Ana SayfaBizden HaberlerTEB, KOBİ Bankacılığında tüm dünyaya örnek oldu

TEB, KOBİ Bankacılığında tüm dünyaya örnek oldu

Türk Ekonomi Bankası (TEB), 85’inci yılına girerken KOBİ Bankacılığı alanındaki çalışmaları ile Dünya Bankası Grubu üyesi IFC tarafından tüm dünyaya örnek gösterilen üç bankadan biri oldu. TEB’in KOBİ Bankacılığı alanındaki “yenilikçi bankacılık anlayışı”na dikkat çekilen IFC raporunda TEB; “Türkiye’de sadece finansal olmayan hizmetlerin standardını belirleyen değil, aynı zamanda diğer ülkelerdeki bankalar için de en ileri model olarak hizmet vermeye devam eden lider Türk bankası” olarak tanımlanıyor.

Türk Ekonomi Bankası (TEB), 2005 yılında ‘KOBİ’lerin Danışman Bankası’ olma hedefi ile başladığı KOBİ Bankacılığı faaliyetlerinde bugün dünyaya örnek gösterilen bankalardan biri oldu. Dünya Bankası Gurubu üyesi International Finance Corporation (IFC) tarafından KOBİ Bankacılığı alanında dünyada en iyi 3 bankadan biri olarak gösterilen TEB, büyük bir başarıya imza atmış oldu. Böylece Türkiye’den ilk kez bir banka, Dünya Bankası’nın bir kuruluşu olan IFC tarafından finansal olmayan hizmetler alanında tüm dünyaya örnek gösterilmiş oldu.

IFC’nin raporunda; “TEB Türkiye’de sadece finansal olmayan hizmetlerin standardını belirleyen değil, ayrıca diğer ülkelerdeki bankalar için en ileri model olarak hizmet vermeye devam eden lider Türk bankası olarak mevcut konumuna katkı sağlamayı amaçlamaktadır” deniliyor. Raporda TEB’in KOBİ pazarına yönelik hazırlanmış olan son derece başarılı ve yenilikçi bir dizi finansal olmayan hizmet geliştirdiğine değinilerek, söz konusu hizmetlerin nasıl uygulandığı ve ne gibi sonuçlar doğurduğu üzerinde duruluyor. IFC, TEB’in finansal olmayan hizmetler sağlayarak yeni müşteriler kazandığının ve mevcut müşterilerin sadakatini arttırdığının da altını çiziyor. Raporda ayrıca finansal olmayan hizmetlerini müşteriden gelen taleplere göre belirleyen ve yüksek kalitede hizmet sunan TEB’in, bu yaklaşımıyla rakiplerinden ayrıldığına ve son derece rekabetçi olan pazardaki konumunu geliştirdiğine dikkat çekiliyor.

85. yılımıza dünyaya örnek gösterilen bir banka olarak giriyoruz

IFC’nin TEB KOBİ Bankacılığı faaliyetlerini analiz eden raporu, IFC yöneticilerinin de katılımı ile düzenlenen bir basın toplantısı ile açıklandı. Basın toplantısında konuşan TEB Genel Müdürü Varol Civil, “Bugün bizim için oldukça anlamlı bir gün. Türk Ekonomi Bankası olarak, KOBİ Bankacılığımız ile 85. yılımıza dünyaya örnek gösterilen bir banka olarak giriyoruz. Üstelik dünyanın en yüksek otoritelerinden biri olarak kabul edilen Dünya Bankası’nın bir kuruluşu olan IFC tarafından örnek gösteriliyoruz” dedi.

