Ana SayfaBizden HaberlerKOBİ Bankacılığında Nasıl “Marka” Olduk?

KOBİ Bankacılığında Nasıl “Marka” Olduk?

Türk Ekonomi Bankası (TEB), 2005 yılında ‘KOBİ’lerin Danışman Bankası’ olma hedefi ile başladığı KOBİ Bankacılığı faaliyetlerinde bugün, Dünya Bankası Grubu üyesi International Finance Corporation (IFC) tarafından KOBİ Bankacılığı alanında dünyada en iyi 3 bankadan biri olarak gösterilerek büyük bir başarıya imza attı. Böylece Türkiye’den ilk kez bir banka, Dünya Bankası’nın bir kuruluşu olan IFC tarafından finansal olmayan hizmetler alanında tüm dünyaya örnek gösterildi.

Peki 7 yılda neler yaptık da bugün tüm dünyaya örnek gösterilen bankalardan biri olmayı başardık?

KOBİ Bankacılığı‘na başlarken kendimize oldukça iddialı bir hedef koyduk: Türkiye’de KOBİ Bankacılığı denilince akla gelen ilk 3 bankadan biri olmak. İşe; pazarın ve KOBİ’lerimizin derinlemesine analizi yaparak başladık. Söz konusu kapsamlı araştırmanın sonucunda gördük ki, KOBİ’lerimiz 3 konuda ciddi sıkıntı yaşıyor:

1- Bilgiye sınırlı erişim
2- Teknolojik know-how eksikliği
3- Sınırlı araştırma ve geliştirme kapasitesi

TEB olarak bu sorunlar için de en hayati öneme sahip olan sıkıntının bilgiye sınırlı erişiminin olduğunu fark ettik. Biz de Banka olarak, KOBİ’lerin bilgiye erişim eksikliği ve sınırlı iş planlama becerileri gibi sorunlarına yardımcı olabileceğimizi gördük.

Kararımızı verdik ve “KOBİ’lerimizi büyüterek biz de büyüyeceğiz.” dedik. KOBİ’lerin “Danışman Bankası olma” misyonu ile elimizi taşın altına koyduk ve sosyal sorumluluk kapsamında çok ciddi projeler hayata geçirdik.

“KOBİ’ler bilgiye ulaşamıyorsa her kanaldan biz onlara bilgi ulaştıralım.” dedik ve ilk olarak 2005 yılında TEB KOBİ Akademi’yi hayata geçirdik. Anadolu’da il il gezerek KOBİ’lere bizzat ulaşarak ihtiyacı olan bilgileri uzmanlar eşliğinde vermeye başladık. Bugüne kadar 33 ilde 12,500’ü aşkın KOBİ’mize ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.


TEB KOBİ Akademi
ile il il gezerken gördük ki KOBİ’lerin tek başına gelişmesi mümkün değil. Faaliyet gösterdikleri il ve sektörlerin gelişimi de KOBİ’lerin gelişiminde kritik role sahip. Bu sefer TEB KOBİ Akademi kapsamında benzer bir etkinliği KOBİ’lerin yoğun olarak faaliyet gösterdikleri iller ve sektörler içinde düzenlemeye başladık. “Gelecek Stratejileri Konferansı”  adını verdiğimiz konferanslar dizimizle kısa sürede önemli bir yol kat ettik. İşadamları, akademisyenler, bürokrat ve yerel idarecileri bir araya getirdiğimiz bu toplantılarda, 13 il ile birlikte Turizm, Tarım, Otomotiv ve Altın, Takı ve Mücevherat sektörlerini mercek altına aldık. Her bir konferans sonuçlarını iller ve sektörler özelinde bir rapor haline getirerek illerimizin ve sektörlerimizin hizmetine sunduk, sunmaya da devam ediyoruz.

Bununla yetinmedik. Çağımızın en önemli iletişim kanalı internetti de KOBİ’lerimize ulaşmak için kullanalım dedik ve bankacılık sektörünün ilk KOBİ’lere yönelik internet televizyonu TEB KOBİ TV’yi kurduk. Bugün 5 binden fazla video içeriği bulunuyor. Yurtiçinden ve yurtdışından pek çok ödül alan TEB KOBİ TV’nin bugün 100 binden fazla üyesi, 4.5 milyondan fazla yıllık izleyicisi bulunuyor.

