Ana SayfaBizden HaberlerTEB KOBİ İstihdam Paketi

TEB KOBİ İstihdam Paketi

İstihdam ve TEB

İstihdam ve işsizlik konusu uzun yıllardır Türkiye’nin çözüm üretmeye çalıştığı sorunların başında gelmiştir. Yaşadığımız son global kriz ile birlikte işsizlik oranlarındaki artış, konunun daha fazla önem kazanmasına ve popüler olmasına neden olmuştur. Devlet kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) 2008 krizi ile birlikte istihdam ve işsizlik konusuna çözüm bulmak için çeşitli teşvikler ve çözüm paketlerini gündeme getirmiş ve bazılarını da hayata geçirmiştir. Bu çalışmalar ile 2009’da %14 seviyelerine çıkan işsizlik oranları krizin etkilerinin de azalmasıyla birlikte düşüş trendine girmiş ve 2011 yılının Mart ayında %10.8 seviyelerine inmiştir. Bu gelişmeler şunu göstermektedir ki teşvikler ve istihdama yönelik paketler arttığı sürece işsizlik oranları da düşüş devam edecektir.

TÜİK’in 2010 yılı verilerine göre ülkemizde kayıtlı toplam çalışan sayısı 22.594.000 kişidir. Bu kişilerin 17.623.000’i KOBİ’lerde çalışmaktadır ki bu rakam toplam istihdamın %78’ini oluşturmaktadır.

Ülke ekonomisi için büyük önem taşıyan istihdam konusunda KOBİ’lerin büyük bir rol aldığı görülmektedir. İşsizliğin azalması ve kayıtlı istihdamın artması için KOBİ’lere verilecek desteğin büyük önem taşıdığı aşikardır.

Türk Ekonomi Bankası olarak istihdamı desteklemek ve işsizlik konusuna sadece devlet kurumlarının ve STK’ların değil  özel sektörün de çözüm üretebileceği göstermek anlamında TEB KOBİ İstihdam Paketi’ni hayata geçirdik. “TEB KOBİ İstihdam Paketi” kapsamında, TEB’den kredi kullanan KOBİ’ler en az 2 yeni istihdam veya engelli statüsünde bir yeni istihdam sağlarsa, TEB’den alacakları kredinin faizinde yüzde 1.5 puan indirim kazanacak. Bu paket kapsamında 300.000 TL ve 24 ay vadeli bir kredide KOBİ’nin yeni istihdam ettiği asgari ücretli bir elemanın 24 aylık işveren payını TEB olarak biz karşılamış olacağız.

KOBİ İstihdam Paketi ile sunulan diğer avantajlar ise şu şekilde sıralanabilir:

– Eleman almak isteyen KOBİ’ye eleman ilanı verebilmesi için Secret CV’den 30 günlük ücretsiz ilan hakkı ile birlikte, sonraki ilanlarında %30 indirim ve aday veri tabanından ücretsiz olarak 25 eleman bulma imkanı

– KOBİ’nin nitelikli eleman bulabilmesi için TOBB Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi işbirliği ile TOBB Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerin KOBİ’lerde 3 aylık stajlar yapması

– İş kazalarına yönelik sigortaların yapılması için Zurich Sigorta’dan KOBİ Sorumluluk Sigortası’nda %10 indirim

– TEB KOBİ Kulüp VIP üyeliği ilk yıl için ücretsiz (Ayrıca KOBİ Kulüp üyelerine KOBİ Sorumluluk Sigortası’nda ekstra %20 indirim daha verilmektedir.)

– 444 0 667 – KOBİ Destek Hattı kapsamında İşveren Bilgi Hattı’ndan yararlanma imkanı

Türkiye’de bir bankanın verdiği en kapsamlı istihdam paketi olan “TEB KOBİ İstihdam Paketi” ile ülkemiz için büyük önem taşıyan istihdamın artması ve işsizliğin düşmesine bir ışık tutmuş oluyoruz. Bu paket, hem KOBİ’ler için yeni eleman alımında bir teşvik olacak; hem de özel sektöre istihdam ile ilgili yapılabilecek çalışmalarda öncülük etmiş olacaktır.

İbrahim Coşkuner
Kobi Bankacılığı İş ve Sinerji Geliştirme Yöneticisi