7 yıl önce TEB KOBİ Bankacılığı’nın yol haritasını oluşturmaya başladıklarını belirten Civil, “Yol haritasını oluştururken de kendimize iddialı bir hedef koyduk: Türkiye’de KOBİ Bankacılığı denilince akla gelen ilk 3 bankadan biri olmak. Bunu yapabilirdik; çünkü Türk Ekonomi Bankası’nın DNA’sında kurumsal ve ticari bankacılık yatıyordu. Buna rağmen KOBİ’ler gibi daha geniş bir kitleye hitap edebilmek, bu segmentte kendimizi fark ettirebilmek için yeni bir şeyler yapmamız gerekiyordu. Herşeyden önemlisi KOBİ’ler; her zaman söylediğimiz gibi Türkiye’nin ekonomisini sırtlayan aktörlerdi. Bu nedenle stratejik bir öneme sahipti ve bir banka olarak konuya çok daha büyük bir hassasiyetle yaklaşmamız gerektiğine inanıyorduk. Dolayısıyla sadece KOBİ’ye finansman sağlamak yeterli olmayacaktı. KOBİ’lere yaklaşırken banka-müşteri ekseninden çok daha farklı bir şey kurgulamamız gerekiyordu. Biz de bu nedenle finansman desteği ile birlikte bu finansmanın nasıl kullanılabileceği konusunda yol göstermeyi kendimize misyon edindik” dedi.

Bankacılık sektörüne ‘Danışman Banka’ anlayışını kazandırdık

Varol Civil, konuşmasına şöyle devam etti: “Kendimize KOBİ’lerin Danışman Bankası olma hedefi koyarak Türkiye’de bankacılık alanında yeni bir sayfa açtık ve Danışman Bankacılık anlayışını Türkiye’ye kazandırdık. Finansmanı sağlamak kadar bu finansmanın en doğru şekilde nasıl kullanılacağını göstermenin de önemli olduğuna inanıyoruz. Tek başına finansman desteği, ne KOBİ’ye ne bankaya ne de ülkemize yarar sağlar. Türkiye, ancak finansmanı nasıl değerlendireceğini iyi bilen KOBİ’ler ile büyümesini sürdürebilir. Biz de tüm gücümüzle bunun için çalışıyoruz”.

TEB-basin-toplantisi-2-660

Hedefimiz Türkiye’de ilk 3’e girmekti, bunu dünya çapında başardık

Civil, Türkiye’de KOBİ Bankacılığı denilince akla gelen ilk 3 bankadan biri olmak hedefiyle yola çıktıklarını hatırlatarak, “Bugün sadece Türkiye’de değil, dünyada KOBİ Bankacılığı denilince akla gelen 3 bankadan biri olduk. KOBİ’lerin Danışman Bankası misyonu ile hayata geçirdiğimiz tüm bu çalışmalarımız neticesinde IFC, Türkiye’nin ekonomi bankası olarak 1927 yılından beri hizmet veren bankamızı 85. yılında tüm dünyaya örnek göstererek taçlandırdı” diye konuştu.

IFC ile ülke ülke gezerek KOBİ Bankacılığını anlatıyoruz

TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Turgut Boz ise, IFC’nin, KOBİ Bankacılığı alanındaki çalışmalarını ‘hem banka hem de müşteriler için bir başarı öyküsü’ olarak nitelemiş olmasından ötürü mutluluk duyduklarını belirttiti. 7 yıldır Türkiye’de KOBİ Bankası denilince akla gelen ilk 3 bankadan biri olabilmek için çok çalıştıklarını vurgulayan Boz, konuşmasında şunları kaydetti: “Bugün IFC gittiği ülkere KOBİ Bankacılığını anlatmamız için bizi de davet ediyor. Diğer ülkelere ‘KOBİ Bankacılığı nasıl olmalı’yı bizimle anlatıyor, bize anlattırıyor. Bu süreçte IFC ile olan işbirliğimiz de güçlendi. KOBİ Bankacılığı yaklaşımımızı onlarla paylaşırken, biz de onların KOBİ Bankacılığı deneyimlerinden faydalanıyoruz. Örneğin yakın zamanda dünyada ilk defa IFC ile birlikte ‘Mükemmel Müşteri Yönetimi’ modeli ile ilgili pilot projeyi birlikte hayata geçirdik”.

