Ana SayfaBizden HaberlerTEB ülke çapında desteklediği girişimcileri İnovasyon Haftasında “canlı yayınla” sahneye çıkardı

TEB ülke çapında desteklediği girişimcileri İnovasyon Haftasında “canlı yayınla” sahneye çıkardı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nın bu yıl üçüncüsü “Türkiye İnovasyonla Geleceğe Koşuyor” sloganıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. Etkinliğin stratejik ortağı Türk Ekonomi Bankası (TEB) İnovasyon Haftası’nın ilk gününde inovasyona dayalı girişimciliği gündeme taşıdı. TEB, İstanbul Ataşehir TEB Girişim Evi, Gaziantep TİM-TEB Girişim Evi ve teknokentlerle kurduğu işbirliği aracılığıyla ülke çapında desteklediği girişimcileri canlı yayın aracılığıyla İnovasyon Haftası’na bağlandı. Farklı illerdeki teknokentlerdeki girişimciler ise yine TEB tarafından desteklenen bir girişimcinin geliştirdiği SpeedNext sistemi ile gerçekleştirildi. Girişimciler, cep telefonları ile konferans salonundaki canlı yayına katıldı. Ziyaretin yoğun olduğu TEB standında ise “En iyi fikirler yönetici asansörde yakalandığında kısa sürede özetlenebilecek kadar net olmalı” sözünden yola çıkarak kurgulanan asansör uygulaması dikkat çekti. Asansör uygulaması ile TEB tarafından desteklenen 5 girişimci projelerini katılımcılara 3 dakikada anlatma fırsatı yakaladı.

İnovasyon Haftası’nın ilk gününde konuşan TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici; “İnovasyona dayalı ekonomiyi ülkenin geleceği olarak gören ve bu konuda sürekli yatırım yapan bir banka olarak üç yıldan bu yana Türkiye İnovasyon Haftası etkinliklerinde TİM’in stratejik ortağıyız. Böylesine önemli bir etkinliğin parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Leblebici; “İnovasyonu 8 yıldan bu yana yaptığı çalışmalarla DNA’sına işlemiş ve bu alandaki çalışmalarıyla da dünyaya örnek olmayı başarmış bir bankayız. Sürekli inovasyona yatırım yapan, çalışanlarını, güvenlik görevlisinden üst kademe yöneticilerine kadar, yenilikçi projeler üretmeye teşvik eden bir kurumuz. Hatta inovasyon alanındaki bu çalışmalarımızı geçen yıl bir adım öteye taşıyarak Kurumiçi Girişimcilik Programını başlattık” diye konuştu.

Bilgiye dayalı büyüyen ekonomilerin temelinde inovasyon, inovasyonun temelinde ise girişimcilik bulunduğuna işaret eden Leblebici, şunları kaydetti; “2 yıl önce de Türkiye’nin en kapsamlı girişim bankacılığı hareketini başlattık, “Danışman Banka” anlayışımızı bu alana taşıdık. Türkiye’de yeni yeni kurulan Girişimcilik Ekosisteminin içinde kendimizi konumlandırdık ve KOBİ’lere sunduğumuz finansal ve finansal olmayan ürün ve hizmetleri sil baştan girişimciler için özel olarak kurguladık. Yine bu ekosistemin bir diğer olmazsa olmaz parçası Melek Yatırımcılığa da TEB Özel Bankacılık ile odaklandık. Türkiye’de bireysel yatırımcı lisansının uygulamaya alınmasıyla birlikte ‘Melek Yatırımcı’ konseptini müşterilerine sunan ilk bankayız. TEB Özel ile TEB Girişim Bankacılığı sinerji halinde çalışıyor. Bünyesinde girişimci ekosistemine özel sinerji oluşturan tek bankayız.”

Leblebici; girişimcinin farklı bir dünyası, girişimcilik ekosisteminin kendine özel dinamikleri olduğunu belirterek, “Bu dünyaya adım atmadan önce, burayı iyi tanımak gerekiyor. 4 yıldan bu yana girişimcilik ekosistemini yakından tanımak için çalıştık. Burada da gördük ki, girişimcilerin finansman kadar başka farklı desteklere ihtiyaçları var. Bir girişimcinin dünyayı değiştirecek bir fikri, bu fikri hayata geçirecek yeterli sermayesi olabilir. Ancak doğru zamanda, doğru yerde ürün ya da hizmetini pazarlamıyorsa, bir iş planı yoksa ayakta kalma şansı az. Bu noktada bir banka olarak yine bizden beklenenin çok ötesinde adım attık ve TEB Girişim Evi projesini geliştirdik. TEB Girişim Evi ile ücretsiz eğitim, danışmanlık ve mentorluk hizmeti veriyoruz. İlkini İstanbul Ataşehir’de açtığımız TEB Girişim Evi ve Kuluçka Merkezini, şimdi TIM işbirliğimizle Anadolu’ya yayıyoruz. Bundan sonraki adımda ODTÜ Teknokent ve yine TİM işbirliğiyle ABD’de Silikon Vadisi’nde Girişim Evi açmak var” dedi.

TEB girişimcilere özel stand kurdu
“Danışman Banka” anlayışıyla Türkiye’nin en kapsamlı Girişim Bankacılığı hareketini başlatan TEB, kurduğu TEB Girişim Evi çatısı altında desteklediği beş girişimcilere özel stant açarak projelerini tanıtma imkanı sundu. Stantta CE-Tasarım Yazılım her türlü pozisyonda sağlıklı kitap okunmasını sağlayan ürünü, Gelecek Mühendislik Endüstriyel Robot Projesi, Veslabs ısı, nem, basınç, çarpma gibi durumları ölçen ve raporlayan sensör sistemi, Yeti Bilişim Sanal Görüntü ve Etkileşimli oyunlarını, Peggymatic ise evde beslenen kedi ve köpeklere özel geliştirdikleri temizlik sistemini sergiliyor.

Etkinlik boyunca ziyaretçilere projelerini tanıtan girişimciler, çeşitli alanlardan çok sayıda kişiyle de temas kurma imkanı elde edecek.

OZGR2478

IMG_5306

IMG_5298