Ana Sayfaİş DünyasıTEB, Gelecekle İstanbul’u İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda Buluşturuyor

TEB, Gelecekle İstanbul’u İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda Buluşturuyor

2017’ye büyük bir organizasyon ile veda ediyoruz! Türkiye’de inovasyon kavramının gelişmesine önemli katkılar sağlayan Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası, 6-9 Aralık 2017 tarihleri arasında Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ev sahipliğinde İstanbul Kongre Merkezi’nde! İnovasyon ve girişimcilik dünyasının en önemli isimleri ve kurumlarını buluşturan ve altı yıldır stratejik ortak olarak destek verdiğimiz etkinlikte bu yıl ziyaretçilere özel bir sürprizimiz var: RE-PLAYERS Deneyim Alanı.

 

Beyazıt Salonu’ndaki ‘RE-PLAYERS Oyunu Değiştirenler Deneyim Alanı’nda ziyaretçiler geleceği bugünden deneyimleme şansını yakalayacak. Peki RE-PLAYERS’da neler mi var? Stanford Üniversitesi’nin geliştirdiği eteRNA’yı oynayarak puzzle çözerken yeni molekül dizimleri üretebilir, eğlenirken ‘tedavi yöntemleri’ geliştirilmesini sağlayabilirsiniz. Sanal gerçeklik projesi Theater VR ile Hamlet’te oynayabilirsiniz; canlandırmak istediğiniz karakteri söyleyin, yeter! ‘RoboDraw’ adlı robota poz verebilir, portrenizi yaptırabilirsiniz. Yapay Zeka ile birlikte rap yapabilirsiniz: RoboRap sizin seçtiğiniz kelimeler ile söz yazıyor, DJ ve ünlü sanatçılarla birlikte canlı olarak söylemenize imkan tanıyor. Futbolcuların isabetli şut atma becerisini geliştirmeyi amaçlayan antrenman sistemi Digital Shootout da en iyi atışınızı yapmak için sizi bekliyor olacak. Ayrıca Drone Zone’da, insansız hava araçlarıyla ilgili merak ettiğiniz her şeyi öğrenebilir, drone kullanabilirsiniz.

Bu Hafta İnovasyon Konuşmaya Hazır Olun

Türkiye İnovasyon Haftası 2017 yılı itibariyle Born Global (Doğuştan Küresel) kimliğini de bünyesine ekleyerek ‘Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’ olarak yoluna devam ediyor. Geçen yıl 60 bin ziyaretçiye ulaşan; TEB’in yanı sıra, Sabancı Holding, Turkcell, THY, Arçelik ve Çalık Holding’in stratejik partner olarak destek verdiği; 31 yabancı toplam 201 davetli konuşmacının ağırlandığı; 200’ün üzerinde kurumun katılımı ile gerçekleşen bu büyük organizasyon, birbirinden değerli isimleri ağırlıyor.

Dünyadan ve Türkiye’den sanayicileri, akademisyenleri, üniversite öğrencilerini, teknoloji liderlerini, girişimcileri, melek yatırımcıları, sivil toplum kuruluşları ile AR-GE ve bilim teknoloji merkezlerini buluşturan Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda, geleceğe dair pek çok başarı hikayesine tanıklık edeceğiz. Türkiye’nin gündemi bu hafta değişecek!

Born Global İstanbul (Doğuştan Küresel) Nedir? 

Born Global İstanbul etkinliği, Türkiye’yi uluslararası bir girişimcilik merkezi haline getirmeyi ve bu merkezden küresel bazda şirketler çıkarmayı hedefliyor. Etkinliği, startup ve teknoloji firmalarının en önemli buluşma noktalarından biri olarak girişimcileri; yatırımcılar ve destek hizmet kuruluşları ile bir araya getirerek işbirliği fırsatları sunacak çok önemli bir platform olarak özetlemek mümkün.

