Ana SayfaBizden HaberlerTEB Ekranlı Kart; Dünyada bir ilki başarmak…

TEB Ekranlı Kart; Dünyada bir ilki başarmak…

2006 yılı başında TEB‘in taksitli kart programını hayata geçirdiğimizden bu yana TEB Kart Pazarlama ekibi olarak aklımızda hep kart işinde hızlı ve başarılı bir büyümenin yanısıra dünyada bir ilki gerçekleştirmek de vardı. Bu çerçevede yaptığımız beyin fırtınalarında plastik kartları müşteri deneyimi açısından çok daha canlı ve interaktif bir hale getirme düşüncesi öne çıktı. Plastik kartlara ekran ve tuş takımı koyarak kartın içinde barındırdığı bilgileri görünür kılıp bu platformu yaratabileceğimizi düşündük. Strateji ve fikir tamamdı ancak sonrasında bunu icraata dökme adına bizi uzun ve zorlu bir yol bekliyordu. Dünyanın çeşitli firmalarıyla irtibata geçerek bize böyle bir kart üretip üretemeyeceklerini sorduk, aldığımız olumsuz cevaplar bizi demotive etmek yerine tam tersi daha da kamçıladı. Çünkü hep şöyle düşündük, eğer bu iş bu kadar kolay olsaydı dünyada ilk yapan biz olamazdık…

2008 yılında nihayet bu işi yapabilecek birkaç firma ile irtibat kurduk. Ancak katetmemiz gereken bir mesafe daha vardı, biz uluslarası geçerliliği olan bir kart yapmaya çalışıyorduk. Bu bir banka kartı olacaktı, bu nedenle uluslararası kart kuruluşlarının da onayından geçmeliydi bu ürün. Bunun için kalktık Belçika’ya gittik, bir dünya devini, Mastercard’ı bu işe inanması ve destek olması için ikna etmemiz gerekiyordu. Nitekim bunu da başardık. Kendi motivasyonumuzu asla kaybetmeden projeye dahil tüm firmaları sürekli motive ederek geçen uzun bir proje döneminin sonunda dünyada bir ilki başarmıştık. Dünyanın ilk ekranlı banka kartını 2010 yılı Temmuz ayında Budapeşte’de tüm dünyaya duyurduk.

Ekranlı kartımız 12 adet dokunmatik tuş, bir adet basmatik tuş, üç yıl ömürlü lityum pil ve bir ekrana sahip. Bütün bu donanıma rağmen halen bir banka kartı inceliğinde ve üstelik banka kartı fonksiyonlarına da sahip, yani ATM ve POS’larda kullanılabiliyor. Bu kartı tüm TEB müşterileri, TEB Internet Şubesi’nden talep edebiliyor. Talep esnasında dört haneli bir şifre belirleniyor ve bu şifre kartın tuş takımı vasıtasıyla girildiğinde ekranda tek kullanımlık şifre beliriyor. Tek kullanımlık şifre ile İnternet bankacılığına giriş daha kolay ve güvenli hale geliyor. Tek kullanımlık şifre üreten alternatif cihazlar genelde taşıması zor, bir kart gibi cüzdana sığmıyor. Tek kullanımlık şifreler cep telefonlarına da gönderilebiliyor ancak telefonun şarjı bittiğinde veya çekmediğinde müşteri mağdur olabiliyor. TEB Ekranlı kart bu sorunları ortadan kaldırarak müşteriye her zaman her yerden güvenli bir şekilde İnternet Şubesine giriş imkanı sağlıyor.

2011 yılında TEB ekranlı kredi kartı da çıkarılacak, kredi kartı versiyonunda ekran aracılığıyla başka bilgilere de ulaşım mümkün olacak. Müşteriler son yaptıkları işlemleri, kullanılabilir limitlerini, puanlarını, son ödeme tarihini ekrandan görebilecek. Bu sayede kart bilgilerine ulaşmak için ATM, İnternet vb. gibi diğer kanallara ihtiyaç duymayacaklar. İnsanlar gördüklerine daha çabuk inanır ve güvenirler, ekranlı kredi kartı getirdiği görsellik ile beraber güvenirlik sağlayacak ve kart kullanımını olumlu etkileyecek, üstelik müşteriler bütçelerini ekranlı kredi kartı vasıtasıyla daha rahat (görerek) yönetebilecekler.

Dünyada bir ilki başarmanın ve bunu dünyada ilk defa Türk tüketicisine sunmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyor ve bunu değerli müşterilerimizle paylaşıyoruz.

Hasan Erdal
Kart Pazarlama ve Ürün Geliştirme Yöneticisi