Ana SayfaBizden HaberlerTEB, Türkiye İnovasyon Haftası’nda ‘Tutumlu İnovasyonu’ anlattı.

TEB, Türkiye İnovasyon Haftası’nda ‘Tutumlu İnovasyonu’ anlattı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ev sahipliğinde düzenlenen ve Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) dört yıldır stratejik ortak olarak destek verdiği Türkiye İnovasyon Haftası bu yıl “Sınırsız inovasyon, sınırsız potansiyel” temasıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Etkinliğin ilk gününde konuşan TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici sahneye bisikletle çıktı. Sahnede bulunan Türk maker’lara elektrikli bisiklete dönüştürmeleri için verdiği bisikletin herkesin çocukluk anılarında bir şekilde yeri olduğunu söyleyen Leblebici, “Çocukluğumuzda herkesin bisikleti yoktu ama olanlarımız da paylaşırdı. Anılarımızda bisikletle özdeşleşen paylaşım bugün tekrar gündemimizde. Hem de sadece bir trend olarak değil; bir ihtiyacın sonucu, bir gereklilik olarak. Herkesin katkıda bulunduğu paylaşım ekonomisini uygularsak, maker olabilirsek, ortak dehamıza güvenirsek ve atıkları değerlendirerek tekrar üretime dahil edersek kaynaklarımızı daha tutumlu kullanmış oluruz. İşte tutumlu inovasyonu hayata geçirebilirsek, daha az tüketerek daha fazlasını ve hatta daha iyisini yapmamızın önünde hiçbir engel kalmayacak” diye konuştu.

SRK_4110

SRK_4136

SRK_4252

Daha azla daha fazlasını yapmalıyız

Teknolojinin gelişimi ve toplumların ihtiyacı doğrultusunda inovasyon trendlerinin de değiştiğine dikkat çeken Leblebici, “20. yüzyılın yükselen tüketim anlayışı etkisini giderek kaybediyor. Dünyamızın enerji, sermaye gibi giderek azalan kaynaklarını daha dikkatli kullanmalı, tutumlu olmalıyız. Bunu yaparken, toplumun da çıkarlarını gözeterek sürdürülebilir değerler yaratmaya özen göstermemiz gerekiyor. Daha azla daha fazlasını ve daha iyisini yapabiliriz. Basit ve sade çözümler üreterek tutumlu bir inovasyon modeli geliştirmeliyiz” dedi.

SRK_4237

Hepimiz birer maker haline geldik

Eskiden yüksek bütçelerle büyük AR-GE merkezlerinde geliştirilen fikirlerin, uygulanan projelerin artık çok daha yakınımızda olduğuna dikkat çeken Leblebici, “Özellikle internet sayesinde farklı fikirlere kolaylıkla ulaşabiliyoruz. Bir işin nasıl yapılabileceğini öğrenip hayata geçirebiliyoruz. Bunun için bir diz üstü bilgisayar ve internet bağlantısı yeterli olabiliyor. Bir anlamda hepimiz birer ‘maker’ haline geldik. Uzman ya da profesyonel olmasak da birşeyler yaratabiliyor, nesneleri olmasını istediğimiz hale dönüştürebiliyoruz. Sahneye getirdiğim bisikleti elektrikli bisiklete dönüştüren maker’larımız da bunu bize göstererek hepimize cesaret verdi” diye konuştu.

Tutumlu inovasyonun somut örnekleri WAVE’de

Etkinlik kapsamında tutumlu inovasyonu gündeme taşıyan TEB, tutumlu inovasyonun somut örneklerinin yer aldığı WAVE İnovasyon Sergisi ile İnovasyon Haftası’na damgasını vurgu. “TEB olarak, global ortağımız BNP Paribas’ın tasarladığı ve bugüne kadar Paris, Milano ve San Francisco gibi dünyanın önde gelen şehirlerinde gerçekleştirilen WAVE İnovasyon Sergisi’ni Türkiye İnovasyon Haftası kapsamında İstanbul’a getirdik” diyen Leblebici şöyle devam etti:  “Sergide, dünya genelinde etkili olan ve geleneksel rollere meydan okuyan ortak yaratım, maker hareketi, paylaşım ekonomisi, döngüsel ekonomi ve katılımcı ekonomi olmak üzere beş ana akım ele alınıyor. Bugüne kadar Afrika’dan Asya’ya, Amerika’dan Avrupa’ya farklı kıtalarda ziyaretçilerle buluşan sergide, daha az kaynakla daha çok şey yapan insanlığın ortak dehayla daha iyi bir dünya inşa edebileceğini öngören yeni inovasyon anlayışının, yani tutumlu inovasyonun elle tutulur, somut örnekleri yer alıyor.”

