeye devam ediyoruz.

Bu doğrultuda çalışanlarımızın hayata geçirdiğimiz uygulamalara katılımlarını ve desteklerini, ayrıca değerli fikir ve önerilerini her zaman sabırsızlıkla bekliyoruz.

Zeynep Özfatura
İK Projeler Yönetmen Yardımcısı