Ana SayfaBizden HaberlerTEB ve Trakya Kalkınma Ajansı Bölgenin Girişimcililik Endeksini Yükseltecek

TEB ve Trakya Kalkınma Ajansı Bölgenin Girişimcililik Endeksini Yükseltecek

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Trakya Kalkınma Ajansı, Trakya bölgesindeki girişimcilik potansiyelinin yükselmesi amacıyla 25 Ağustos Salı günü Kırklareli’de protokol imzaladı. Parlak iş fikirlerini Trakya ekonomisine kazandırmak üzere hayata geçirilen protokol kapsamında, bölgedeki girişimcilere danışmanlık ve finansal destek verilerek bölge insanının girişimciliği bir kariyer planı olarak seçmesi sağlanacak. ‘Yeni İşim Girişim’ Programı katılma hakkı kazanan girişimciler TEB’in 500 bin TL’ye kadar finansal kredi desteğinden de faydalanma şansına sahip olacak.

farklı

Trakya Bölgesi’nin girişimcilik ortalamasını Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmak ve ülke ekonomisine katkı sağlamak amacıyla ‘Danışman Banka’ TEB ve Trakya Kalkınma Ajansı arasında işbirliği protokolü imzalandı. 25 Ağustos Salı günü Kırklareli’de gerçekleştirilen imza törenine, TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz ve Trakya Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu katıldı.
Trakya Kalkınma Ajansı’nın bölgedeki paydaşları olan ticaret ve sanayi odaları, üniversiteler, teknoparkların da güçbirliğine eşlik ettiği Yeni İşim Girişim Programı ile, Trakya Bölgesi’nde katma değeri yüksek girişimciliğin geliştirilerek bölgede girişimciliğin kariyer planlaması olarak kabul edilmesi amaçlanıyor.
Program kapsamında TEB, geleceğin girişimcileri potansiyeli taşıyan anlaşmalı üniversitelerdeki öğrencilerin özel olarak eğitileceği Lets Up Programı’nı hayata geçiriyor. Program kapsamında girişimciler iş fikirleri ve projelerin ticarileşmesi için ihtiyaç duyduğu danışmanlığı alacak, yatırımcı ve müşteriye ulaşmak için ihtiyaç duydukları kilit bilgileri edinecek. Program içerisinden seçilecek girişimciler Silikon Vadisi’ndeki TEB Girişim Evi Noktası’nda işlerini yurtdışında da geliştirme imkanı bulacak. TEB ayrıca gelecek vadeden yenilikçi projelere sahip girişimcilere 500.000 TL’ye kadar finansman desteği sağlayacak.
‘Yeni işim girişim’ diyen Trakyalı girişimciler, tüm paydaşların destekleriyle birlikte gerçekleştirilecek seferberlik sayesinde TRAKYAKA proje Teklif Çağrıları’nı takiben www.trakyaka.org adresi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilecekler.

5
Trakyalı girişimcilere 500 bin TL’ye varan kredi fırsatı

İmza töreninde konuşan TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz , “TEB olarak, iki yıl önce başlattığımız Türkiye’nin en kapsamlı Girişim Bankacılığı ile ‘danışman banka’ anlayışımızla girişimcilerimize elde ettikleri finansmanla fikirlerini nasıl işe dönüştürebileceklerinden projelerini nasıl pazarlayacaklarına kadara her konuda yol gösteriyoruz. Trakya Kalkınma Ajansı ile birlikte de TEB Girişim Evi çatısı altında kurguladığımız özel eğitim programı ‘LetsUp’ ile Trakya Bölgesi’ndeki girişimcileri destekleyeceğiz. Girişimciliğin temel kavramlarını bilmeyen, yeni ekonominin girişimcilere sunduğu fırsatların farkında olmayan ve girişimcilik ekosistemini henüz tanımayan öğrencilere ulaşarak Trakya Bölgesi’nin girişimcilik endeksini yükseltmeyi amaçlıyoruz. Danışmanlık deneyimimizi aktaracağımız işbirliği kapsamında, girişimciler eğitim ve seminerler yardımıyla iş planlarını ve projelerini oluşturacak, hızlandırılmış eğitimler ile iş modellerini hayata geçirmek için uzman kişilerle çalışma fırsatı yakalayacak. Gelecek vadeden yenilikçi projelere ise 500 bin TL’ye varan finansman fırsatı sunacağız.” ifadelerini kullandı.

3
“Trakya Bölgesi’nde girişimcilik hareketi başlatıyoruz”

Trakya Kalkınma Ajansı olarak, TEB ile bölgedeki girişimcilik hareketini başlattıklarını belirten Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, “TEB ile birlikte geliştirdiğimiz “Yeni İşim Programı” kapsamında bölgemizin girişimcilik endeksini Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Program süresince, bölgemizde 30’dan fazla eğitim, seminer, konferans ve panel düzenleyecek, kamu-STK-özel sektör işbirliği ile bölgede inovasyon, Ar-Ge, teknoloji, dijitalleşme, sosyal ve kurum içi girişimcilik kavramlarının yaygınlaşması ve geliştirilmesini sağlayacağız. Oluşturulacak proje pazarlarıyla da girişimcilerin kurum ve kuruluşlara çözüm ortağı olmaları konusunda çalışmalar yapacağız. Paydaşlarımızla ortak hareket ederek hayata geçireceğimiz bu program bölgesel güç birliğinin çok önemli bir ürünü olacak.” dedi.

2
body