Ana SayfaBizden HaberlerTEB Genel Müdürü Ümit Leblebici: “Burada konuşulan fikirler Türkiye’yi bambaşka bir yere taşıyacaktır”

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici: “Burada konuşulan fikirler Türkiye’yi bambaşka bir yere taşıyacaktır”

Leblebici: “Burada konuşulan fikirler Türkiye’yi bambaşka bir yere taşıyacaktır”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nın Adana ayağı bugün sona erdi. Adana İnovasyon Haftası’nın ikinci gününde açılış konuşması yapan TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, “TİM’in inovasyonun önemini anlatmak ve inovatif çalışmaları desteklemek için düzenlediği Türkiye İnovasyon Haftası dört yıldan bu yana gerçekleştiriliyor. Biz de, yenilikçiliğe ve katma değere dayalı ekonomiyi ülkenin geleceği olarak gören ve bu konuda önemli yatırımlar yapan bir banka olarak, dört yıldan bu yana stratejik ortak olarak destek verdiğimiz Türkiye İnovasyon Haftası’nı bu alanda başlatılmış en önemli hareketlerden biri olarak görüyoruz” dedi.

Leblebici, katılımcı gençlerin konuşmaları ‘gözleri kapalı’ dinlemeleri tavsiyesinde bulunarak, “Burada öykülediğimiz hikayeler bundan sonraki Türkiye’nin oluşması için çok önemli. Bunları dinleyeceğiz. Bunlarla ilgili fikirler çıkartacağız. Eğer bunları çıkartabilirsek biz o zaman Türkiye’yi bambaşka yere taşıyacağız” şeklinde konuştu.

Bizim de kendimizi farklılaştırmamız gerekiyor

Ülke ekonomisi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Leblebici, Türkiye’de herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirterek şunları kaydetti: “Türk ekonomisi sağlam temellere dayanıyor fakat artık bambaşka bir aşamaya geçmemiz gerekiyor. Çünkü dünyada hemen hemen her yerde özel üretimler ve yenilikçi fikirler hayata geçiriliyor. Bizim de kendimizi farklılaştırmamız gerekiyor. Bu farklılaştırmayı biz nasıl yapacağız? Esas soru bu. Katma değerli ürünler üreten, dünyada çok daha fazla ihracat yapan, çok daha fazla etkin olan bir ülke yaratmalıyız. Burada duyduğunuz her şey, bu konuşmalar, bu çağın başlangıcının işaretleri. Burada yapılan konuşmalar aklınızda kaldığı sürece her biriniz bu duvara taş koyuyorsunuz. Ülkeyi ileri taşımak için hepimizin bunu yapması gerekiyor.”

İnovasyona ve girişimciliğe dayalı yeni bir model geliştirmeliyiz

Etkinlik kapsamında düzenlenen ‘Girişimcilik’ panelinde de konuşmacı olarak yer alan Ümit Leblebici, günümüzün büyüyen ekonomilerinin temelinde inovasyon, inovasyonun temelinde ise girişimcilik bulunduğunu ifade etti ve şunları söyledi: “İnovatif bir fikre sahip olmak ve yenilikçi ürün geliştirmek tek başına yeterli değil. İnovatif fikirler ekonomik katma değere dönüştürülmediği sürece eksik kalıyor. İşte bu noktada, girişimcilik önem kazanıyor. Sağlam temellere dayanan ülke ekonomimiz bir sonraki seviyeye taşımamız, için inovasyona ve girişimciliğe dayalı yeni bir model geliştirmemiz gerekiyor”. Leblebici, üç yıldan bu yana girişimcileri desteklemek ve girişimcilik ekosistemini geliştirmek adına TEB Girişim Bankacılığı kapsamında yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

umit-leblebici2