Ana SayfaGenelTemmuz 2019: Türkçe Rap Tarihi’ne Geçti. “Diss Atma”larla Geçen Bir Temmuz Ayını Da Geride Bıraktık!

Temmuz 2019: Türkçe Rap Tarihi’ne Geçti. “Diss Atma”larla Geçen Bir Temmuz Ayını Da Geride Bıraktık!

Dissler, YouTube’da milyonlarca beğeni alan ya da aksine hiç beğenilmeyen rap şarkıları, sosyal medyadan geleneksel medyaya taşan atışmalar… “Türkçe Rap Camiası” Temmuz 2019’da alev aldı. Peki ne oldu?

Rap müzik dinleyin ya da dinlemeyin, “Türkçe rap”e dair son zamanlarda çok şey duydunuz, öyle değil mi? Hatta bu müziğe aşina olmayanlar bile bazı şarkıları ve dolayısıyla şarkıcıları tanıdı; popüler müziğin önde gelen isimleriyle yapılan işbirlikleri de Türkçe rap söyleyen genç isimleri bir anda şöhrete kavuşturdu.

Geçen Temmuz ayı da ilginç gelişmelere sahne oldu. Öyle ki Temmuz 2019, “Türkçe Rap Tarihi”ne en ateşli dönemlerden biri olarak geçecek desek yanlış olmaz! Peki ne oldu? O zaman en baştan anlatalım.

Sen Kime “Diss Atıyorsun?”

Hemen kısa bir açıklama yapalım: Rap camiasında “Diss atmak”, “sataşma” anlamına geliyor. İngilizce “Dissrespect” yani “saygısızlık” tan  gelmekte. İki yıl bir aradan sonra Norm Ender’in “Mekanın sahibi geri geldi, bebeleri pistten alalım” şarkı sözleriyle diğer rapçilere “sataşması”, fitili ateşledi. Bunun üzerine Killa Hakan, Ceza, Ezhel ve Ben Fero “Fight Kulüp” adlı şarkıyla Norm Ender’e cevap verdiler ve sosyal medya platformlarında da çok konuşuldular, Spotify ve YouTube’da rekor kırdılar. Killa Hakan “Abilerin Abisidir Killa Hakan” sözleriyle rap dünyasını “Mekanın Sahibi”ne bırakmayacaklarını ilan ederken Ezhel’in Norm Ender’in “diss”ine “Lolo” adlı bir şarkıyla cevap verdiğini de söylemeden geçmeyelim!

“Mekanın Sahibi” şarkısıyla rap camiasını birbirine katan Norm Ender.

Piyasadaki diğer rapçiler sosyal medya platformlarından “taraf”larını belli ederken Anıl Piyancı, Khontkar gibi rapçiler, Ezhel’e destek verdi. Ben Fero da şarkının bir bölümünü göğsünü yumruklayarak Instagram story’sinde (hikayesinde) seslendirdi.

YouTube’da En Çok “Dislike” Alan Rap Şarkısı

Bir de başka ilginç rekor daha var: Ceza, Ben Fero, Ezhel ve Killa Hakan’ın YouTube’da “Netd Müzik” kanalında yayınladıkları diss şarkısı “Fight Kulüp”, YouTube’da beğeniden çok dislike alan ilk rap şarkısı oldu. Şarkının altındaki yorumlar ise evlere şenlik! Özellikle Ceza hayranlarının tepkisi bir hayli fazla olsa da yine de şarkının en beğenilen bölümünün Ceza’nın (Bilgin -Ceza- Özçalkan) yer aldığı kısım olduğu söylenmekte. Killa Hakan’ın yalnızca kafiyeli olması için “gluk gluk” ikilemini dile getirmesi, şarkının sosyal medyada espri konusu olmasındaki en büyük etken.

Şarkıyı henüz dinlemeyenler için şuraya bir link bırakalım:

Bu arada çıktığı dönemde müzik listelerini alt üst eden “diss”ler de oldu. Ceza ve Sagopa Kajmer’in “Neyim Var Ki” adlı düeti çok beğenildi ama bu iki ünlü rapçinin birbirlerine küsmesinin ardından “diss” adı verilen bu göndermelere çokça şahit oldu, Rap Camiası… Örnek verelim: Mode XL-Erotizma (Sagopa’ya diss), Ceza-Mürekkep Doldurdum (Sagopa’ya diss), Sagopa Kajmer-Disstortion EP (Ceza’ya diss), Sansar Salvo-Paranı Verdim (Sagopa’ya diss), Sahtiyan-Kartlar Karışsın (Sagopa’ya diss), Joker-Jokzilla Part 2 (Birçok kişiye diss), Hidra-Beddua (Stallker’a diss), Patron- Kaybedecek Ne Kaldı? (Birçok kişiye diss).

