Ana SayfaYaşamTelevizyon Tarihe mi Karışıyor? Netflix, Puhu TV, BluTV

Televizyon Tarihe mi Karışıyor? Netflix, Puhu TV, BluTV

Teknolojiyle birlikte her alanda olduğu gibi dizi ve film izleme alışkanlıklarımız da değişiyor. Dünyada bu işin lideri Netflix’in evlere DVD gönderme hizmetinden çevrimiçi izleme sitesine dönüşmesi bunun en temel kanıtlarından biri. Netflix geçtiğimiz yıl aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 130 ülkede aynı anda faaliyete geçti. Şirket geçtiğimiz günlerde ise 100 milyon aboneyi aştığını duyurdu. Gözünü Çin’e diken Netflix’i yakın zamanda kimse durduramayacak gibi duruyor.

Türk Yayın Grupları da Harekete Geçti

Türkiye’deki dizi sektörü de bu gelişmelerden geri kalmıyor. Malum, diziler yıllardır Türk insanını televizyona kilitlemeyi başarıyor. Tabi, Netflix gibi çevrimiçi hizmetlerin dizileri her yerde ulaşılabilir kılması da milletçe hayli hoşumuza gitmiş durumda. Otobüste, öğle arasında, hatta yolda yürürken sevdiğimiz dizilerin yeni bölümünü izler hale geldik. Durumun farkına varan Türk yayın grupları da yerli Netflix projelerini hayata geçirdiler.

Doğan grubun BluTV adlı çevrimiçi dizi ve film izleme platformu 27 Ocak’ta yayınladığı ilk orijinal yapımı olan Masum adlı diziyle büyük bir sükse yaptı. Televizyonda bir bölümü 3 saatte dakikalarca süren reklamlarla izlemekten sıkılan Türk izleyicisi Masum’un reklamsız 60 dakikalık bölümlerini ve yapım kalitesine tam not verdi. Hizmette Masum gibi orijinal yapımların yanı sıra Aşk-ı Memnu, Ruhsar, Merhamet gibi tarihe geçmiş diziler, vizyondan henüz kalkmış filmler ve Friends, Fringe, ve The Big Bang Theory gibi popüler yabancı diziler de yer alıyor.

Doğuş Yayın Grubunun projesi Puhu TV ise biraz daha farklı işliyor. Herhangi bir ücret talep etmeyen servis gelirini reklamlardan sağlıyor. Şimdilik ücretli ve reklamsız bir aboneliği yok. İlk orijinal yapımı, Akilah Azra Kohen’in üç kitaplık serisinden uyarlanan Fi dizisi de Puhu’nun başarılı bir çıkış yapmasına olanak sağladı. Ozan Güven, Mehmet Günsür ve Serenay Sarıkaya’ın rol aldığı dizi beğenildi. Öyle ki dizi iki gün içinde 3,5 milyon kişi tarafından izlenmiş.

Uzun Dizi Süreleri Geride Kalacak

Fakat Puhu TV, BluTV ve Netflix’e rakip olma amacında değil. ABD’deki Hulu gibi işleyecek. Kataloğunda yabancı diziler veya filmler yer almayacak. Televizyonda eskiden yayınlanmış ve şu an yayınlanmakta olan dizileri kaçıranların başvuracağı bir hizmet Puhu TV. Türkiye’deki büyük yapım şirketleri ve Show TV, Star TV ve TRT1 gibi kanallar ile de anlaşmalar yapılmış.

Türk izleyicisini televizyondan ayırmak zor olabilir, fakat Netflix, Blu ve Puhu televizyonun yerini almaya geldiklerinin sinyalini vererek emin adımlarla ilerliyorlar. Çok yakın zamanda yıllardır senaristinden oyuncusuna herkesin şikayet ettiği uzun dizi süreleri ve saatlerce reklam izleme devri kapanabilir.