Ana SayfaBizden HaberlerKurum İçi Mentorluk

Kurum İçi Mentorluk

Günümüz rekabetçi çalışma ortamında şirketler için nitelikli insan kaynağı, en önemli sermayelerin başında gelir. Bugün çalışan memnuniyetinin, şirketlerin gündem maddeleri arasında ilk sıralara yerleşmesi tesadüf değildir. Çalışan memnuniyetini artırmanın ve çalışanların gerek yetkinliklerinin, gerekse mesleki becerilerinin geliştirilmesinin yollarından biri de kurum içi mentorluk uygulamasıdır.

Zaman zaman akıl danışabileceğimiz; deneyimlerini ve birikimlerini paylaşacak, bizimle aynı yollardan geçmiş bir yol göstericiye ihtiyaç duyarız. Mentorluk uygulaması, yol göstericilerin deneyim ve birikimlerini kendilerinden daha az deneyimli kişilerle paylaşmalarına imkan sağlar. Mentor, profesyonel hayatta kazandığı birçok bilgi ve deneyimi kendisinden daha az deneyimli kişilere /çalışanlara aktaran kişilerdir. Mentorluk desteği alan kişilere ise Mentee denir.

Kurum içi mentorluk programının başarısı, ihtiyacın doğru analiz edilmesinden ve mentorluk almak isteyen çalışanlara doğru mentoru atamaktan geçer. Programın başlangıcından itibaren düzenli aralıklarla mentor ve menteenin görüşlerinin alınması, gereken noktalarda programın içeriğinin revize edilmesi gerçekten çok önemlidir. Mentorluk programları gönüllülük esasına dayalıdır. Mentor ve menteenin düzenli ve periyodik aralıklarla biraraya gelerek, gelişim odaklı sohbetler gerçekleştirmeleri ve bir takım proje çalışmaları yapmaları, programın etkinliğini artırdığını gösterir.

İyi hazırlanmış bir Mentorluk programının kuruma, mentora ve menteeye ayrı ayrı değer kattığı bir gerçek. Kurum içi mentorluk programları;

•    Kurumun değerlerinin benimsenerek çalışanlar tarafından korunmasına, kurumsal bilginin kurum içinde nesilden nesile aktarılmasına ve aileye yeni katılan bir çalışanın kuruma hızla adaptasyonuna yardımcı olur.
•    Menteelerin ihtiyaç duydukları yol göstericiler ile birebir öğrenim ilişkisi içerisinde çalışarak, mesleki ve kişisel gelişimlerini artırmalarına; kariyerlerinde daha emin adımlarla ilerlemelerine olanak sağlar.
•    Mentorların, bilgi birikimlerini ve deneyimlerini kendilerinden daha az tecrübeli çalışanlara aktarmanın ve onları geleceğin liderleri olmaları için hazırlamanın hazzını yaşamalarına imkan verir.

Ben de bir mentor olarak, deneyimlerimi menteelerime aktarmanın; onların başarıları ile kendilerine ve kuruma artı değer kattıklarını izlemenin keyfini yaşıyorum.

Başak Turgut
Global Yetenek Yönetmeni