KOBİ’lere butik hizmet vermek istiyoruz madem danışmanlık hizmetini de butik bir anlayış ile sunalım istedik. Kendi bankamız bünyesinden TEB KOBİ Danışmanları yetiştirmeye başladık. Üretimden, pazarlamaya, ihracat ve ithalattan insan kaynaklarına kadar bir şirket yönetimini ilgilendiren birçok alan özelinde bilgi ile donatılmış 300 KOBİ Danışmanımız var. KOBİ’lerimiz ile birebir görüşüyor şirketlerin analizini yapıyor, 40-50 sayfalık detaylı bir rapor hazırlıyor ve bu raporun çıktılarına göre onlara yol gösteriyor.

Devam ettik, KOBİ’lerin ihtiyaç duydukları her türlü bilgiye ulaşmalarını kolaylaştıran TEB KOBİ Destek Hattı’nı ve KOBİ’lerin satın alma giderlerini düşürmek üzere hayata geçirdiğimiz TEB KOBİ Kulüp’ü kurduk.

KOBİ’lerimize ücretsiz olarak sunduğumuz bu projeler, insan kaynağı, maliyet ve zaman açısından her kurumun, kuruluşun kolay kolay hayata geçirmeye cesaret edemeyeceği projelerdir.

Nitekim IFC’nin raporunda; “TEB Türkiye’de sadece finansal olmayan hizmetlerin standardını belirleyen değil, ayrıca diğer ülkelerdeki bankalar için en ileri model olarak hizmet vermeye devam eden lider Türk Bankası olarak mevcut konumuna katkı sağlamayı amaçlamaktadır” deniliyor. Raporda TEB’in KOBİ pazarına yönelik hazırlanmış olan son derece başarılı ve yenilikçi bir dizi finansal olmayan hizmet geliştirdiğine değinilerek, söz konusu hizmetlerin nasıl uygulandığı ve ne gibi sonuçlar doğurduğu üzerinde duruluyor. IFC, TEB’in finansal olmayan hizmetler sağlayarak yeni müşteriler kazandığının ve mevcut müşterilerin sadakatini arttırdığının da altını çiziyor. Raporda ayrıca finansal olmayan hizmetlerini müşteriden gelen taleplere göre belirleyen ve yüksek kalitede hizmet sunan TEB’in, bu yaklaşımıyla rakiplerinden ayrıldığına ve son derece rekabetçi olan pazardaki konumunu geliştirdiğine dikkat çekiliyor. IFC ile dünyayı gezerek seminerlere katılıp KOBİ Bankacılığı anlatıyoruz. Bugüne kadar  Pakistan, Güney Afrika, Beyrut ve Tunus’a gittik. Önümüzdeki günlerde ise Nijerya ve Bangladeş’e gideceğiz.

Biz TEB olarak KOBİ Bankacılığı alanında yeni bir yol açtık. Bankacılık yapış şeklini değiştirdik.  7 yılda Türkiye’de KOBİ Bankası denilince akla gelen ilk 3 bankadan biri olabilmek için çok çalıştık. Bugün çalışmalarımızın sonucunda sadece Türkiye’de değil dünyada KOBİ Bankacılığı denilince akla gelen üç bankada biri olmayı başardık. Peki bu bizim için yeterli mi? Hayır değil. Biz KOBİ’lerin danışman bankası olarak çalışmaya devam ediyoruz. Danışman Banka şapkamız ile yeni projeler üretmeye ve KOBİ’lerimize hizmet sunuyoruz, sunmayı da sürdüreceğiz. TEB KOBİ Bankacılığını önümüzdeki günlerde tüm dünyaya çok daha fazla duyuracağız. Yeni projelerimizi de sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Devrim Ziya Tavil – KOBİ Bankacılığı Segment Yön. ve İş Geliştirme Direktörü