Artırılmış gerçeklikle projeler canlandı  2

Artırılmış gerçeklikle projeler canlandı  1

WAVE

TEB ve TİM’in desteklediği girişimciler yatırım aldı

WAVE İnovasyon Sergisi kapsamında girişimcilerle yatırımcıların bir araya geldiği Demo Day buluşmaları düzenlendi. TEB ve TİM tarafından desteklenen girişimcilerle buluşan TEB Özel Yatırımcı Kulübü’ne üye melek yatırımcılar, projeleri girişimcilerinden ayrıntılı olarak dinledi. Farklı sektörlerden çok sayıda melek yatırımcıyla görüşme imkanı bulan girişimciler, networking yaparken projelerini de tanıttı. TEB ve TİM’in desteklediği, VesLabs ve Masuta Robots adlı projeleri geliştiren girişimciler TEB Özel Yatırımcı Kulübü üyesi melek yatırımcılardan yatırım desteği aldı.

TEB ve TİM’in desteklediği girişimciler yatırım aldı 1TEB ve TİM’in desteklediği girişimciler yatırım aldı 2

Ümit Leblebici gençlerin sorularını yanıtladı

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, etkinlik kapsamında gençlerin katılımıyla düzenlenen mentor buluşmasına katıldı. İnovasyon ve girişimcilik konularında kendi deneyimlerinden de yola çıkarak görüşlerini paylaşan Leblebici, iş hayatına yönelik tavsiyelerde bulundu, gençlerin merak ettiklerini yanıtladı.

Ümit Leblebici gençlerin sorularını yanıtladı

Bakan TEB standında tenis oynadı

Etkinlik boyunca çeşitli aktivitelere ev sahipliği yapan TEB standı ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. TEB standını ziyaret eden isimlerden biri de Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç oldu. Bakan Çağatay, ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği hız testini deneyerek tenis vuruşu yaptı. Stand görevlilerinden sergilenen çalışmalarla ilgili bilgi alan Bakan Kılıç, ziyaretçilerle sohbet etti.

Bakan TEB standında tenis oynadı

Türk İşi ekibinden 3D yazıcı ile yaratıcı kahve ikramı

Televizyonda beğeniyle izlenen Türk İşi programının ekibi de TEB standında ziyaretçilerle biraraya geldi. Türk maker’lar 3D yazıcı teknolojisini kendi tasarladıkları makinalara uyarlayarak standda inovasyonun somut örneklerini sergiledi. Maker’ların geliştirdiği kahve makinasına uyarlanan cihazla, kahvelerin üzerine istenilen şekiller uygulandı. Ziyaretçiler kahvelerin üzerine işlenen şekillerle kahve keyiflerine inovasyon kattı. Türk maker’lar üç boyutlu yazıcılarla kurabiye üzerine logo, harf ve şekilleri işlediler.

Türk işi maker’lar inovatif işlerini sergiledi

Yeni nesil uçan kameralı hava aracı olarak tanınan drone’lar ise yine Türk İşi maker’ların kendi tasarladıkları üç boyutlu yazıcılarla üretildi. Drone cihazının tüm parçaları bu cihazlarla üretilip monte edilerek uçuruldu. Maker’lar sergide somut örnekleri sunulan 5 ana akım hakkında bilgi verirken, ziyaretçilerin de katılımıyla düzenlenen interaktif atölye çalışmalarında çeşitli projeler gerçekleştirildi.

Türk maker’lar inovatif işlerini sergiledi 2