Ana SayfaBizden HaberlerSürdürülebilir İnovasyon

Sürdürülebilir İnovasyon

İnovasyon dilimizde henüz oturmaya başlarken şimdilerde Türkçe’deki karşılığı olan “Yenileşim” kullanılmaya ve konuşulmaya başladı. Yenileşim ne güzel bir kelime değil mi?

Yenileşim sürecine girmiş bir kişi ya da kurum artık yeni dünyalara yelken açmış demektir.

Yenileşim kelimesini bundan sonra sık sık duyacağız ama ben şimdilik ilk öğrendiğim şekilde İnovasyon olarak kullanmak istiyorum. Ben inovasyonu yaşam biçimi olarak benimsedim.

TEB Akıl Fikir Yarışması 2007

TEB Akıl Fikir Yarışması 2008 ———————————————————–TEB Akıl Fikir Yarışması 2009

Karşılaştığım her olayda inovasyon yapmadan duramıyorum. Artık o kadar hayatımın içine girdi ki inovasyonsuz bir günüm geçmiyor desem yeridir. Şimdi diyorum ki inovasyon bu gün var yarın yok bir oluşum olamaz nasıl ki insan ismini ömür boyu taşıyorsa bence inovasyon kültürünü de beraberinde taşımalı.

Kurumsal inovasyon ve bireysel inovasyon diye iki kavramı yorumlayarak bu kavramları sürdürülebilir inovasyona nasıl dönüştürebiliriz konusunu ele almak istiyorum.

İnovasyon kelimesini ilk olarak TEB Akıl Fikir Yarışması (İcat Çıkar) yarışması sayesinde duydum ve bugüne kadar yaptığım yenilik, farklılık ve yaratıcılık içeren fikirlerimin adının inovasyon olduğunu öğrendim.

Bu anlamda TEB bana değişik dünyaların kapısını aralayan sihirli bir yol bulmamı sağladı. Öyle bir benimsedim ki üç yıldır üst üste TEB Akıl Fikir Yarışması (İcat Çıkar) yarışmasında dereceye giren biri konumuna geldim. Ama bu arada diğer inovasyon yarışmalarını da boş bırakmadım bu sayede birçok inovasyon yarışmasından ödül aldım.

Bireysel inovasyon, bireyin hayatının her aşamasında önüne çıkan her durumda inovatif çözümler üreterek yola devam ettiği bir oluşumdur.  Bireysel inovasyon; Bireyin iş hayatı, kariyeri, arkadaşlıkları, sosyal çevresi, tarzının söz konusu olduğu her durumda kullanılan yöntemler bütünüdür.  Birey hayatının her aşamasında inovasyonu kullanabilir. Kurumsal inovasyon ise kurumun şirket politikası olarak benimsediği ve bu politikayı kurum kültürü haline getirerek uygulamasıdır. İnovasyon kurum kültürü haline geldiğinde o kurumda çalışan her birey iş hayatında inovasyonu uygulayarak kuruma katkı sağlar. Bütün çalışanlara inovasyon kültürünü aşılamak kurumun yükselişe geçmesini tetikleyen bir unsurdur. Bu yüzden nasıl birey sosyal hayatında varlığını güçlendirmek için inovasyonu kullanıyorsa,  kurum da aynı şekilde iş hayatında rakipleri arasından sıyrılmak ve varlığını güçlendirmek için inovasyonu benimsemeli ve çalışanları ile ortak bir değer yaratıp uygulamalıdır.

İnovasyon kültürünü kurum kültürü haline getirmek için yaptığı çalışmalar değerli bulunan TEB, Gartner’a bu çalışmalarından ötürü konu olmuştur. Türkiye’deki bütün yarışmaları takip ettiğim için diyebilirim ki; TEB Akıl Fikir Yarışması (İcat Çıkar) gelenekselleşen yarışmalar arasına girmiş, talep gören, beklenilen ve Türkiye’de inovasyon yarışmaları kategorisinden başı çeken yarışmalardandır. TEB kendi içinde de kıvılcım portalı hazırlamış ve çalışanlarına inovasyonu anlatarak değerli inovatif fikirleri ödüllendirmeye devam etmektedir. İnovasyonu kurum kültürü haline getirebilmek sürdürülebilir inovasyon için çok önemlidir.

İnovasyonun şirketlerin yükselişi konusunda vazgeçilmez bir faktör olduğunu bilgi birikimime dayanarak söylemek isterim. Eğer sürdürülebilir bir oluşum yakalayamazsanız başarı geçici yenilikler ile sınırlı kalır. Ben hayatımda hep şunu benimsedim. “Lider olmak sorun değil önemli olan lider kalabilmektir.” İnovasyon sayesinde kişisel gelişim noktasında kendime çok şeyler kattığımı düşünüyorum. Bireysel inovasyon da sürdürülebilir hale getirilmezse geçici başarılarla sınırlı kalır. Bence TEB bunun en iyi örneklerinden biridir.