Ön değerlendirme sonrası seçilecek 60 ulusal ve 60 uluslararası girişimci Pitching Yarışması kapsamında jüri ve yatırımcılar karşısında sunumlarını gerçekleştirecek ve iki platformda en iyi üç girişimci, Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası ana sahnesinde düzenlenecek ödül töreninde yatırım ödülü alacak. Projelerin Ali Sabancı, Varol Civil, Burak Büyükdemir, Erhan Erkut, Didem Altop, Sezai Hazır gibi girişimcilik dünyasının önde gelen isimleri ve TİM Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir jüri tarafından değerlendirileceğini vurgulamakta fayda var. Böylelikle projeler, yatırımcılar ile buluşturulmuş olacak. Yerli ve yabancı 200 girişimciye girişimlerini tanıtma fırsatı verilecek; ABD, Estonya, Lübnan ve Suriye ülke stantları ile yer alacak.

Genel alan konsepti içinde, yaratıcı fikirlerden yatırımlara uzanan sürece dair çeşitli workshoplar, paneller, söyleşiler düzenlenecek. Öncü inkübasyon merkezleri, üniversiteler, teknoparklar (İTÜ, ODTÜ, YTÜ, Bilkent, İstanbul Üniversitesi, Erciyes Teknopark, 9 Eylül Teknopark, Ata Teknokent-Erzurum, Teknopark İstanbul), teknoloji şirketleri, girişimci stantları, yatırımcı ağları, fon kuruluşları ve ülke stantları yer alacak. Endavour Türkiye, Girişimcilik Vakfı, TTGV, Borsa İstanbul, TOBB Genç Girişimciler Kurulu, JCI Türkiye, E-Tohum, TEPAV ve Habitat Derneği gibi ülkemiz girişimcilik ekosisteminin en büyük sivil toplum kuruluşları da bu etkinlikte.

Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası Neden Bu Kadar Önemli?

Bu hafta neden hem ülkemiz açısından hem de uluslararası anlamda bu kadar önemli? Akıllı telefonlardan evlere, binalara hatta şehirlere dört bir yanımızı saran akıllı teknolojiler… Hayatın her alanında dijitalleşme… Enerji optimizasyonu, yenilenebilir enerji kullanımı, alternatif yakıtlar… Tıp dünyasındaki bilim-kurgu filmlerini aratmayan buluşlar… Teknoloji sayesinde sınırların ortadan kalkması… Bitcoin’in inanılmaz yükselişi… İnsansız araçlar, robotlar, yapay zeka teknolojileri… Sosyal Medya’nın gün geçtikçe daha çok yaygınlaşması, seçimleri bile etkilemesi, pazarlamanın kaçınılmaz bir parçası olması… Küçük teknoloji startup’larının inovasyon sürecini sürüklemeye başlaması… Ve daha pek çok heyecan veren, geleceği şekillendiren gelişmeler… Tabii ki  Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik bu açılardan çok anlamlı.

Dünyaca Ünlü İsimler İstanbul’da 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her yıl olduğu gibi bu yıl da katılacağı İstanbul Kongre Merkezi’ndeki dev organizasyonda, ‘İnovasyonun yıkıcı etkilerinden kurtulma uzmanı’ Sigularity Üniversitesi Öğretim Üyesi David Roberts, Wired Dergisi Editörü David Rowan, Twitter’ın sosyal inovasyon yöneticisi Claire Diaz Ortis, Philips Dijital Pazarlama ve Medya Dünya Başkanı Blake Cahill, Global Kinetics Kurucusu ve Başkanı Jeff Wallace yer alacak.

İki insan kadavrası üzerinde yaptığı kafa nakliyle bir ilki gerçekleştiren Beyin Cerrahı Sergio Canavero da Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda.

Öne çıkan konuşmacılar arasında şu isimleri de belirtmeden geçmeyelim: Beyin naklinin mümkün olduğunu kanıtlamak için ‘Heaven’ projesini başlatan, iki insan kadavrası üzerinde yaptığı kafa nakliyle bir ilki gerçekleştiren Beyin Cerrahı Sergio Canavero; Forbes Dergisi köşe yazarlarından, sanal varlıklar ve e-para enstrümanları konusunda uzman olan Bitcoin Kurucu Direktörü Jon Matonis; Sheffield Üniversitesi’nde robotik ve yapay zeka dersleri veren Yapay Zeka Profesörü Noel Sharkey… Hepsi 6-9 Aralık 2017 tarihleri arasında TİM tarafından İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası’nda! Peki siz nerede olacaksınız?