Ana SayfaBizden HaberlerTEB ve KGF İşbirliği Hayatınızı Değiştirebilir

TEB ve KGF İşbirliği Hayatınızı Değiştirebilir

İş kurmak istiyorsunuz. Kayda değer bir iş planınız var. Her ayrıntıyı düşündünüz. Kısa ya da orta vadede önemli miktarda para kazanabileceğinize inanıyorsunuz. Tek eksiğiniz finansman desteği… Eş, dost ya da aileden borç almak size göre değil. Bankanızdan kredi çekebilirsiniz. Ama teminatsız olarak çekebileceğiniz kredi limiti size yeterli gelmeyecek. Daha çok desteğe ihtiyacınız var. Keşke birileri sizin projenize inanıp güvense de, size finansman desteği sağlasa… Kendi cebinden çıkarıp vermese ama en azından size kefil olsa…

Uzun yıllardır faaliyet gösteriyorsunuz. Büyüğüyle küçüğüyle birçok kriz atlattınız. Ama 2008’deki küresel durgunluk sizi ve firmanızı gerçekten çok zorladı. Tahsilatlarınızı zamanında yapamadığınız için ödemeleriniz aksamaya başladı. Müşterilerinizi seçerek mal/hizmet vermeye başladınız, cironuz düştü. Kar marjınız iyice daraldı; eskisi kadar kar edemediğiniz için kaybetmeye kesinlikle tahammülünüz yok. Keşke birileri geçmişteki ödeme performansınızı dikkate alarak size destek olsa ve maddi anlamda biraz nefes alabildiğiniz takdirde işlerinizin tamamını yoluna koyabileceğinize inansa…

Her işletmecinin olduğu gibi sizin de çeşitli bankalara muhtelif miktarlarda borcunuz var. Bunların bir kısmı kısa vadeli ihtiyaçlarınız için işletme sermayesi niyetine alınmış borçlar. Bir kısmı ise işinizi büyütmek için yaptığınız makine/ekipman yatırımına yönelik borçlar. Hani borçlanırken “Aman aman, kısa vadeli kredi ile alalım, hemen ödeyelim, bitsin!” dediklerinizden. Ama evdeki hesap çarşıya uymamaya başladı. Krizin de etkisiyle tahsilatlarınızı gecikmeli olarak yapabilir duruma geldiniz. Müşterilerinizi ödeme performanslarına göre elemeye karar verdiniz. Bu da hem cironuzun, hem kar marjınızın düşmesine neden oldu. Kısa vadeli yükümlülüklerinizi yerine getirirken zorlanmaya başladınız. “En azından yatırımı orta vadeli kredi ile yapsaydık! Parça parça bir sürü bankaya borcumuz var. Hangisine yetişeceğimizi şaşırdık!” diyorsunuz. Keşke birileri çıksa ve “Gelin, kısa vadeli borçlarınızın hepsini orta/uzun vadeli kredilerle kapatalım; uygun faiz oranları ile rahat rahat ödeyin!” dese, değil mi?

Eğer yukarıdaki senaryolarda kendinizden/hayatınızdan/işletmenizden bir şeyler bulduysanız, TEB ve Kredi Garanti Fonu işbirliği hayatınızı değiştirebilir. Kredi Garanti Fonu düşük maliyetle size kefil olurken Türk Ekonomi Bankası finansman desteği sağlayabilir, nakit akışınızı düzene koyabileceğiniz kredi çözümleri sunabilir.

Unutmayın; çözüm, bir TEB Şubesi uzaklığında.

A.Şirvan Canıtez
KOBİ Bankacılığı Satış Yönetmeni

Son Yorumlar
 • biz kobi sahipleri için çok faydalı bir yazı. en kısa zamanda faydalanmak istiyoruz.

  teşekkür ederiz.

 • Reklam filmlerinde dış ses olarak anlatıcıdan gelen bilgilendirme metni tadında, gayet güzel bir anlatım. KGF ve TEB işbirliğinin farkındalığını artırması dileğiyle..

 • Çok dikkat çekici ve etkili bir yazı…

 • ” Arkadaşlar , çok güzel projelerim ve planlarım var fakat yeterli nakitim , finansman sağlayan bir arkadaş /işveren , sermayem yok . Eğer olursa bu düzlükten çıkar , sizlerle de iş yapabilirim” diyen / diyecek olan kaç kişi vardır sizce ?

  TEB’in böyle bir destek sağlaması , girişimciyi / isteklileri destekleyen bir portföy içermesi açısından ayağı yere basan bir iş kurma süreci gözleniyor.

  Bizlerin de planları ayağı yere basıyorsa böyle bir fırsatı kaçırmamak gerekiyor.

  Bu alanda reklam yapan , girişimcilere destek veren ve çeşitli organizasyonlar yapan TEB’i de kutlamak gerek.

 • Cok guzel bir ozet olmus. Birgun ticarete atilirsam faydasi olacagi kesin.

 • Cok guzel bir ozet olmus. Birgun ticarete atilirsam faydasi olacagi kesin.

 • Çok dikkat çekici ve etkili bir yazı…

 • Reklam filmlerinde dış ses olarak anlatıcıdan gelen bilgilendirme metni tadında, gayet güzel bir anlatım. KGF ve TEB işbirliğinin farkındalığını artırması dileğiyle..

 • biz kobi sahipleri için çok faydalı bir yazı. en kısa zamanda faydalanmak istiyoruz. teşekkür ederiz.

 • Değerli görüşleri için tüm okuyucularımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum…

bir cevap yazın