İnovasyon mücadeleyi de beraberinden getirir mücadeleden ne zaman vazgeçerseniz o zaman kaybedersiniz. İnovasyon asla kaybetmeyi kabullenmez hep kazanmak vardır. Bireysel inovasyon kişiye özgüven kazancının yanı sıra birçok kazanımları da beraberinde getirir. Kurumsal inovasyon şirkete yükseliş ivmesi kazandırır ve aynı zamanda rakipleri geride bırakabilme olanağı sağlar. Ama sürdürülebilir bir sistem kullanılmazsa inovasyon gelip geçici bir rüzgar olarak hatırlanır.

Konu inovasyonsa başarı var demektir ve başarıyı sürekli kılabilmek için sürdürülebilir inovasyonu nasıl sağlarız bunu çözümlemek zorundayız. Sürdürülebilir inovasyon en önemli oluşumdur. TEB’in bu noktada doğru yolda olduğunu söyleyebilirim ve gelecekte neler yapacağını merakla beklemekteyim.

Mehmet Gökhan Karatoy
Winnovateam Başkanı (TEB Akıl Fikir Yarışması Finalisti)

inovatif fikir
Son Yorumlar
 • “Innovation” sözcüğünün zaten bir Türkçe karşılığı vardır: “Yenilikçilik”. Türkçe karşılığı olan yabancı bir sözcüğü kullanmak hem yazım yanlışıdır hem de prestij kaybettirir.

 • İnovasyon-u Anka
  İnovasyon Kemal Sunal’ın iki eliyle başını sıkıştırdığı o film sahnesinden fırlamış gibi karizmatik bir zihin sürecinde egzoterik bir üretim,Gökhan’ında pek çok kez dile getirdiği İnovasyon için içine girdiğiniz ruh ve davranış kalıpları ile rol ve statü tiplemeleriyle kendinizi yerine koyduğunuz insanlardan özümsediğiniz bir özfikir bu.Hepsinde de pandomim sanatçısı sizsiniz.
  Sıkıntılı ve sancılı süreçlerle,problem karşılaşmaları,bazen de ortada olmayan hiç bir şey,pek çok kez çözüm için herşey bitti derken kendi küllerinden yenileşimi doğuruyor gibi.

 • Inovativasyonun ve çok boyutlu getirilerini masaya yatıran, tabiri yerindeyse inovasyon ufkunu açan bir yazı. Teşekkürler.
  Gelecegin degisim dinamiklerini dikkate alarak inovasyona, başka bir deyişle yenileşime yatırım yapan TEB’e de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bu yatırımları ve neticesindeki oluşumları birer faklılaşım olarak değerlendirmek gerekir. İşiniz ne olursa olsun zamanla benzerlerinizden ayrışıyorsanız, tercih edilen oluyorsanız, işte bu farklılaşım yatırımlarınızın meyvelerini almaya başlamışsınız demektir.

 • İnovasyonu gobal bir oluşum olarak değerlendirdiğimizde “innovation” dediğimizde gelişmiş ülkelerin hemen anladığını ve yorum yaptığına şahit oldum. Fakat yenileşim olarak anlamamız ve anlatmamız pek uygun olmuyor. Zaten ülkemizde inovasyon yeni yeni anlaşılırken yenilieşim, yalın kalıyor yenilik yenilenme kavramları ön plana çıkıyor ama innovation kullanıldığında bir sistem, değer veya ürün olduğu hemen algılanıyor. Bende yenileşim olarak duyurmayı çok isterim ama oturmuş ve kendini kanıtlamış bir kelime olan inovasyonu kullanmak global anlamda daha avantajlı. Prestij kaybı noktasında sıkıntı olacağına pek katılamıyorum Türkçede o kadar çok kelime varki yabancı olduğu halde türkçemize oturmuş bunlar her yeni oluşumda tekrar tekrar karşımıza çıkacaktır. Fakat gençlerimiz, genç mucitlerimiz yeni ürünler, kavramlar ve oluşumlar bulursa Türkçeden yabancı dile geçiş mümkün olabilecektir. Duyarlılığınız için teşekkür ederim.

 • İnovasyonda sürdürülebilir sistemler kurulması başarıyı daha kalıcı yapar.Rakipleri geride bırakma noktasında önemli bi unsurdur.Yazıyı çok başarılı buldum teşekkür ederimm.

 • İnovasyon hayta farklı bakabilmektir, renkli yaşamak ve eğlenerek değer yaratmaktır. İnovasyon anlaşılır bir şekilde özetlenmiş, inovasyonda süreklilik önemli bir konu. Umarım gelip geçici bir rüzgar olarak kalmaz. Bende kendim için inovasyonu öğrenmeye ve hayatımda uygulamaya başlayacağım.

