Ana SayfaBizden HaberlerTrendler – YirmiDört

Trendler – YirmiDört

İnsanlık tarihinden beri değişmeyen en önemli gerçek bir günün 24 saat olması. Milyon yıl önce de bu gerçek aynıydı, şimdi de aynı, gelecekte de aynı kalacak. Eğer yeni bir dünya bulmaz isek! Fakat insanoğlunun olağanla yetinmemesi günümüzde sürekli yeni aktiviteler, ürünler, hizmetler sunulmasına yol açmakta. (İnsanoğlu elindekiyle yetinseydi, daha fazlasını arzulamasaydı, bugün hala mağarada yaşıyor olurduk.)

Gelişen teknoloji ve rekabet ile bu seçenekler o kadar hızlı artmakta ki bazen 1 ay tüm iletişiminizi kesip kendinizi soyutlayıp tekrar bağlandığınızda birçok şeyi zor takip edebiliyorsunuz. Gün 24 saat fakat gün içinde zamanımızı ve enerjimizi alan aktiviteler sürekli artıyor. Bu da basitlik ve verimliliği önemli bir özellik haline getiriyor. Çevrenizdeki başarılı ürünlere ve hizmetlere bir göz atın. Email, Amazon.com, Yemeksepeti.com, iPhone, internet bankacılığı, asansör, metrobüs, Google, ogs, paypass… Hepsinin ortak özelliği işlerimizi daha hızlı, daha kolay, daha verimli ve en önemlisi de daha kısa sürede yapmamıza olanak sağlıyor.

İnsanoğlu, geçmişe göre daha rahat bir yaşama sahip. Eski zamanda televizyonu olan kişinin evine gidilirken şimdi 2 televizyonu olmayan evler garipseniyor. Birçok kişi notebook’u yanında taşımaya üşeniyor ve daha küçük netbook‘ları ikinci bilgisayar olarak tercih ediyor. Birçok ailede iki hatta üç otomobil mevcut. Artık McDonalds’ı ilk açıldığı yıllardaki gibi ailece akşam yemeği için değil, acelemiz olduğunda veya çok para vermek istemediğimizde tercih ediyoruz. Yani artık insanlar daha fazla alım gücüne sahip. Bu sayede daha az çalışıp daha çok kendilerine vakit ayırmayı tercih ediyorlar çünkü tek değişmeyen gerçek bir günün 24 saat olması!

Gelecek trendler” isimli bir raporda Avrupalılar haftada 5 değil 4 gün çalışacak ve özel hayatına daha fazla vakit ayıracak. Maaşını % 20 düşük alıp, daha çok yaşamayı tercih edenlerin sayısı oldukça yüksek. Ve bu sayede işsizliğin de %20’lere kadar çözülmesi olası. Bu da yönetim ve insan kaynaklarında yeni düzenlemeler getirebilir. SC Johnson bu trendi çok daha önceden kestirmiş olmalı ki tüm dünyada 4.5 gün çalışma sistemi mevcut. Cuma günleri öğlene kadar yarım gün mesai uygulaması var.

Geleceği bilemeyiz ama tahmin edebiliriz ve gerçek şu ki geleceğin kazananları 24 saatimizin içindeki dakikaları bize geri veren iş modelleri, uygulamaları, ürünleri, hizmetleri olacak…

SERCAN MAMAKLI
Bireysel ve İşl. Bnk. İş Geliştirme Yönetmeni