Yaklaşık 54 milyon görüntülenmeye ulaşan bir Türkçe rap şarkısı: Ceza- Neyim Var Ki feat. Sagopa K.

“Carteelll… Bir Numaraa”

“Cartel” ile birlikte yani Almanya’daki Türklerin öncülüğüyle Türkçe Rap’in yükselmeye başladığını söylemek mümkün. 90’lı yılların başından itibaren zamanla argo üslubun yerini daha entelektüel bir üslubun aldığını da görüyoruz ki bu, dinleyici kitlesinin değişmesiyle paralel. Türkçe rap’in ulaştığı kitle gün geçtikçe büyüyor, albüm satışları yanında sosyal medya ve müzik platformlarında görüntülenme/ izlenme sayıları da rekor kırıyor, milyonlarla ifade ediliyor.

Yeni nesil rapçilere geçmeden önce Cartel’in Cartel (Bir Numara En Büyük) şarkısının link’ini tıklayıp nostalji yapalım:

Yeni Nesil Rapçiler

Kim bu yeni nesil rapçiler? Artık günümüzün popüler isimleri kadar konuşuluyorlar, şarkıları da her yerde çalmakta. Türk rap’inin farklı jenerasyonları arasındaki en yeni nesil. Gazapizm (Anıl Acar), en ünlülerden biri. Rap müzikseverler 2003 yılından beri Gazapizm’i tanıyor ama ana akım,  “Çukur” dizisinin şarkılarıyla onu “ezberledi”. Ezhel (Ömer Sercan İpekçioğlu), en başarılı gençlerden biri olarak kabul ediliyor. Ezhel, yurtdışında da tanınıyor.

Çukur dizisindeki şarkılarıyla geniş kitlelerin tanıdığı rapçi: Gazapizm.

İsyankar rap denilince ilk akla gelenlerden biri de bugünlerde çok konuşulan Norm Ender. Son şarkısı “Mekanın Sahibi”, 2 Ağustos 2019 itibariyle 35 milyon görüntülenmeyi aşmış durumda.

O Ses Türkiye yarışmasıyla ünlenen Tankurt Manas, yeni albümü “Bilinçaltı” ile yeni nesil rapçilerin en yeteneklilerinden biri olarak kabul edilmekte. Kamufle (Basri Fırat Bayraktar), “Hayale Daldım”, “Olumsuzluklar” ve “Studio Session” adlı albümleriyle bu camiada iddiasını sürdürmeye devam ederken No.1, underground’ın başarılı rapçilerinden. Kendi adı Anıl Piyancı’yı kullanan rapçi, İzmir çıkışlı bir isim. Allame, son zamanlarda en çok dinlenen rapçilerden. Kezzo ise (Hüsnü Doğan), 2005 yılından bu yana camianın içinde. Altı tane underground albümü var.

Eleştirilerin odağında olan Killa Hakan kimdir? Killa Hakan’ın asıl adı Hakan Durmuş. 1973, Almanya Kreuzberg doğumlu. Sokaklarla erken yaşta tanışan, genç yaşlarında hapse giren ve cezaevi yıllarında sürekli sözler yazan Killa Hakan, Türkçe rap yaparak tanınan bir isim.

Ben Fero, gerçek adıyla Ferhat Yılmaz.

Yine bugünlerde adını en çok duyduğumuz isimlerden Ben Fero, gerçek adıyla Ferhat Yılmaz’ın “Nerelisin?” sorusuna verdiği cevabı direkt verelim. Onun kadar iyi anlatamayız! “1991’de Bonn’da, bir göçmen hastanesinde dünyaya geldim. Üç yaşında Türkiye’ye döndüm. Babam Trabzonlu, annem Sivaslı. Kütüğüm Ankara. İzmir’de büyüdüm, İstanbul’da okudum, Kıbrıs’ta askerlik yaptım. Yes! Ben Türkiyeyim! Dünyayım be!”

“Diss”ler devam edecek mi? Rap yaşadıkça devam edecek, hatta “dayanışma”lara da tanıklık edeceğiz. Ve öyle görünüyor ki bir gün herkes Türkçe rap dinleyecek!