Ana SayfaYaşamSosyal MedyaTeknoloji ile daha keyifli, daha enerjik ve pozitif bireyler olmak mümkün…

Teknoloji ile daha keyifli, daha enerjik ve pozitif bireyler olmak mümkün…

Dünyanın neresinde yaşarsak yaşayalım, ne tür işle uğraşırsak uğraşalım gün geçtikçe hepimiz için hayat, daha da zorlayıcı bir hale geliyor. Bunca koşturmanın içerisinde hayatımızı daha keyifli ve düzenli bir hale getirmemiz ya da kişiliğimizi pozitif yönlü geliştirmemiz mümkün mü? Evet, mümkün. Peki, hayatımızın merkezinde yer alan teknolojiyi bu amaç uğruna kullanabilir miyiz? Evet, sadece bir koşu bandı ile bile bunu başarmak mümkün.

“Teknoloji mutluluk getirir mi?” sorusunun cevabı herkes için farklı olabilir. Hayatını teknolojiyi tümüyle reddederek yaşayan insanlar da var. Herhalde bu sorunun en yaygın cevabı, “doğru ve yerinde kullanılırsa” olsa gerek.

Birkaç saniyede bilgiye ulaşıyoruz

Geçmişte hepimizi strese sokan pek çok şey bugün dert olmaktan çıkmış durumda. Kaybolmaktan endişe etmiyoruz, bilmediğimiz bir konuda bilgi sahibi olmamız birkaç saniyemizi alıyor. Tüm bunlar aslında adını mutluluk olarak koymadığımız ama bizi olası sıkıntılardan kurtaran ve belki arta akalan vakitlerde keyifli başka şeyler yapmamızı sağlayan gelişmeler.

Online alışveriş kolaylığı

Önce yazılar ve rakamlar bilgisayar dünyasına aktarılmıştı, daha sonra da oyunlar, fotoğraflar, videolar ve müzikler… Artık dijital ortamda alışveriş yapmayan kaldı mı? Online alışveriş siteleri dev AVM’leri aratmıyor! Gündelik hayatın pek çok deneyimini sanal ve artırılmış gerçeklik ürünleriyle yerimizden kalkmadan yaşıyoruz.

Dünyanın elimizin altında olması bir lüks… İnternette çok fazla vakit geçirmek, sosyal medyaya saplanıp asosyal olmak teknolojinin bize sunduğu olanakların kötü olduğuna değil, bizim onları yanlış kullandığımıza delalet eder.

 

YÜRÜYEN MERDİVEN PİYANO TUŞU OLSA!

Teknolojinin nimetleriyle donatılmış bir araba kullanmak? 3D printerlar, akıllı binalar, alışverişi eve getiren uygulamalar? Yaygınlaştıkça ucuzlayan teknolojinin her eve girmesiyle daha iyi film izleyen, daha keyifli müzik dinleyen, ev işlerini daha kolay kotaran insanlar? Hayatlarından bu lüksleri almamıza izin verirler miydi?

Somut bir örnekle devam edelim. Mesela akıllı koşu bantları, bize fayda sağlayacak teknolojik nimetlerden yalnızca biri. Spor yaparak daha sağlıklı bir bünyeye sahip olmanın verdiği mutluluk bir yana, tabii bir de spor yaptıkça salgıladığınız mutluluk hormonu var, akıllı koşu bantları artık yüz tarama programı sayesinde, kişiye özel koşu programı hazırlayabiliyor. Aynı programa sahip bir başkasıyla yarışabilirsiniz mesela.

Ya da… Her gün kullandığınız metronun çıkış basamakları, bir sabah piyanonun tuşları haline gelse… İşin görsel ya da sanatsal yanını bir yana bırakırsak, bu sayede yürüyen merdiven tercih etmemek için eğlenceli bir sebebiniz de olur.

Spor yapmak, daha düzenli bir hayat için güzel bir başlangıç olabilir. Hayatınızın düzene girmesi ise, yaşadığınız yoğun temponun içerisinde daha enerjik ve pozitif günler geçirmeniz için bir kapı aralar. Mutlu ve enerjik bir kişiliğe sahip olduğunuz takdirde, inanın hayat sizin için daha keyifli ve kolay bir hale dönüşecektir.

ROBOTLAR İNSAN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN VAR

Teknoloji geliştikçe hayatlarımıza olumlu ve olumsuz etkileri oluyor. Dijitalleşmenin ve otomasyonun yaygınlaşması artık karşı konulamaz gerçekler olarak karşımıza çıkıyor. Hayatımızın her alanına giren irili ufaklı bilgisayarlar zamanla vücudumuzun bir uzantısı ya da parçası haline geliyor. Günümüzde de kullanılan bu teknolojilerin yakın gelecekte hayatımızı altı ana alanda etkileyeceği düşünülüyor.

Günümüzde robotik teknolojisinin ve yapay zekanın gelişmesiyle birlikte insanların yaptığı işlerin çoğunun robotlar tarafından yapılması, bir bilimkurgu filmi değil artık… Yıllar geçtikçe daha çok aşina olacağız robotlara… Peki işsizlik artacak mı? Birçok meslek tarihe karışacak ama hayat ucuzlayacak. Fabrikalarda robotlar tarafından yapılan üretim nedeniyle ürünler daha hesaplı bir şekilde tüketiye ulaşabilecek.

3D yazıcıların yaygınlaşmasıyla birlikte evlerde istediğimiz her ürünü ‘üretme’ye başlayacağımız günler de uzak değil. Mobil tabanlı tıbbi teşhis cihazları da ucuzlayacak. Böylece vücudumuzu her an kontrol altında tutup herhangi bir anormalliğe kısa sürede müdahale etme şansımız olabilecek. Ayrıca tüm dünyada yaşlı nüfusun artışı, teknolojiye daha çok ihtiyaç duyulmasına neden olacak. Teknoloji, yaşlıların da hayatını kolaylaştıracak.