 • İnovasyon, tarihin tozlu sayfalarından dökülen günümüzde parlayan ama değer-anlam bütünlüğü bundan sonra özümsenecek, bir farklılıkları ortaya çıkarma ve işlevsel faydacılığı sağlama sanatıdır. Bugün bir çok üniversite eğitim aksiyonları arasına inovasyonu almaktadır.Bakmak ve görmek fiili arasındaki fark inovasyon kültürünün misyonunu naçizane olarak bizlere göstermektedir.Romalalıların gladyatörleri ,Perslerin sihirbazları Timur’un fil ordusu , Yunanlıların mitolojisi ve Osmanlılının imparatorluğunun yenilmez ordusu şimdi bunların hiçbiri yok neden mi ? Yenilenmeyen ,basma kalıp , hiçbir olgu sonusuza dek varolamaz.Günümüzde sadece değer yaratmak değil yaratılan değeri muhafaza edebileceğiz işler yapmak önemli nasıl mı ? Yeniliği sürdürebilecek kişilere değer vermek ve akabinde maddi -manevi imkan vermek .İnsanoğlu tarla misali ne ekerseniz onu biçersiniz.

  Sevgili dostum Gökhan bu güzel yazın için fikrine bereket

 • İşletmelerin finansal ihtiyaçlarını karşılayarak ayakta kalabilmesi bir tek şeye dayanır. Yüksek müşteri aktifi inşaa etmek. Verimli müşterilerde derinleşirken üzerine yeni verimli müşteriler inşa etmek.

  Yapılan bütün faaliyetler bu amaca hizmet eder. İnovasyonla niçin ilgilenilmesi gerektiğinin mantığını bu çekirdek amaç ortaya koyar.

  İşte bu noktada, müşterilerinizi elde tutmada ve yeni müşteri kazanımında işletmeyi farklı kılacak, rekabette üstün kılacak şey inovasyondur.

  İnovasyon; işletmelerin özgün durumları koordine etmesini, uyum yeteneğini ve manevra kabiliyetini artırır. Performansını güvenilir kılar.

  Pazar kaymalarını fark etmenizi sağlar, olmayan stratejileri geliştirmenize olanak, tek boyutlu olmayan sorunların çözümüne imkan tanır.

  Rakipleri modellemek yerine yeni modeller geliştirmenize, herkesin düşüneceğinden farklı şeyleri düşünmeye istekli kılarak yeni ürünler, yeni süreçler, yeni kanallar icat etmenize ve amaçlarınızı yeniden tanımlamanıza imkan tanır.

  Çalışanların bilinç seviyesini yükselterek proaktif bir yaklaşım sergilemelerine katkıda bulunur. Müşterilerinizin istek ve arzularının tatminini sağlayan uygulamalar, ürünler ve hizmetler geliştirmenize olanak tanır, müşterilerinizin kavrayışını kuvvetlendirir.

  İnovasyon kültürü, aynı şartlarda aynı fırsatlarla yüz yüze gelen kazananlarla kaybedenleri ayıran sınırdır.

  İnovasyon kültürü, gelecek seçenekleri için zemin hazırlamanıza, gelecekle ilgili alternatif vizyonlara sahip olabilmenize katkı sağlayacak ve rakiplerinizle aranızdaki farkın açılmasını sağlayacak tek unsurdur.

  İnovasyon kültürü işletmeleri değişimde hızlı, rekabette güçlü kılacak ve işletmelere gerekli enzimi sağlayarak katalizör görevi görecek olan bilgi, beyin ve hayal gücünün ortaya çıkarılmasını ve katma değerinin alınmasını da sağlar.

  Burada İnovasyon hakkında daha birçok şey yazılabilirdi ancak benim içimden geçenler yüzeysel bir anlatımla şimdilik bu kadar.

  Öncelikle İnovasyon kültürünü dört senelik bir zaman diliminde anlayan ve yaşamında da uygulayan biri olarak sizi tebrik etmek isterim.

  Burada yazılanlar bir banka bloğu olması sebebiyle TEB i de sektöründe inovasyon uygulamaları ve bu çerçevede gösterdiği çabaları için ayrıca tebrik etmek isterim.

  Yine Banka Bloğu olması sebebiyle bankacılıkta Bölge Başkanlıklarına Şubelere üç aylık dönemlerde rakamsal olarak hedefler verilir. Bende bir Bankacı olarak hedefleri şöyle tanımlamışımdır.

  Hedef: Olmak istediğiniz yere giderken izlediğiniz, geliştirdiğiniz stratejilerin rakamsal ifadesidir. Hedefi tutturamadıysanız iyi strateji geliştirememişsiniz demektir. Oysa bir hedefe giden binlerce yol vardır. Bu kadar yoldan birini bulamadıysanız ya da yeni bir yol açamadıysanız bu sizin İnovasyon kültürünü benimsememiş olmanızdan ya da İnovasyondan bihaber olmanızdan kaynaklanır.

  İnovasyon kültürünü benimseyenler sınır ve hedef tanımaz.

  Saygılarımla,

bir cevap yazın