Ana SayfaBizden HaberlerPratik İnternet Şubesinin Diğer Bankalardan Farkı

Pratik İnternet Şubesinin Diğer Bankalardan Farkı

TEB Pratik İnternet Şubesi; sade ekran görüntüsü, kolay ve anlaşılır yapısı ile temel bankacılık fonksiyonlarının hızlı ve pratik bir şekilde yapılmasını sağlıyor. En sık yapılan işlemler kısa yol olarak ön yüzde yer alırken sayfanın en altında bulunan “Güvenlik Seviye Göstergesi” müşterinin güvenlik seviyesini anlık olarak hesaplayıp görüntülüyor ve seviyenin yükseltilmesi için müşteriyi uyarıyor.  Türkiye’de ilk kez kullanılan farklı görsel uygulamaları ile de müşterilerine büyük kolaylık sağlıyor. Müşteriler, kredi kartlarını “Kredi Kartlarım” menüsü altında isimleri ve kart numaraları ile cüzdanlarında durduğu gibi görebiliyor; fatura ödemelerini yaparken girilmesi gereken bilgileri, örnek fatura görseli üzerinde ekranda görerek girebiliyorlar. Bu sayede doğru bilgileri bulmaları ve yazmaları kolaylaşıyor. Tüm bu özellikleriyle TEB Pratik İnternet Şubesi müşterilerimize farklı bir internet bankacılığı deneyimi yaşatıyor.

Geliştirilme sürecine yön veren müşteri talepleri

“Hayatı Kolaylaştıran Banka” sloganı üzerine kurguladığımız servislerimizde, müşterilerimiz için en rahat, en pratik çözümler sunan banka olma hedefiyle, en yeni teknoloji çözümlerinden yararlanıyoruz. Bu doğrultuda müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmak için sunduğumuz ve önümüzdeki dönemde ses getirecek yeniliklerle bu alanda en iyi ve en pratik banka olmayı hedefliyoruz. TEB Pratik İnternet Şubesi’ni hayata geçirmeden önce yaptırdığımız bir araştırmanın sonuçları bize yol gösterdi. Araştırma sonucunda internet şubesi kullanımının önündeki en büyük iki engelin karmaşıklık ve güvenlik endişesi olduğunu gördük. Müşterilerimizin sade, kolay anlaşılır bir arayüz beklentisi ve kendilerini güvende hissetme ihtiyaçları bizi bu projeyi hayata geçirmek için motive etti ve bu engelleri ortadan kaldırmak üzere çözüm ürettik. Böylece geniş kitleleri internet bankacılığı ile tanıştırmak, onlara yepyeni ve benzersiz bir deneyim yaşatmak için TEB Pratik İnternet Şubesi’ni tasarladık.

Pratik İnternet Şubesi’ni tasarlarken, 1990’larda Sony‘nin TV’lerde kullanmak üzere geliştirdiği basit ve gelişmiş iki farklı yüze sahip kumanda cihazından esinlendik. İlk yüz; renk ayarından ses tonuna, teletex ayarlarından kanal ayarlarına kadar her fonksiyonu gerçekleştirebilen ve sık kullanmadığımız çok sayıda butonu içeriyordu. Diğer yüz ise sadece en sık kullanılan fonksiyonların, rahat okunan büyük butonlarından oluşuyordu. Bu kumandadan esinlenerek hazırladığımız TEB Pratik İnternet Şubesi, bir arada en sık kullanılan işlemleri içerirken; İnternet Şubesi, kullanıcının ihtiyaç duyduğu bütün fonksiyonları içeriyor. Tasarımı, karmaşıklığa çözüm olacak şekilde sade, zengin görseller ve en üst düzeyde kullanılan web tasarım unsurlarından oluşuyor. Güvenlik endişesini ortadan kaldırmak için geliştirdiğimiz “Güvenlik Seviye Göstergesi” ile de müşterilerimiz, güvenlik seviyelerini ve bu seviyeyi nasıl artırabileceklerini görebiliyorlar. Ayrıca müşterilerimize ücretsiz olarak anti-virüs programı da hediye ediyoruz.

Alınan pozitif geri dönüşler

TEB Pratik İnternet Şubesi’ni kullanan müşterilerimizden oldukça pozitif yorumlar alıyoruz. Genel olarak Pratik İnternet Şubesi’ni estetik, sıcak, kolay, zevkli, güzel ve görsel bulduklarını iletiyorlar. Bu konuda çok sayıda teşekkür aldık ve almaya da devam ediyoruz. Elbette bu memnuniyet rakamlarımıza da yansıdı.

TEB Pratik İnternet Şubesi’nin lansmanından sonra;

•    İnternet Bankacılığı’mızı kullanan müşterilerimizin %63’ü Pratik İnternet Şubesi’ni tercih etti.
•    Pratik İnternet Şubesi’ni kullananların %70’i ilk ziyaretlerinde güvenlik seviyelerini arttırıcı önlemler aldılar.

