Ana SayfaTeknolojiYeni TeknolojiTeknoloji, alışverişi cebinize getirmek için uğraşmaya devam ediyor.

Teknoloji, alışverişi cebinize getirmek için uğraşmaya devam ediyor.

Günümüzden yaklaşık 20 bin yıl önce, atalarımız dikiş dikme eylemi gerçekleştirerek moda için ilk adımı attılar. Ardından geleneksel yöntemler 19’uncu yüzyıl ile birlikte yerini seri üretime bırakmaya başladı. Bugün teknolojinin temas ettiği her şey de olduğu gibi moda teknolojisi de oldukça hızlı ilerliyor. Birazdan okuyacaklarınız ise sadece ve sadece Rusya’da son bir yılda teknoloji ile modanın birleşimi sonucu gelinen muazzam noktayı gözler önüne seriyor.

Moda, günümüz teknolojisi ile sürekli ve düzenli evrim geçiren alanlardan biri haline geldi. Bu iki kavramın birleştiği ve hızla büyümeye başladığı Rusya’da, bu alandaki girişimler henüz 1 yaşını doldurmadı. Ancak kısa zamanda 200’e yakın girişimci, moda ve teknolojiyi birleştirerek harikalar yaratmak için var güçleri ile çalışıyor. Bazıları ise hayallerini gerçeğe dönüştürmeye, diğer bir deyişle yatırımlarının karşılığını almaya diğerlerinden daha yakın:

1.Try.Fit

 Try.Fit ekibi, her ne kadar “size en uygun ayakkabı bir telefon kadar uzağınızda!” sloganı ile yola çıkmasa da, 3D tarayıcı teknolojisi ile size en uygun ayakkabıyı bulmanız gerçekten mağazaya gitmenize gerek yok.

9 aylık bir çalışmanın ürünü olan ve Aralık ayı başında hayata geçen Try.Fit mobil uygulaması, SensorFit robotik ayakkabı kalıbı yardımı ile giydiğiniz ayakkabının ölçülerini çıkartıyor. İlk olarak Ekonika isimli Rus ayakkabı zinciri ile işbirliğine giden Try.Fit  uygulaması sayesinde, bir dakikadan kısa bir sürede sizin için en uygun ayakkabılar ekranınıza düşüyor.

Moskova’da geliştirilen ve 500 bin dolarlık sermaye ile kurulan Try.Fit’in merkez ofisi  İrlanda’da.

2. Texel Graphics

Try.Fit’in ayakkabı seçimin kolaylaştırıcı yöntemini, dünyanın en hızlı 3D tarayıcısını üreten Texel Graphics ise elbiselere uyguladı. Pilot projenin uygulaması için, IKEA ve Belaya Dacha Grubu’nun ortak girişimi Mega Belaya Dacha gibi perakende satış mağazaları tercih edildi. Sonuç muhteşem oldu. Birkaç gün içerisinde 20 bin kişi, bedenine en uygun kıyafeti 30 saniyede bulmak için Texel Portal’ı kullandı.

Rus Texel’in alt şirketi olan Texel Graphics için 400 bin dolarlık bir yatırım gerçekleştirildi. Nöral ağ temelli program ile hedef, edinilen bilgileri perakende merkezleri ve markalarla paylaşarak müşteri memnuniyetini daha da arttırmak.

3. SuitApp

Bir dönem Türkiye’de hatırı sayılır bir izleyici kitlesine ulaşan How I Met Your Mother dizisindeki Barney Stinson’ın klişe ifadesi “Suit up!”, ses benzerliği ile Rus girişimcilere ilham vermiş midir bilinmez. Ancak Rusya-Kazakistan sınırı yakınındaki Novosibirsk kentindeki Rus girişimcilerin uygulamasıyla, ayakkabı numaranızı, bel, kalça ve beden ölçüleriniz ile boyunuz ve kilonuzu yazarak size uygun her türlü parçaya kısa sürede ulaşabiliyorsunuz. Dilerseniz aramaya renk, ücret aralığı ve tarzınızı da belirterek, önünüze gelen seçenekleri daha da azaltabiliyorsunuz.

4. Mask in the Metro

Tasarımın hayat verdiği alan her zaman gardrobumuz olmuyor. Mesela karbon filtreli koruyucu maskeler, birbirinden güzel tasarımlarla birleşerek bambaşka bir hale bürünüyor.

Dezenfekte edici özelliğe sahip bu maskeler, yıkanarak tekrar tekrar kullanılabiliyor.