Ana SayfaBizden HaberlerTeknolojik Platformlarla Daha Kolay Bir Hayat

Teknolojik Platformlarla Daha Kolay Bir Hayat

Şimdilerde üzerlerinde akıllı telefon taşıyan tüketiciler, dış dünyada karşılaştıkları birçok şey hakkında anında bilgi sahibi olabildikleri (hatta satın alma yapabildikleri) bir dünyanın keyfini çıkarıyor. Bu trendin ismi “Point Know Buy” olarak adlandırılıyor. Bilgiye metin formunda arama yaparak ulaşmak herkes için ulaşılabilir bir şey olduğundan beri, bilgiye görsel arama yoluyla ulaşma yarışı başladı. Yakında gerçek dünyada karşılaştığımız her nesne (hatta kişi) akıllı telefonu olan hareket halindeki tüketiciler tarafından ‘bilinebilir’ hale gelecek. Zira tüketiciler telefonlarını canlarının istediği herhangi bir şeyin üzerine getirerek o şey hakkında detaylı bilgi sahibi olabilecekler. Bu teknolojik platformlardan birkaç örnek vermeden önce nelerin genel olarak bu alanda değerlendirildiğine bakalım.

QR Kodları: Yıllardır etrafta olan QR kodları sonunda tüketici algısına girmeyi başardı. Ancak bu defa da yerini, aşağıda sözünü ettiğimiz daha yeni ve çoğunlukla daha doğal teknolojilere bırakması olasılığı yüksek.

• Etiketlemek: Tüketicilerin hizmetine sunulmuş nesnelerin ve seslerin taşıdığı gözle görülmez işaretleri okuyabilen ve bu sayede bilgi ya da aksiyon ortaya koyan sayısız uygulama mevcut.

• Augmented Reality (Zenginleştirilmiş Gerçeklik): Tanımı, dijital içeriğin fiziksel dünyaya eklenmesi ya da fiziksel ve sanal olanın iç içe geçmesi. Bugüne kadar yapılan zenginleştirilmiş gerçeklik (AR) uygulamalarının çoğu kullanıcının telefonundaki GPS ve pusula alıcıları sayesinde kullanıcının ne yöne baktığını ‘tahmin etmeye’ dayalıydı. Bugünlerde ise yeni nesil, daha güçlü, görsel aramaya dayalı AR teknolojileri görülmekte.

• Görsel Arama: ‘Akıllı’ imge tanıma teknolojilerinin arama yapmak ve belirli bir içeriği sunmak için, kullanıcının coğrafi konumunu belirlemeye çalışmak yerine, sadece görüntülenen nesnenin ne olduğunu tanımlamaya odaklanması. Bu şartlar altında telefonunuzun kamerasını Eiffel Kulesi’nin resmine yöneltmenizle, Eiffel Kulesi’nin kendisine yöneltmeniz arasında hiçbir farkyoktur.

TEB İnovasyon Ekibi

Kaynak: http://www.trendwatching.com