Pratik İnternet Şubesi sadece müşterilerimiz tarafından değil, hem yurtiçi hem de yurtdışında tanınmış organizasyonlar tarafından başarılı bulunarak ödüllendirildi. 8. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde Türkiye’nin En İyi 2. İnternet Şubesi, 9. Altın Örümcek Web Ödülleri’nde En İyi 3. İnternet Şubesi seçildi ve Halkın Favorisi oldu. Web Marketing Association tarafından düzenlenen ve 45 ülkeden 2000 dünya devinin yarıştığı uluslararası Web Awards 2010’da, hem “Finansal Hizmetler Mükemmellik Standardı” hem de “Bankacılık Mükemmellik Standardı” ödüllerini kazandı. Alténor Consulting ve EFMA tarafından desteklenen Finobserver’da Türkiye’yi temsil eden 3 inovasyondan biri oldu. Tüm bunlara ek olarak Financial Innovation Awards’da finale kaldı.

İnternet bankacılığının geleceği nokta

Önümüzdeki dönemde genç nüfusun yeni teknoloji kullanımına olan ilgisi, nakit para kullanımının azalması ve artan internet/mobil internet penetrasyonunun etkisi ile birlikte internet bankacılığı ve mobil bankacılığın çok daha yüksek kullanım oranlarına ulaşacağını öngörüyoruz. Şube her zaman önemli bir temas noktası olmaya devam edecek ancak müşteri alışkanlıklarının da değişmesi ile günlük bankacılık işlemlerinde artık müşteri çok daha fazla alternatif kanallara yönelecek. Bu konuda yatırım yapan ve farklı uygulamalar geliştiren bankalar rekabette öne geçecek ve bu kanallar sayesinde yeni müşteri edinebilecekler.

İnternet bankacılığı, bankalar için başlangıçta operasyonel verimlilik için bir araç olarak doğdu ve uzun yıllar bu eksende devam etti. Fakat bugün geldiğimiz noktada sadece operasyonel verimlilik değil aynı zamanda bu kanaldan satış da önemli hale geldi. Bunun için de hem müşterilerle interaktif bir şekilde iletişim kurmak hem de müşterilerimizin alacakları kararlarda onlara yön vermek oldukça önemli. Bu tür uygulamalar henüz başlangıç aşamasında olsa da giderek yaygınlaşıyor. Örneğin, TEB-Fortis birleşmesi sırasında müşterilerimize anında destek verebilmek adına internet şubemizin içerisine web chat altyapısı ile çalışan “Online Yardım” uygulamasını entegre ettik. Bu sayede internet şubesini kullanırken herhangi bir konuda yardıma ihtiyaç duyan müşterilerimiz, anında “Online Yardım” uygulaması ile müşteri temsilcilerimizden yardım aldılar ve sorularına cevap buldular. Bu uygulamayı önümüzdeki dönemde daha da yaygınlaştırmayı ve satış amaçlı olarak da kullanmayı planlıyoruz.

Ayrıca müşterilerin yatırımlarına yön vermede yardımcı olacak, harcamalarını kolayca takip edebilecekleri “Kişisel Finansman Yönetimi” uygulamaları ön plana çıkıyor. Biz de bu konudaki yatırımlarımızı sürdürüyoruz ve önümüzdeki dönemde bu tip uygulamaları müşterilerimize sunacağız.

Tüm bunların yanında dünyadaki trendlere baktığımızda mobil bankacılığın ön plana çıktığını görüyoruz. Akıllı telefonların ve tablet PC’lerin sayısının artması ve bu cihazlara özel “müşteri dostu” uygulamaların kullanıma sunulması, müşterilerin her an her yerden bankacılık işlemlerini yapmasına olanak veriyor. Finansal kuruluşlar bu cihazlar için sadece finansal işlemlerin yapılmasını sağlayan uygulamalar değil, müşterilerinin hayatına katma değer katacak uygulamalar da geliştiriyor. Örnek olarak; arabalarının ortalama ne kadar benzin tükettiğini gösteren veya bulundukları lokasyona en yakın, kredi kartları ile yararlanabilecekleri kampanya noktalarını gösteren uygulamaları sayabiliriz. Mobil dünyada ayrıca cep telefonunu kredi kartı olarak kullanmaya olanak veren NFC teknolojisi de en önemli trendlerden biri. Müşterilerin hayatını kolaylaştırmak adına kredi kartları ile cep telefonları entegre edilerek, cep telefonları POS cihazlarına yaklaştırıldığında ödemenin gerçekleşmesi sağlanıyor. Ayrıca yine cep telefonu numarası üzerinden para transferi de giderek artan bir şekilde müşterilerin kullanımına sunuluyor.

ADK Ekibi