KOBİ Bankacılığına başlarken KOBİ’ler ile ilgili detaylı bir çalışma yaptıklarını anlatan Boz, “Araştırmalar bize KOBİ’lerimizin büyük bir potansiyeli olduğunu ancak bu potansiyeli farkedip tamamını kullanamadıklarını gösteriyordu. Çünkü KOBİ’lerimiz ihtiyacı olan bilgilere ulaşamıyor ve uzun vadeli planlar yapmakta zorlanıyorlardı. Pazarın gereklilikleri ve talepleri yerine sadece kendi üretim kapasitelerine dayanarak ürettikleri şeyi satma eğilimindelerdi. Aynı şekilde yurtiçi ve yurtdışındaki tüketicilerin talepleri konusunda bir araştırma yapma kaynağına ve gücüne sahip değillerdi. Pazar trendlerinin yanısıra piyasa fiyatları hakkındaki güncel bilgilere de kısıtlı erişimleri bulunmaktaydı. Biz de banka olarak, KOBİ’lerin bilgiye erişim eksikliği ve sınırlı iş planlama becerileri gibi sorunlarına yardımcı olabileceğimizi gördük. Kararımızı verdik ve KOBİ’lerimizi büyüterek biz de büyüyeceğiz dedik. KOBİ’lerin Danışman Bankası olma misyonu ile elimizi taşın altına koyduk ve sosyal sorumluluk kapsamında çok ciddi projeler hayata geçirdik” dedi.

TEB, söz konusu çalışmaları neticesinde 2005 yılında 20.000’in altında olan KOBİ müşteri sayısını 2011 yılında 700.000’in üzerine çıkarmayı başardı. KOBİ kredilerinin Banka içindeki payı da %44’e çıktı.

TEB, IFC raporuna 5 projesi ile girdi

IFC raporunda; TEB’in sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde KOBİ’ler için hayata geçirdiği 5 projeye dikkat çekildi. Bu projeler; TEB KOBİ Akademi, TEB KOBİ TV, TEB KOBİ Danışmanı, TEB KOBİ Destek Hattı ve TEB KOBİ Kulüp.

TEB 2005 yılında hayata geçirdiği TEB KOBİ Akademi ile il il gezerek bugüne kadar 33 ilde 12 bin KOBİ’ye ulaştı. TEB KOBi Akademi’den yola çıkarak KOBİ’lerin yoğun olarak faaliyet gösterdikleri il ve sektörlerin gelişimi için de proje üreten TEB, Gelecek Stratejileri Konferansları’nı başlattı. İşadamları, akademisyenler, bürokrat ve yerel idarecileri bir araya getiren Gelecek Stratejileri Konferansı ile 13 il ve K.K.T.C. ile birlikte Turizm, Tarım, Otomotiv ve Altın, Takı ve Mücevherat sektörleri mercek altına alındı. TEB, her bir konferansın sonuçlarını iller ve sektörler özelinde bir rapor haline getirerek illerin yerel yönetimlerine ve sektörlerin hizmetine sundu, sunmaya da devam ediyor.

Yine 2005 yılında TEB, bankacılık sektörünün KOBİ’lere yönelik ilk internet televizyonu olan TEB KOBİ TV’yi kurdu. 5 binden fazla video içeriği bulunan TEB KOBİ TV’nin bugün 100 binden fazla üyesi var. Yayına başladığı günden bugüne kadar 11 milyonu aşkın izleyiciye ulaştı.

TEB, bunlara ek olarak KOBİ’lere birebir ücretsiz butik danışmanlık hizmeti sunmak için banka bünyesinden TEB KOBİ Danışmanları yetiştirmeye başladı. Üretimden pazarlamaya, ihracat ve ithalattan insan kaynaklarına kadar şirket yönetimini ilgilendiren birçok alan özelinde bilgi ile donatılmış 300 TEB KOBİ Danışmanı; KOBİ’ler ile birebir görüşüyor, şirketlerin analizini yapıyor, detaylı bir rapor hazırlıyor ve bu raporun çıktılarına göre KOBİ’ye yol gösteriyor.

TEB KOBİ Destek Hattı ile AB mevzuatlarından gümrük işlemlerine kadar işle ilgili birçok konuda 7/24 her türlü bilgiyi telefon aracılığı ile sunan TEB, TEB KOBİ Kulüp ile de KOBİ’lerin satın alma maliyelerini yüzde 50’ye varan oranlarda düşürüyor.